Hisob palatasida OTBning O‘zbekiston bo‘yicha operasion faoliyat rahbari M. G‘ulomov boshchiligidagi ekspertlar guruhi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar O‘zbekistonda davlat moliyaviy nazorat tizimini takomillashtirish doirasida o‘zaro hamqorlik aloqalarini rivojlantrishi yuzasidan muhokamalar o‘tkazdi.
Uchrashuvda Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev ushbu idoradagi transformasion jarayonlar hamda istiqboldagi rejalar yuzasidan ma'lumot berdi. Avvalgi moliyaviy tekshirishlardan ilg‘or xalqaro standartlar asosida audit o‘tkazishga o‘tilgani ta'kidlandi. Hisob palatasi hozirda professional xulosa beruvchi tashkilotga aylandi.
Xalqaro tajriba asosida auditning samaradorlik, muvofiqlik, moliyaviy, strategik va IT standartlari hamda ularni o‘tkazish qo‘llanmalari ishlab chiqilib, 35 ta idoraviy va normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Qolaversa, kuni kecha Hisob palatasi OTB bilan hamkorlikda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan muhim loyihalardan birini “pilot” tajriba tariqasida auditan o‘tkazdi.
Uchrashuv yakunida davlat moliyaviy nazorat tizimini takomillashtirish, jumladan, tashqi audit jarayonini raqamlashtirish hamda kadrlar salohiyatini oshirish yuzasidan OTB va Hisob palatasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlanishiga kelishildi.

Currently, among the international financial institutions, with which the Chamber of Accounts (COA) is developing the most active cooperation, is the Asian Development Bank (ADB).
A meeting with a group of experts led by the head of ADB operations in Uzbekistan M. Gulyamov was held in the COA. The parties discussed the development of mutual cooperation in the framework of improving the system of public financial control in Uzbekistan.
The first deputy chairman of the COA M. Abdullaev presented information on the processes of modern transformation in this institution and long-term plans. It was noted that the transition from previous financial inspections to an audit based on advanced international standards has been made. The COA has been transformed into an institution providing professional conclusions.
Based on international experience, standards for financial audit, performance audit, compliance, strategic audit and IT standards have been developed, as well as methodological recommendations for their implementation. 35 departmental and regulatory legal acts have also been adopted by the COA recently.
In addition, the COA, together with the ADB, recently conducted a pilot audit of one of the important projects being implemented in our country.
Following the meeting, an agreement was reached on further strengthening cooperation between the ADB and the COA to improve the public financial control system, including digitalization of the external audit process and capacity building.