O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakili X. Sodiqov AQSH Federal rezerv tizimi (Markaziy banki) tomonidan tashkil etilgan "Risklarga yo‘naltirilgan nazorat va risklarni baholash" mavzusidagi xalqaro o‘quv seminarida ishtirok etdi.
Ushbu o‘quv dasturi 2026-yilning 13-16-iyul kunlari AQSH poytaxti Vashington shahrida Federal rezerv tizimi Boshqaruv kengashi huzuridagi dastur doirasida tashkil etildi. AQSH tomoni tomonidan ishtirokchilar xalqaro saralash jarayonlari asosida tanlab olindi.
Seminarning asosiy maqsadi bank nazoratini risklarga yo‘naltirilgan yondashuv asosida tashkil etish, moliyaviy institutlarda risklarni kompleks baholash hamda risklarni boshqarish samaradorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganishdan iborat bo‘ldi.
Dastur soha ekspertlari ma'ruzalarini bank sektoridagi chuqur amaliy tadqiqotlar bilan uyg‘unlashtirdi. Ishtirokchilar guruhlarda ishlab, institutsional ma'lumotlarni tahlil qildilar hamda ustuvor risklarni baholashni o‘rgandilar.
O‘quv dasturi davomida ishtirokchilar kredit, likvidlik, bozor va operatsion risklarni baholash usullari, ichki va qoldiq risklarni tahlil qilish, risklarni boshqarish tizimini baholash, off-site va on-site nazorat jarayonlarini amaliy keyslar asosida o‘rganish, shuningdek, banklar faoliyati yuzasidan kompleks risklarni baholash xulosalarini tayyorlash bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirdilar.
Hisob palatasi vakili tomonidan ushbu idorada so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, jumladan, auditni xalqaro standartlar asosida olib borish hamda davlat moliyaviy tizimini raqamlashtirish bo‘yicha tematik taqdimot namoyish etildi.
Mazkur xalqaro o‘quv dasturida ishtirok etish Hisob palatasida risklarga yo‘naltirilgan audit va nazorat yondashuvlarini yanada takomillashtirish, ilg‘or xalqaro tajribalarni amaliyotga tatbiq etish hamda moliyaviy risklarni baholash va tahlil qilish bo‘yicha institutsional salohiyatni mustahkamlashga xizmat qildi.

Представитель Счетной палаты Республики Узбекистан Х. Садыков принял участие в международном учебном семинаре «Риск-ориентированный надзор и оценка рисков» (Risk-Focused Supervision and Risk Assessment), организованном Федеральной резервной системой США (центральным банком страны).
Учебная программа проходила с 13 по 16 июля 2026 года в городе Вашингтоне (США) в рамках программы Совета управляющих Федеральной резервной системы. Участники были отобраны американской стороной по итогам международного конкурсного отбора.
Основной целью семинара стало изучение передового международного опыта по организации банковского надзора на основе риск-ориентированного подхода, комплексной оценке рисков в финансовых институтах, а также повышению эффективности системы управления рисками.
Программа объединила лекции ведущих экспертов с глубокими практическими исследованиями в банковском секторе. Участники работали в группах, анализировали институциональные данные и осваивали методы оценки приоритетных рисков.
В ходе обучения участники изучили методы оценки кредитного, ликвидного, рыночного и операционного рисков, подходы к анализу присущих и остаточных рисков, оценке системы управления рисками, практические аспекты дистанционного (off-site) и выездного (on-site) банковского надзора, а также подготовку комплексных заключений по оценке рисков деятельности банков.
Представитель Счетной палаты также выступил с тематической презентацией, посвященной масштабным реформам, реализуемым в последние годы в Счетной палате, включая внедрение международных стандартов аудита и цифровизацию системы государственного финансового контроля.
Участие в данной международной учебной программе способствовало дальнейшему совершенствованию риск-ориентированного аудита и контрольных подходов в деятельности Счетной палаты, внедрению передового международного опыта в практику, а также укреплению институционального потенциала в сфере оценки и анализа финансовых рисков.