Prezident: “Har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarur”
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-noyabr kuni poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida byurokratiyani bartaraf etish masalalariga bagʻishlangan xalqaro forumning tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Forumda Oʻzbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari hukumatlari, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlarning yuqori martabali vakillari, davlat xizmati sohasidagi yetakchi ekspertlar va jamoatchilik faollari qatnashmoqda.
Soʻnggi yillarda respublikamizda byurokratiyani qisqartirishga qaratilgan 9 ta farmon va qaror qabul qilindi. Davlat xizmatlari markazlari, Yagona portal platformasi, “Raqamli hukumat” kabi tizimlarning tashkil etilishi natijasida davlat xizmatlari xalqimiz uchun yanada qulay, tezkor va shaffof boʻlmoqda.
Raqamlashtirish natijasida 30 turdagi xizmatlarni real vaqt rejimida olish imkoniyati yaratildi. Joriy yilning oʻzida 8 millionga yaqin xizmatlar avtomatik ravishda koʻrsatildi. Hujjat almashinuvining elektron shaklga oʻtkazilishi aholining yiliga 23 milliard soʻm mablagʻlari tejalishiga imkon bermoqda.
Ta'kidlanganidek, Yangi Oʻzbekistonda “Qogʻozsiz hukumat” tizimiga toʻliq oʻtilib, qogʻoz aylanmasidan butunlay voz kechiladi. Mavjud 40 million hujjatlardan 25 millioni, shundan keyingi yilning oʻzida 5 millioni raqamlashtiriladi.
Har yili vazirlik va idoralar faoliyati maxsus raqamli platforma orqali baholanadi. Eng yaxshi natijaga erishgan idoralar va xodimlarni ragʻbatlantirish tartibi joriy etiladi.
Ochilish marosimidan soʻng Prezidentimiz forum mavzusi, ilgari surilgan tashabbuslarning ahamiyati haqida jamoatchilik vakillari bilan suhbatlashdi. Yurtimizda “Inson qadri uchun” gʻoyasi barcha islohotlarning asosini tashkil etayotgani, byurokratiyani bartaraf etish zamirida har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarurligi taʼkidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 ноября принял участие в торжественной церемонии открытия международного форума, посвященного вопросам устранения бюрократии, который проходит в столичном Международном конгресс-центре.
В форуме принимают участие высокие представители правительств Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов, зарубежных государств и международных организаций, ведущие эксперты в сфере государственного управления, а также представители общественности.
За последние годы в республике принято 9 указов и постановлений, направленных на сокращение бюрократии. Созданные центры государственных услуг, Единый портал государственных услуг, система «Цифровое правительство» сделали услуги доступными, быстрыми и прозрачными.
Благодаря цифровизации появилась возможность предоставлять 30 видов услуг в режиме реального времени. Только в текущем году почти 8 миллионов услуг были предоставлены автоматически. Переход на электронный документооборот позволяет населению ежегодно экономить 23 миллиарда сумов.
Как было отмечено, в Новом Узбекистане полностью будет внедрена система «Безбумажное правительство», предусматривающая полный отказ от бумажного документооборота. Из существующих 40 миллионов документов 25 миллионов будут оцифрованы, при этом 5 миллионов – уже в следующем году.
Ежегодно деятельность министерств и ведомств будет оцениваться посредством специальной цифровой платформы. Учреждения и сотрудники, добившиеся высоких результатов, будут поощрены.
По завершении церемонии открытия Президент пообщался с представителями общественности о значении форума и предложенных инициатив. Было отмечено, что идея «Во имя чести и достоинства человека» лежит в основе всех реформ, проводимых в стране, и что в центре любой реформы, каждого решения, каждой государственной услуги и каждого процесса должны стоять интересы человека.