2026-yil 7-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullayev boshchiligidagi mutasaddilar hamda Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakili Alexandro Simon boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
M. Abdullayev so‘nggi 2 yil mobaynida Hisob palatasida amalga oshirilayotgan tizimli transformatsiyalar haqida ma’lumot berdi. Davlatimiz Rahbarining tegishli Farmonlari bilan qisqa vaqt ichida Hisob palatasi professional davlat auditorlik organiga aylanib, avvalgi moliyaviy tekshiruvlardan xalqaro standartlar asosida audit o‘tkazish tizimiga o‘tgani ta’kidlandi.
Xalqaro moliyaviy institutlar (Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki) bilan hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani aytildi.
Xususan, bugungi kunda ilg‘or xorijiy tajriba asosida moliyaviy, samaradorlik va muvofiqlik auditi, strategik audit va IT-standartlar tamoyillari ishlab chiqilib, ularning metodologiyasi shakllantirildi.
Davlat sektorida xalqaro standartlar (IPSAS) va auditning xalqaro standartlari (ISA) asosida yirik xalqaro moliya institutlari loyihalarini auditdan o‘tkazish amaliyoti joriy etildi.
Uchrashuvda, shuningdek, raqamlashtirish jarayonlariga alohida e’tibor qaratildi. Hisob palatasi huzurida tashkil etilgan Masofaviy nazorat markazi hamda “Masofaviy audit” axborot tizimi orqali risk-tahlillar asosida nazoratni amalga oshirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish borasidagi ishlar taqdim etildi.
Shu bilan birga, Hisob palatasining xalqaro hamkorlik aloqalari kengayib borayotgani, jumladan, yetakchi xalqaro tashkilotlar va xorijiy oliy audit organlari bilan tajriba almashish, qo‘shma tadbirlar va o‘quv dasturlari yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
Muloqot davomida XVJ delegatsiyasi tomonidan Hisob palatasi faoliyatidagi islohotlar, zamonaviy audit mexanizmlari hamda raqamlashtirish yo‘nalishidagi ishlar yuqori baholandi.
Ayniqsa, Hisob palatasi tomonidan amalga oshirilayotgan ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan davlat korxonalari va davlat-xususiy sheriklik loyihalari auditi XVJ delegatsiyasida katta qiziqish uyg‘otdi.

7 апреля 2026 года в Счётной палате Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Международный валютный фонд (МВФ). В ней приняли участие ответственные сотрудники во главе с первым заместителем председателя Счётной палаты М. Абдуллаевым, а также делегация МВФ под руководством представителя Алехандро Симон.
М. Абдуллаев проинформировал о системных трансформациях, реализуемых в Счётной палате за последние два года. Было отмечено, что в результате соответствующих указов Главы государства Счётная палата в короткие сроки преобразована в профессиональный орган государственного аудита и перешла от традиционных финансовых проверок к аудиту на основе международных стандартов.
Отмечено поступательное развитие сотрудничества с международными финансовыми институтами (МВФ, Всемирный банк, Азиатский банк развития).
В частности, на основе передового зарубежного опыта внедрены финансовый, аудиты эффективности и соответствия, стратегический аудит, а также разработаны принципы IT-стандартов и сформирована соответствующая методология.
В государственном секторе внедрена практика проведения аудита проектов крупных международных финансовых институтов на основе международных стандартов финансовой отчётности (IPSAS) и аудита (ISA).
На встрече также особое внимание было уделено процессам цифровизации. Представлены результаты работы Центра дистанционного контроля и информационной системы «Дистанционный аудит», включая применение риск-анализа и технологий искусственного интеллекта.
Кроме того, подчеркнуто расширение международного сотрудничества Счётной палаты, включая обмен опытом с ведущими международными организациями и высшими органами аудита зарубежных стран, проведение совместных мероприятий и обучающих программ.
В ходе встречи делегация МВФ высоко оценила проводимые реформы, современные механизмы аудита и цифровизацию деятельности Счётной палаты.
Особый интерес у делегации МВФ вызвали аудиты государственных предприятий с долей государства более 50 процентов в уставном капитале, а также проекты государственно-частного партнёрства.
По итогам встречи стороны договорились продолжить последовательное сотрудничество в направлениях совершенствования государственного финансового контроля, внедрения международных стандартов и укрепления институционального потенциала.