Sloveniya Hisob sudi rasmiy veb-saytida Oʻzbekiston Respublikasi Hisob palatasi rahbariyati bilan oʻtkazilgan uchrashuv va erishilgan kelishuvlarga bagʻishlangan batafsil axborot eʼlon qilindi.
Unda Oʻzbekiston va Sloveniya oliy audit institutlari oʻrtasida hamkorlik memorandumining imzolangani, davlat auditini xalqaro standartlar asosida rivojlantirish, raqamli transformatsiya, sunʼiy intellekt va masofaviy audit tizimlarini joriy etish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlar yuqori baholangani qayd etilgan.
Shuningdek, Sloveniya Hisob sudi Prezidenti Jana Ahčin tomonidan Oʻzbekiston Hisob palatasi vakillari 2026-yil sentyabr oyida Sloveniyada boʻlib oʻtadigan V4+2 guruhi oliy audit institutlari yillik yigʻilishida kuzatuvchi sifatida ishtirok etishga taklif etilgani maʼlum qilingan.
Maqolada, shuningdek, Sloveniya Hisob sudi delegatsiyasining Oʻzbekiston Respublikasi Senati hamda Samarqand viloyati rahbariyati bilan oʻtkazgan uchrashuvlari, ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va davlat auditi sohasida ilgʻor tajriba almashishni kengaytirish masalalari ham yoritilgan.

The official website of the Court of Audit of Slovenia covered the visit of the delegation of the Accounts Chamber of Uzbekistan
The official website of the Court of Audit of the Republic of Slovenia published detailed information on the meeting with the leadership of the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan and the agreements reached.
The publication notes that a memorandum of cooperation was signed between the Supreme Audit Institutions of Uzbekistan and Slovenia, and highly commends the ongoing reforms aimed at developing public auditing in line with international standards, digital transformation, the introduction of artificial intelligence, and remote audit systems.
It is also reported that the President of the Court of Audit of Slovenia, Jana Ahčin, invited representatives of the Accounts Chamber of Uzbekistan to participate as observers in the annual meeting of the Supreme Audit Institutions of the V4+2 Group, which will be held in Slovenia in September 2026.
The article further highlights the meetings of the Slovenian Court of Audit delegation with the leadership of the Senate of the Republic of Uzbekistan and the Samarkand Region, as well as discussions on further strengthening bilateral cooperation and expanding the exchange of best practices in the field of public sector auditing.