Sloveniya Hisob sudi rasmiy veb-saytida Oʻzbekiston Respublikasi Hisob palatasi rahbariyati bilan oʻtkazilgan uchrashuv va erishilgan kelishuvlarga bagʻishlangan batafsil axborot eʼlon qilindi.
Unda Oʻzbekiston va Sloveniya oliy audit institutlari oʻrtasida hamkorlik memorandumining imzolangani, davlat auditini xalqaro standartlar asosida rivojlantirish, raqamli transformatsiya, sunʼiy intellekt va masofaviy audit tizimlarini joriy etish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlar yuqori baholangani qayd etilgan.
Shuningdek, Sloveniya Hisob sudi Prezidenti Jana Ahčin tomonidan Oʻzbekiston Hisob palatasi vakillari 2026-yil sentyabr oyida Sloveniyada boʻlib oʻtadigan V4+2 guruhi oliy audit institutlari yillik yigʻilishida kuzatuvchi sifatida ishtirok etishga taklif etilgani maʼlum qilingan.
Maqolada, shuningdek, Sloveniya Hisob sudi delegatsiyasining Oʻzbekiston Respublikasi Senati hamda Samarqand viloyati rahbariyati bilan oʻtkazgan uchrashuvlari, ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va davlat auditi sohasida ilgʻor tajriba almashishni kengaytirish masalalari ham yoritilgan.

На официальном веб-сайте Счётного суда Республики Словения опубликована подробная информация о встрече с руководством Счётной палаты Республики Узбекистан и достигнутых договорённостях.
В сообщении отмечается, что был подписан меморандум о сотрудничестве между высшими органами аудита Узбекистана и Словении, а также высоко оценены проводимые реформы по развитию государственного аудита на основе международных стандартов, цифровой трансформации, внедрению искусственного интеллекта и систем дистанционного аудита.
Кроме того, сообщается, что Президент Счётного суда Словении Яна Ахчин пригласила представителей Счётной палаты Узбекистана принять участие в качестве наблюдателей в ежегодном заседании высших органов аудита группы V4+2, которое состоится в сентябре 2026 года в Словении.
В публикации также освещены встречи делегации Счётного суда Словении с руководством Сената Республики Узбекистан и Самаркандской области, а также вопросы дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами и расширения обмена передовым опытом в сфере государственного аудита.