O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan Qashqadaryo viloyatida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini yanada takomillashtirishga bag‘ishlangan o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-252-son Farmoni ijrosini ta’minlashga qaratildi.
Unda byudjet qonunchiligi talablariga qat’iy rioya etish, moliyaviy huquqbuzarliklarning oldini olish, mablag‘lardan foydalanishda xavflarni aniqlash va bartaraf etish, davlat xaridlari jarayonlarida shaffoflik va qonuniylikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Seminarda viloyatdagi 502 ta mahalliy byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarning 1 000 nafardan ortiq mas’ul rahbarlari, moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosarlari, bosh hisobchilar, iqtisodchilar hamda komplayens va ichki audit xizmatlari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Hisob palatasining Qashqadaryo viloyatidagi vakili etib tayinlangan — bosh inspektor J. Norov tomonidan kun tartibidagi masalalar, xususan, Prezident farmonining mazmun-mohiyati, sohada joriy etilayotgan yangi mexanizmlar hamda davlat auditi tizimidagi ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Qayd etilganidek, 2026 yil 1 apreldan boshlab respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida Hisob palatasining vakili — bosh inspektor faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, mazkur lavozim davlat moliyaviy nazoratini yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumot uchun, Qashqadaryo viloyati mahalliy byudjetining 2026 yilda jami xarajatlari 7,2 trln so‘mni tashkil etib, xarajatlarning 2,9 trln so‘mi (41 foiz) sog‘liqni saqlash, 1,4 trln so‘mi (19,4 foiz) ta’lim, 432 mlrd so‘mi (6 foiz) investitsiya dasturlari hamda 2,5 trln so‘mi (33,6 foiz) boshqa sohalarga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon va qarorlari asosida qo‘shimcha 2,9 trln so‘m mablag‘ sarflanishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu moliyaviy resurslar ustidan nazoratni yanada kuchaytirishni talab etadi.
Seminar davomida “aniqlash emas, oldini olish” tamoyili asosida moliyaviy nazoratni kuchaytirish, byudjet mablag‘laridan samarali foydalanish, korrupsiyaviy xavflarni barvaqt aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
Shuningdek, zamonaviy raqamli texnologiyalar va doimiy monitoring tizimlari orqali har bir byudjet mablag‘i ustidan kuchaytirilgan nazorat o‘rnatilayotgani ta’kidlandi. Bu esa davlat mablag‘larining manzilli va samarali sarflanishini ta’minlash, shaffoflikni oshirishga xizmat qiladi.

По инициативе Счётной палаты Республики Узбекистан в Кашкадарьинской области состоялся учебный семинар, посвящённый дальнейшему совершенствованию системы государственного аудита и финансового контроля.
Данное мероприятие было направлено на обеспечение исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-252 от 18 декабря 2025 года «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного аудита и финансового контроля».
В ходе семинара были обсуждены вопросы строгого соблюдения требований бюджетного законодательства, предотвращения финансовых правонарушений, выявления и устранения рисков при использовании средств, а также обеспечения прозрачности и законности в процессах государственных закупок.
В семинаре приняли участие более 1 000 руководителей и ответственных сотрудников 502 организаций — получателей средств местного бюджета области, включая заместителей по финансовым вопросам, главных бухгалтеров, экономистов, а также сотрудников служб комплаенса и внутреннего аудита.
В ходе мероприятия представитель Счётной палаты в Кашкадарьинской области — главный инспектор Ж. Норов — подробно проинформировал участников по вопросам повестки дня, в частности о сущности Президентского указа, новых механизмах, внедряемых в отрасли, а также приоритетных направлениях системы государственного аудита.
Как было отмечено, с 1 апреля 2026 года в республиканских и местных органах исполнительной власти внедрена деятельность представителя Счётной палаты — главного инспектора, что способствует выводу государственного финансового контроля на новый уровень.
Для сведения: общий объём расходов местного бюджета Кашкадарьинской области на 2026 год составляет 7,2 трлн сумов, из которых 2,9 трлн сумов (41%) направляются на здравоохранение, 1,4 трлн сумов (19,4%) — на образование, 432 млрд сумов (6%) — на инвестиционные программы и 2,5 трлн сумов (33,6%) — на другие сферы.
Кроме того, предусмотрено выделение дополнительных 2,9 трлн сумов на социально-экономическое развитие региона на основании указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, что требует усиления контроля за данными финансовыми ресурсами.
В ходе семинара были даны практические рекомендации по усилению финансового контроля на основе принципа «не выявлять, а предотвращать», эффективному использованию бюджетных средств, раннему выявлению и предупреждению коррупционных рисков.
Также было подчеркнуто, что посредством современных цифровых технологий и систем постоянного мониторинга устанавливается усиленный контроль за каждым бюджетным средством, что способствует обеспечению адресного и эффективного расходования государственных средств и повышению прозрачности.