Joriy yilning 4–8 sentyabr' kunlari O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M.Abdullaev boshchiligidagi delegasiya Pekin shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasi (Oliy audit organi)da amaliy tashrif bilan bo‘ldi.
Bu O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi rahbariyatining Xitoy Milliy audit idorasiga ilk tashrifi hisoblanadi. Tashrif doirasida ikki mamlakat Oliy audit organlarining kengaytirilgan delegasiyalari o‘rtasida rasmiyuchrashuvbo‘libo‘tdi.
Xitoy Bosh auditori Xou Kai uchrashuv avvalida ikki idora o‘rtasida yuqori darajada o‘rnatilgan munosabatlar haqida mamnuniyat bilan so‘z yuritdi.
Ma'lumot o‘rnida: Joriy yilning 9-13 aprel' kunlari Xou Kai boshchiligidagi delegasiya yurtimizda amaliy tashrif bilan bo‘lgan edi. Tashrif davomida Xitoy Milliy auditi idorasi bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan Memorandum imzolangan edi.
M. Abdullaev O‘zbekiston va Xitoy xalqlari o‘rtasidagi chuqur tarixiy negizga ega an'anaviy do‘stlik munosabatlariga to‘xtalib, ikki mamlakat o‘rtasidagi istiqbolli hamkorlik salohiyati yuqori ekanligini qayd etdi. So‘ng M. Abdullaev hozirda Hisob palatasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli transformasion jarayonlar haqida batafsil ma'lumot berdi.
Uchrashuv davomida delegasiyalar tomonidan tayyorlangan taqdimotlar o‘tkazildi. Taqdimotlarda dolzarb bo‘lgan auditning tematik yo‘nalishlariga e'tibor qaratildi. Xususan, auditning xalqaro standartlar asosida o‘tkazilishi, ayniqsa masofaviy usulda o‘tkazilishi, bugungi kunda dolzarb bo‘lgan ekologik auditi hamda qishloq xo‘jaligi yerlaridan maqsadli va samarali foydalanish auditi, axborot texnologiyalar auditi yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashildi.
Ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘zaro manfaatli sheriklikni rivojlantirish, tashqi audit metodologiyalari, axborot texnologiyalari va innovasion yechimlar sohasida tajriba almashish, shuningdek, kadrlar salohiyatini oshirish va kasbiy rivojlanishni rag‘batlantirish bo‘yicha hamkorlikniizchil davom ettirishga kelishdi.
Shu bilan birga, ikki idora xodimlar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashinuvlarini yo‘lga qo‘yish, audit jarayonlarini raqamlashtirish, sun'iy intelekt va boshqa ko‘plab muhim bo‘lgan yo‘nalishlarda hamkorlikni davom ettirishni ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasida
3 yilga mo‘ljallangan Amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi. Unga muvofiq, faoliyatga oid normativ-huquqiy hujjatlarning o‘zaro almashinuvi, onlayn muloqot, o‘quv seminar va treninglar o‘tkazish va o‘zaro tashriflar orqali malaka oshirish masalalari ko‘zda tutilgan.
Qolaversa, audit standartlari, metodologiyalari, axborot tizimlari, sun'iy intellekt, Oliy audit organlari faoliyatini boshqarish va uning samaradorligini baholash mexanizmlari kabi yo‘nalishlar bo‘yicha ikki idora o‘rtasida professional darajadagi muloqotni rivojlantirishga kelishildi.

4–8 сентября 2025 года делегация во главе с первым заместителем председателя Счетной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаевым посетила с рабочим визитом Национальное контрольно-ревизионное управление (Высший орган аудита) Китайской Народной Республики в Пекине.
Цель визита – укрепление двусторонних отношений между высшими органами финансового контроля двух стран и обмен опытом в области внешнего аудита.
Это первый визит руководства Счетной палаты Республики Узбекистан в Национальное контрольно-ревизионное управление (НКРУ) Китая. В рамках визита состоялась официальная встреча расширенных делегаций высших органов финансового контроля двух стран.
В начале встречи Генеральный аудитор КНР Хоу Каи с удовлетворением отметил высокий уровень отношений между двумя ведомствами.
Для справки: 9–13 апреля 2025 года делегация во главе с Хоу Каем посетила нашу страну с рабочим визитом. В ходе визита был подписан Меморандум с Государственным контрольно-ревизионным управлением Китая, направленный на укрепление сотрудничества.
М. Абдуллаев, ссылаясь на традиционные дружеские отношения между народами Узбекистана и Китая, имеющие глубокую историческую основу, отметил высокий потенциал перспективного сотрудничества двух стран. Затем он представил подробную информацию о масштабных процессах трансформации, происходящих в настоящее время в Счетной палате Узбекистана.
В ходе встречи были заслушаны презентации, подготовленные делегациями. В докладах освещались тематические направления современной аудиторской деятельности. В частности, состоялся обмен мнениями по вопросам проведения аудита на основе международных стандартов, в частности, дистанционного аудита, актуального в настоящее время экологического аудита, аудита целевого и эффективного использования сельскохозяйственных земель, аудита информационных технологий.
Высшие органы аудита двух стран договорились о последовательном продолжении сотрудничества в целях развития взаимовыгодного партнерства, обмена опытом в области методологии внешнего аудита, информационных технологий и инновационных решений, а также повышения кадрового потенциала и содействия профессиональному развитию. При этом стороны подчеркнули необходимость продолжения сотрудничества по многим важным направлениям, включая налаживание взаимного обмена опытом между сотрудниками, цифровизацию аудиторских процессов, искусственный интеллект и многие другие.
В завершение встречи был подписан 3-летний План действий между Высшими органами аудита Узбекистана и Китая. В нём предусмотрены вопросы взаимного обмена нормативно-правовыми документами по вопросам деятельности, онлайн-диалога, проведения обучающих семинаров и тренингов, а также повышения квалификации путём взаимных визитов.
Кроме того, была достигнута договоренность о развитии профессионального диалога между двумя ведомствами в таких областях, как стандарты аудита, методологии, информационные системы, искусственный интеллект, механизмы управления деятельностью высших органов аудита и оценки их эффективности.