Hisob palatasi tomonidan 2023–2024 yillar va 2025 yil I yarim yillikda jismoniy va yuridik shaxslarga yetkazilgan mulkiy zararlarni kompensatsiya qilish bo‘yicha respublika va hududiy jamg‘armalar mablag‘larining natijadorligi masofaviy auditdan o‘tkazildi.
2023 yildan 2025 yilning I yarmiga qadar respublika jamg‘armasida 1,4 trln so‘m va hududiy jamg‘armalarda 1,9 trln so‘m tushum shakllantirilgan, 4,9 ming nafar mulkdorlarga yetkazilgan mulkiy zararlar uchun 3 trln so‘m kompensatsiya to‘langan.
Shundan, mulkiy zarar yetkazilgan yuridik va jismoniy shaxslarning 64 foiziga (3 142 nafar) kompensatsiya to‘lovlari sud qarorlari asosida to‘lab berilgan.
Shu bilan birga, jamg‘armalardan kompensatsiya berishda bir qator muammolar mavjud.
– Jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilgan yer uchastkalarida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari bo‘yicha monitoring tizimi yo‘lga qo‘yilmagan.
Natijada, 75,4 mlrd so‘m kompensatsiya to‘langan 514 ta yer uchastkalarida hozirgi kungacha loyihalar amalga oshirilmagan yoki yakuniga yetkazilmagan.
– Jamg‘arma mablag‘laridan foydalanish maqsadlariga bog‘liq bo‘lmagan 4 ta obyektga 23,8 mlrd so‘m ajratilgan.
– Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida buzilgan ko‘chmas mulk obyektlari va yer uchastkalariga bo‘lgan huquqning qiymatini aniqlash bo‘yicha 90 ta baholash hisobotlari me’yorlarga rioya etilmagan holda tuzilgan bo‘lib, shundan 73 tasida ekspertiza xulosalariga asosan ortiqcha baholash holatlari mavjud.
– Zararni qoplash bo‘yicha ayrim sud jarayonlari javobgar tomonidan zarur axborot bilan ta’minlanmaganligi oqibatida mulkdorga kompensatsiya sifatida berilgan yer maydoni inobatga olinmagan holda kompensatsiya to‘lash qarorlari qabul qilingan.
Masalan, Surxondaryo viloyatida kompensatsiya sifatida yer maydoni berilgan 2 nafar fuqaroga sud qaroriga asosan ortiqcha mablag‘ to‘langan.
– O‘rganilgan davrda 425 ta buziladigan ko‘chmas mulk obyekti va yer uchastkasiga bo‘lgan huquqlar qonunchilikka zid ravishda mulkdor buyurtmasi asosida baholangan.
– Tashabbuskor tomonidan buziladigan obyektlardagi yaroqli qurilish materiallari hisobini yuritish, ularning bozor qiymatini aniqlash va realizatsiya qilish orqali jamg‘armalarning tushum manbalarini kengaytirish imkoniyati ishga solinmagan.
– Buziladigan obyektlarga bo‘lgan huquqlar o‘z vaqtida tugatilmaganligi oqibatida (350 nafar fuqaroning mulk huquqi tugatilmagan) ushbu obyektlarga nisbatan soliq hisoblanib kelingan.
– Hududiy jamg‘armalarga mahalliy budjetdan hamda yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarni sotishdan olingan daromadlar yetarli darajada o‘tkazilmaganligi sababli 213 nafar mulkdorlar oldidagi qarzdorliklar qoplab berilmagan.
Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining tegishli chora-tadbirlar rejasi qabul qilindi.
– Iqtisodiyot va moliya vazirligining ko‘rsatmasiga asosan o‘tkazilmagan mablag‘larni hududiy kompensatsiya jamg‘armasiga yo‘naltirish choralari ko‘rish belgilandi.
– Yaroqli qurilish materiallari qiymatini kompensatsiya to‘lovlaridan chegirish bo‘yicha tegishli taklif Vazirlar Mahkamasiga kiritildi.

The Accounts Chamber conducted a remote audit of the effectiveness of funds from republican and regional compensation funds allocated to compensate property damage to individuals and legal entities in 2023–2024 and the first half of 2025.
From 2023 to the first half of 2025, revenues of 1.4 trillion UZS were formed in the republican fund and 1.9 trillion UZS in regional funds. A total of 3 trillion UZS was paid as compensation to 4,900 property owners.
Of these, 64% (3,142 recipients) received compensation payments based on court decisions.
At the same time, several issues were identified in the allocation of compensation:
– No monitoring system has been established for investment projects implemented on land plots seized for public needs.
As a result, projects have not been implemented or completed on 514 land plots for which 75.4 billion UZS in compensation was paid.
– 23.8 billion UZS was allocated to four facilities not related to the intended use of the Fund’s resources.
– In Fergana and Tashkent regions, 90 valuation reports on demolished real estate and land rights were prepared in violation of standards; 73 of them showed overvaluation based on expert conclusions.
– In some court cases, due to the lack of necessary information from the defendant, compensation payments were made without taking into account land plots already provided to owners as compensation.
For example, in Surkhandarya region, excessive payments were made to two citizens who had already received land as compensation.
– During the reviewed period, 425 demolished real estate objects and land rights were assessed based on owners’ requests in violation of legislation.
– Opportunities to expand fund revenues by accounting for usable construction materials from demolished objects, determining their market value, and selling them were not utilized.
– Due to the failure to terminate property rights on time (for 350 citizens), taxes continued to be accrued on such properties.
– Due to insufficient transfers of funds from local budgets and proceeds from the sale of land rights to regional funds, debts to 213 property owners were not settled.
Based on the findings, a government action plan was adopted to eliminate the identified shortcomings.
– Measures were defined to redirect untransferred funds to regional compensation funds as instructed by the Ministry of Economy and Finance.
– A proposal was submitted to deduct the value of reusable construction materials from compensation payments.
– An online platform (ins-subsidiya.mf.uz) was launched for registering property damage, uploading documents, and facilitating compensation, ensuring settlement of 57 outstanding cases.