Hisob palatasi tomonidan 2023–2024 yillar va 2025 yil I yarim yillikda jismoniy va yuridik shaxslarga yetkazilgan mulkiy zararlarni kompensatsiya qilish bo‘yicha respublika va hududiy jamg‘armalar mablag‘larining natijadorligi masofaviy auditdan o‘tkazildi.
2023 yildan 2025 yilning I yarmiga qadar respublika jamg‘armasida 1,4 trln so‘m va hududiy jamg‘armalarda 1,9 trln so‘m tushum shakllantirilgan, 4,9 ming nafar mulkdorlarga yetkazilgan mulkiy zararlar uchun 3 trln so‘m kompensatsiya to‘langan.
Shundan, mulkiy zarar yetkazilgan yuridik va jismoniy shaxslarning 64 foiziga (3 142 nafar) kompensatsiya to‘lovlari sud qarorlari asosida to‘lab berilgan.
Shu bilan birga, jamg‘armalardan kompensatsiya berishda bir qator muammolar mavjud.
– Jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilgan yer uchastkalarida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari bo‘yicha monitoring tizimi yo‘lga qo‘yilmagan.
Natijada, 75,4 mlrd so‘m kompensatsiya to‘langan 514 ta yer uchastkalarida hozirgi kungacha loyihalar amalga oshirilmagan yoki yakuniga yetkazilmagan.
– Jamg‘arma mablag‘laridan foydalanish maqsadlariga bog‘liq bo‘lmagan 4 ta obyektga 23,8 mlrd so‘m ajratilgan.
– Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida buzilgan ko‘chmas mulk obyektlari va yer uchastkalariga bo‘lgan huquqning qiymatini aniqlash bo‘yicha 90 ta baholash hisobotlari me’yorlarga rioya etilmagan holda tuzilgan bo‘lib, shundan 73 tasida ekspertiza xulosalariga asosan ortiqcha baholash holatlari mavjud.
– Zararni qoplash bo‘yicha ayrim sud jarayonlari javobgar tomonidan zarur axborot bilan ta’minlanmaganligi oqibatida mulkdorga kompensatsiya sifatida berilgan yer maydoni inobatga olinmagan holda kompensatsiya to‘lash qarorlari qabul qilingan.
Masalan, Surxondaryo viloyatida kompensatsiya sifatida yer maydoni berilgan 2 nafar fuqaroga sud qaroriga asosan ortiqcha mablag‘ to‘langan.
– O‘rganilgan davrda 425 ta buziladigan ko‘chmas mulk obyekti va yer uchastkasiga bo‘lgan huquqlar qonunchilikka zid ravishda mulkdor buyurtmasi asosida baholangan.
– Tashabbuskor tomonidan buziladigan obyektlardagi yaroqli qurilish materiallari hisobini yuritish, ularning bozor qiymatini aniqlash va realizatsiya qilish orqali jamg‘armalarning tushum manbalarini kengaytirish imkoniyati ishga solinmagan.
– Buziladigan obyektlarga bo‘lgan huquqlar o‘z vaqtida tugatilmaganligi oqibatida (350 nafar fuqaroning mulk huquqi tugatilmagan) ushbu obyektlarga nisbatan soliq hisoblanib kelingan.
– Hududiy jamg‘armalarga mahalliy budjetdan hamda yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarni sotishdan olingan daromadlar yetarli darajada o‘tkazilmaganligi sababli 213 nafar mulkdorlar oldidagi qarzdorliklar qoplab berilmagan.
Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining tegishli chora-tadbirlar rejasi qabul qilindi.
– Iqtisodiyot va moliya vazirligining ko‘rsatmasiga asosan o‘tkazilmagan mablag‘larni hududiy kompensatsiya jamg‘armasiga yo‘naltirish choralari ko‘rish belgilandi.
– Yaroqli qurilish materiallari qiymatini kompensatsiya to‘lovlaridan chegirish bo‘yicha tegishli taklif Vazirlar Mahkamasiga kiritildi.

Счётной палатой проведён дистанционный аудит эффективности использования средств республиканского и региональных фондов, направленных на компенсацию имущественного ущерба физическим и юридическим лицам за 2023–2024 годы и I полугодие 2025 года.
С 2023 года по первое полугодие 2025 года сформированы поступления: 1,4 трлн сумов — в республиканском фонде и 1,9 трлн сумов — в региональных фондах. В общей сложности 3 трлн сумов выплачено в качестве компенсации 4,9 тыс. собственникам.
Из них 64% (3 142 получателя) получили компенсации на основании судебных решений.
Вместе с тем выявлен ряд проблем:
– Не налажена система мониторинга инвестиционных проектов, реализуемых на земельных участках, изъятых для общественных нужд.
В результате на 514 земельных участках, по которым выплачено 75,4 млрд сумов компенсации, проекты до настоящего времени не реализованы или не завершены.
– 23,8 млрд сумов выделено на 4 объекта, не связанные с целевым использованием средств фонда.
– В Ферганской и Ташкентской областях 90 отчётов об оценке объектов недвижимости и прав на земельные участки составлены с нарушением норм, из них в 73 выявлены случаи завышения стоимости.
– В ряде судебных процессов из-за отсутствия необходимой информации со стороны ответчика принимались решения о выплате компенсации без учёта уже предоставленных земельных участков.
Например, в Сурхандарьинской области двум гражданам были излишне выплачены средства при наличии предоставленного земельного участка.
– В рассматриваемый период 425 объектов недвижимости и прав на земельные участки были оценены по заявкам собственников с нарушением законодательства.
– Не использованы возможности увеличения доходов фондов за счёт учёта пригодных строительных материалов демонтируемых объектов, их оценки и реализации.
– Из-за несвоевременного прекращения прав собственности (у 350 граждан) на такие объекты продолжалось начисление налогов.
– В связи с недостаточным перечислением средств из местных бюджетов и доходов от продажи прав на земельные участки не погашена задолженность перед 213 собственниками.
По итогам аудита принят план мероприятий Кабинета Министров по устранению выявленных недостатков.
– Определены меры по направлению не перечисленных средств в региональные компенсационные фонды.
– Внесено предложение о вычете стоимости пригодных строительных материалов из сумм компенсации.
– Запущена платформа ins-subsidiya.mf.uz для регистрации ущерба, загрузки документов и получения компенсаций, что позволило погасить 57 задолженностей.