O‘zbekiston va Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasidagi keng formatli munosabatlar izchil rivojlanib bormoqda. 2025 yilda Tomonlar o‘rtasida Hamkorlik memorandumi va Amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi.
2025 yilning sentyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegasiya Nankin Audit universitetida bo‘lib, ushbu dargoh professor-o‘qituvchilari bilan ilmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
M. Abdullaevga audit va texnika sohalarida dolzarb ilmiy izlanishlar uchun Nankin Audit universitetining “faxriy professori” unvoni topshirildi.
Qolaversa, tarixda ilk bor 2025-2027 o‘quv yillari uchun O‘zbekiston Hisob palatasining 2 nafar mas'ul xodimi – F. Masharipov va F. Najimov Nankin audit universitetining Audit bo‘yicha 2-yillik magistratura dasturi doirasida tahsil olishni boshladi.
2026 yilning 30 mart kuni Xitoy Xalq Respublikasi Milliy auditi idorasi Bosh auditori Xou Kai Nankin audit universitetida tahsil olayotgan F. Masharipov va F. Najimovlar bilan uchrashdi.
Uchrashuvda univesitetdagi o‘quv jarayonlari o‘zbekistonlik talabalar nigohida, Xitoyning davlat auditi tajribasini O‘zbekistonda izchil qo‘llash hamda ikki mamlakat Oliy audit idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha fikr almashildi.
Uchrashuvda, shuningdek, Xou Kai Xitoy Milliy auditi idorasi O‘zbekiston Hisob palatasi bilan davlat auditining dolzarb yo‘nalishlarida hamda xodimlarning malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlikni yanada kuchaytirish tarafdori ekanligini ta'kidladi.
O‘zbekistonlik talabalar ham Xitoyning davlat auditi sohasidagi noyob tajribasini chuqur o‘rganib, uni O‘zbekiston amaliyotida qo‘llash va ikki idora o‘rtasidagi munosabatlar rivojiga o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanligini bildirdilar.

The Supreme Audit Institutions (SAIs) of Uzbekistan and China have steadily developed a multifaceted relationship. In 2025, the Parties signed a Memorandum of Cooperation and a Practical Action Plan.
In September 2025, a delegation led by M. Abdullaev, First Deputy Chairman of the Chamber of Accounts (COA) of Uzbekistan, visited the Nanjing Audit University and held an academic meeting with professors and faculty members.
M. Abdullaev was awarded the title of "Honorary Professor" by the Nanjing Audit University for his relevant research in auditing and technology.
Furthermore, for the first time in history, two employees of the COA of Uzbekistan – F. Masharipov and F. Nadjimov – began their studies in a two-year Master's program in auditing at the Nanjing Audit University in the 2025-2027 academic years.
On March 30, 2026, Hou Kai, Auditor General of the Chinese National Audit Office, met with F. Masharipov and F. Nadjimov, students of the Nanjing Audit University.
During the meeting, they exchanged views on the educational process at the university from the perspective of Uzbek students, the consistent application of China's public audit experience in Uzbekistan, and strengthening cooperation between the SAIs of the two countries.
During the meeting, Hou Kai also noted that the SAI of China is committed to further strengthening cooperation with the COA of Uzbekistan in relevant areas of public audit and improving the qualifications of its staff.
The Uzbek students also expressed their willingness to further study China's unique experience in public auditing, apply it in practice in Uzbekistan, and contribute to the development of relations between the two institutions.