O‘zbekiston va Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasidagi keng formatli munosabatlar izchil rivojlanib bormoqda. 2025 yilda Tomonlar o‘rtasida Hamkorlik memorandumi va Amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi.
2025 yilning sentyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegasiya Nankin Audit universitetida bo‘lib, ushbu dargoh professor-o‘qituvchilari bilan ilmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
M. Abdullaevga audit va texnika sohalarida dolzarb ilmiy izlanishlar uchun Nankin Audit universitetining “faxriy professori” unvoni topshirildi.
Qolaversa, tarixda ilk bor 2025-2027 o‘quv yillari uchun O‘zbekiston Hisob palatasining 2 nafar mas'ul xodimi – F. Masharipov va F. Najimov Nankin audit universitetining Audit bo‘yicha 2-yillik magistratura dasturi doirasida tahsil olishni boshladi.
2026 yilning 30 mart kuni Xitoy Xalq Respublikasi Milliy auditi idorasi Bosh auditori Xou Kai Nankin audit universitetida tahsil olayotgan F. Masharipov va F. Najimovlar bilan uchrashdi.
Uchrashuvda univesitetdagi o‘quv jarayonlari o‘zbekistonlik talabalar nigohida, Xitoyning davlat auditi tajribasini O‘zbekistonda izchil qo‘llash hamda ikki mamlakat Oliy audit idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha fikr almashildi.
Uchrashuvda, shuningdek, Xou Kai Xitoy Milliy auditi idorasi O‘zbekiston Hisob palatasi bilan davlat auditining dolzarb yo‘nalishlarida hamda xodimlarning malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlikni yanada kuchaytirish tarafdori ekanligini ta'kidladi.
O‘zbekistonlik talabalar ham Xitoyning davlat auditi sohasidagi noyob tajribasini chuqur o‘rganib, uni O‘zbekiston amaliyotida qo‘llash va ikki idora o‘rtasidagi munosabatlar rivojiga o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanligini bildirdilar.

Между Высшими органами аудита (ВОА) Узбекистана и Китая стабильно развиваются разноплановые отношения. В 2025 году между сторонами был подписан Меморандум о сотрудничестве и План практических мер.
В сентябре 2025 года делегация во главе с первым заместителем председателя Счетной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаевым посетила Нанкинский университет аудита и провела научную встречу с профессорами и преподавателями этого учебного заведения.
М. Абдуллаеву было присвоено звание «Почетного профессора» Нанкинского университета аудита за его соответствующие научные исследования в области аудита и технологий.
Кроме того, впервые в истории два сотрудника Счетной палаты Узбекистана – Ф. Машарипов и Ф. Наджимов начали обучение в рамках двухгодичной магистерской программы по аудиту в Нанкинском университете аудита в 2025-2027 учебных годах.
30 марта 2026 года Генеральный аудитор ВОА Китайской Народной Республики Хоу Каи встретился со студентами Нанкинского аудиторского университета Ф. Машариповым и Ф. Наджимовым.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями об образовательном процессе в университете с точки зрения узбекских студентов, последовательном применении опыта государственного аудита Китая в Узбекистане и укреплении сотрудничества между ВОА двух стран.
На встрече Хоу Каи также отметил, что ВОА Китая стремится к дальнейшему укреплению сотрудничества со Счетной палатой Узбекистана в соответствующих областях государственного аудита и повышению квалификации сотрудников.
Узбекские студенты также выразили готовность углубленно изучить уникальный опыт Китая в области государственного аудита, применить его на практике в Узбекистане и внести свой вклад в развитие отношений между двумя учреждениями.