Iqtisodiyot va moliya vazirligida davlat xaridlarida manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlarini oldini olish maqsadida davlat buyurtmachilari ishtirokida keng tarkibdagi yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Hisob palatasi, Bosh prokuratura, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, yirik davlat korxonalari hamda boshqa vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda davlat xaridlarining oshkoraligi va samaradorligini ta'minlash, manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlarining oldini olish bo‘yicha amaliy choralar muhokama qilindi.
Tadbir davomida davlat buyurtmachilari uchun yangi yo‘riqnomalar va qoidalar taqdim etildi.
Hisob palatasi tomonidan davlat xaridlarida aniqlangan manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlari bo‘yicha ma'lumotlar taqdim etildi.
Shu bilan birga, Hisob palatasi tomonidan aniqlangan ushbu holatlar davlat xaridlaridagi ayrim kamchiliklar va noaniqliklar ko‘rsatilib, ularni bartaraf etish uchun tizimli choralar ko‘rish zarurligi ta'kidlandi.
Tadbir davomida davlat xaridlarining shaffofligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashishda zamonaviy texnologiyalardan foydalanish va jarayonlarni takomillashtirish bo‘yicha fikrlar almashildi.
Bu kamchiliklarning takrorlanmasligi uchun sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalanilgan yangi axborot tizimini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha rejalar taqdim etildi.

Meeting on preventing conflicts of interest in public procurement
The Ministry of Economy and Finance held an extended meeting with government customers on preventing conflicts of interest and favoritism in public procurement.
It was attended by representatives of the Chamber of Accounts (COA), the Prosecutor General's Office, the Anti-Corruption Agency, the Committee for Development of Competition and Consumer Protection, large state-owned enterprises, as well as other ministries and agencies.
The meeting addressed practical measures to ensure transparency and efficiency of public procurement, preventing conflicts of interest and favoritism.
During the event, new instructions and rules were presented to government customers.
The COA provided information on identified cases of conflicts of interest and favoritism in public procurement. It also focused on individual shortcomings and uncertainties in public procurement and stressed the need to take systemic measures to eliminate them.
The event included an exchange of views on increasing the transparency of public procurement, using modern technologies in the fight against corruption, and improving processes.
Plans were presented to develop and implement a new information system using artificial intelligence technologies to prevent similar shortcomings from recurring.