Iqtisodiyot va moliya vazirligida davlat xaridlarida manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlarini oldini olish maqsadida davlat buyurtmachilari ishtirokida keng tarkibdagi yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Hisob palatasi, Bosh prokuratura, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, yirik davlat korxonalari hamda boshqa vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda davlat xaridlarining oshkoraligi va samaradorligini ta'minlash, manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlarining oldini olish bo‘yicha amaliy choralar muhokama qilindi.
Tadbir davomida davlat buyurtmachilari uchun yangi yo‘riqnomalar va qoidalar taqdim etildi.
Hisob palatasi tomonidan davlat xaridlarida aniqlangan manfaatlar to‘qnashuvi va affilanganlik holatlari bo‘yicha ma'lumotlar taqdim etildi.
Shu bilan birga, Hisob palatasi tomonidan aniqlangan ushbu holatlar davlat xaridlaridagi ayrim kamchiliklar va noaniqliklar ko‘rsatilib, ularni bartaraf etish uchun tizimli choralar ko‘rish zarurligi ta'kidlandi.
Tadbir davomida davlat xaridlarining shaffofligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashishda zamonaviy texnologiyalardan foydalanish va jarayonlarni takomillashtirish bo‘yicha fikrlar almashildi.
Bu kamchiliklarning takrorlanmasligi uchun sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalanilgan yangi axborot tizimini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha rejalar taqdim etildi.

Совещание по вопросам предотвращения конфликта интересов в государственных закупках
В Министерстве экономики и финансов состоялось расширенное совещание с участием государственных заказчиков по вопросам предотвращения конфликта интересов и фаворитизма в государственных закупках.
В нем приняли участие представители Счетной палаты, Генеральной прокуратуры, Агентства по борьбе с коррупцией, Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей, крупных государственных предприятий, а также других министерств и ведомств.
На совещании обсуждались практические меры по обеспечению прозрачности и эффективности государственных закупок, предупреждению конфликта интересов и фаворитизма.
В ходе мероприятия государственным заказчикам были представлены новые инструкции и правила.
Счетная палата предоставила информацию о выявленных случаях конфликта интересов и фаворитизма в государственных закупках. Она также сделала акцент на отдельные недостатки и неопределенности в государственных закупках и подчеркнула необходимость принятия системных мер по их устранению.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросам повышения прозрачности государственных закупок, использования современных технологий в борьбе с коррупцией и совершенствования процессов.
Были представлены планы по разработке и внедрению новой информационной системы с использованием технологий искусственного интеллекта для предотвращения повторения подобных недостатков.