O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi hamda “Siyosiy partiyalarni moliyalashtirish to‘g‘risida”gi Qonunlariga asosan, siyosiy partiyalarga moliyaviy va boshqa mablag‘larning kelib tushishi hamda siyosiy partiyalarning ulardan belgilangan maqsadda foydalanishi ustidan nazoratni Hisob palatasi amalga oshiradi.
“Siyosiy partiyalarni moliyalashtirish to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq, siyosiy partiyalar ustavida nazarda tutilgan faoliyatini moliyalashtirish O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar hamda partiyaga a’zolik badallari, tadbirkorlik faoliyatidan olinadigan daromadlar hamda yuridik shaxslar va fuqarolar tomonidan beriladigan xayriya yordamlar hisobiga amalga oshiriladi.
Siyosiy partiyalarning ustavida nazarda tutilgan faoliyatni moliyalashtirish uchun davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar miqdori Qonunchilik palatasi tomonidan o‘tkazilgan oxirgi saylovda ro‘yxatga kiritilgan fuqarolar sonidan kelib chiqqan holda shakllantiriladi.
Ushbu mablag‘lar siyosiy partiyalar o‘rtasida ularning Qonunchilik palatasida olgan deputatlik o‘rinlari miqdoriga mutanosib ravishda taqsimlanadi.
Hisob palatasi tomonidan O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda O‘zbekiston Ekologik partiyasi tomonidan 2025-yilda moliyaviy va boshqa mablag‘larning kelib tushishi hamda siyosiy partiyalarning ulardan maqsadli foydalanishi yuzasidan moliyaviy audit o‘tkazildi.
Audit jarayonida daromadlarning qonunchilik talablariga muvofiq shakllanganligi, mablag‘larning maqsadli sarflanganligi hamda ularning moliyaviy hisobotlarda to‘g‘ri aks ettirilganiga alohida e’tibor qaratildi.
Jumladan, 2025-yilda siyosiy partiyalar jami 231,6 mlrd so‘m miqdorida daromadga ega bo‘lib, ularning 196,4 mlrd so‘mi (yoki 84,8 foizi) davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan, shuningdek 19,7 mlrd so‘mi (yoki 8,5 foizi) a’zolik badallari hamda 15,5 mlrd so‘mi (yoki 6,7 foizi) boshqa tushumlar hisobidan shakllangan.
Hisobot davrida siyosiy partiyalar tomonidan o‘z ustavida nazarda tutilgan faoliyatini moliyalashtirish uchun jami 216,9 mlrd so‘m sarflangan bo‘lib, shundan 159,8 mlrd so‘mi (73,7 foizi) ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlarga, 21,3 mlrd so‘mi (9,8 foizi) dasturiy vazifalar bilan bog‘liq xarajatlarga va 35,8 mlrd so‘mi (16,5 foizi) boshqa saqlash xarajatlariga yo‘naltirilgan.
Audit natijasida siyosiy partiyalar daromadlarining qonunchilik talablariga muvofiq shakllanganligi, mablag‘lar maqsadli sarflanganligi hamda moliyaviy hisobotlarda to‘g‘ri aks ettirilganligi qayd etildi.
Audit natijalariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ularning kelgusida yo‘l qo‘yilishining oldini olish yuzasidan partiyalar siyosiy kengashlariga tegishli ko‘rsatma va takliflar, shuningdek Qonunchilik palatasiga taqdim etish uchun xulosalar taqdim etildi.

В соответствии с законами Республики Узбекистан «О Счётной палате Республики Узбекистан» и «О финансировании политических партий», контроль за поступлением финансовых и иных средств политическим партиям, а также за их целевым использованием осуществляется Счётной палатой.
Согласно Закону «О финансировании политических партий», финансирование деятельности политических партий, предусмотренной их уставами, осуществляется за счёт средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, членских взносов, доходов от предпринимательской деятельности, а также благотворительных пожертвований юридических лиц и граждан.
Объём средств, выделяемых из государственного бюджета на финансирование деятельности политических партий, формируется исходя из числа граждан, включённых в списки избирателей на последних выборах в Законодательную палату.
Данные средства распределяются между политическими партиями пропорционально количеству депутатских мандатов, полученных ими в Законодательной палате.
Счётной палатой проведён финансовый аудит поступления и целевого использования средств в 2025 году следующими политическими партиями: Народно-демократическая партия Узбекистана, Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана, Демократическая партия «Миллий тикланиш», Социал-демократическая партия «Адолат», а также Экологическая партия Узбекистана.
В ходе аудита особое внимание было уделено соответствию формирования доходов требованиям законодательства, целевому использованию средств, а также правильности их отражения в финансовой отчётности.
В частности, в 2025 году политические партии получили доходы в размере 231,6 млрд сумов, из которых 196,4 млрд сумов (84,8%) составили средства государственного бюджета, 19,7 млрд сумов (8,5%) — членские взносы, и 15,5 млрд сумов (6,7%) — прочие поступления.
В отчётном периоде на финансирование деятельности было направлено 216,9 млрд сумов, из которых 159,8 млрд сумов (73,7%) — на оплату труда и приравненные выплаты, 21,3 млрд сумов (9,8%) — на программные расходы, и 35,8 млрд сумов (16,5%) — на прочие расходы по содержанию.
По результатам аудита установлено, что доходы сформированы в соответствии с законодательством, средства использованы по целевому назначению и корректно отражены в финансовой отчётности.
По итогам аудита соответствующим политическим советам партий направлены указания и рекомендации по устранению выявленных недостатков и предотвращению их в будущем, а также представлены заключения для внесения в Законодательную палату.