O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-252-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida, Hisob palatasi tomonidan 23 nafar davlat organlari Situatsion markazlarining faoliyati o‘rganildi.
Hisob palatasi tomonidan Situatsion markazlarda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan taqdimotlar bilan tanishilib, erishilgan natijalar hamda kelgusida rejalashtirilgan vazifalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, masofaviy nazorat tizimi samaradorligini oshirish va jarayonlarni raqamlashtirishga qaratilgan rejalar yuzasidan fikr almashildi.
Undan tashqari, kelgusida tizimda byudjet mablag‘larini maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat tizimini o‘rnatish hamda zamonaviy nazorat mexanizmlarini joriy etish yuzasidan vazirlik va idoralar rahbariyati hamda mas’ul xodimlariga Hisob palatasi tomonidan tavsiyalar bildirildi.
Idoralardagi o‘rganishlar natijalari yuzasidan amaliy xulosalar bayon qilinib, quyidagi asosiy yo‘nalishlarga urg‘u bergan holda ishlarni tashkil etish maqsadga muvofiqligi ma’lum qilindi:
- nazorat muhitining yaxlit va barqaror tizimini shakllantirish;
- xavflarni boshqarishning samarali mexanizmlarini joriy etish;
- nazorat jarayonlari natijadorligini oshirish;
- axborot-kommunikatsiya tizimlarini takomillashtirish va raqamli yechimlarni keng joriy etish.
Raqamli maydonda xavflarni kamaytirish, ma’lumotlar xavfsizligi va konfidensiallikni ta’minlash, zamonaviy axborot texnologiyalari orqali shaffoflikni kuchaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etish joizki, ushbu chora-tadbirlar davlat organlarida nazorat muhitini mustahkamlash, xavflarni barvaqt aniqlash va bartaraf etish, byudjet mablag‘laridan oqilona hamda samarali foydalanishni ta’minlashga xizmat qiladi.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № ПФ-252 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного аудита и финансового контроля» Счётной палатой изучена деятельность Ситуационных центров 23 государственных органов.
Счётная палата ознакомилась с презентациями о проводимой работе в Ситуационных центрах, обсуждены достигнутые результаты и намеченные на перспективу задачи.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам повышения эффективности системы дистанционного контроля и цифровизации процессов.
Кроме того, руководству министерств и ведомств, а также ответственным сотрудникам были даны рекомендации по созданию системы мониторинга и контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств, а также по внедрению современных механизмов контроля.
По итогам изучения деятельности ведомств изложены практические выводы и отмечена целесообразность организации работы с акцентом на следующие основные направления:
- формирование целостной и устойчивой системы контрольной среды;
- внедрение эффективных механизмов управления рисками;
- повышение результативности контрольных процессов;
- совершенствование информационно-коммуникационных систем и широкое внедрение цифровых решений.
Обсуждены вопросы снижения рисков в цифровой среде, обеспечения безопасности и конфиденциальности данных, а также усиления прозрачности посредством современных информационных технологий.
Отмечено, что данные меры будут способствовать укреплению контрольной среды в государственных органах, своевременному выявлению и устранению рисков, а также обеспечению рационального и эффективного использования бюджетных средств.