O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-252-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida, Hisob palatasi tomonidan 23 nafar davlat organlari Situatsion markazlarining faoliyati o‘rganildi.
Hisob palatasi tomonidan Situatsion markazlarda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan taqdimotlar bilan tanishilib, erishilgan natijalar hamda kelgusida rejalashtirilgan vazifalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, masofaviy nazorat tizimi samaradorligini oshirish va jarayonlarni raqamlashtirishga qaratilgan rejalar yuzasidan fikr almashildi.
Undan tashqari, kelgusida tizimda byudjet mablag‘larini maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat tizimini o‘rnatish hamda zamonaviy nazorat mexanizmlarini joriy etish yuzasidan vazirlik va idoralar rahbariyati hamda mas’ul xodimlariga Hisob palatasi tomonidan tavsiyalar bildirildi.
Idoralardagi o‘rganishlar natijalari yuzasidan amaliy xulosalar bayon qilinib, quyidagi asosiy yo‘nalishlarga urg‘u bergan holda ishlarni tashkil etish maqsadga muvofiqligi ma’lum qilindi:
- nazorat muhitining yaxlit va barqaror tizimini shakllantirish;
- xavflarni boshqarishning samarali mexanizmlarini joriy etish;
- nazorat jarayonlari natijadorligini oshirish;
- axborot-kommunikatsiya tizimlarini takomillashtirish va raqamli yechimlarni keng joriy etish.
Raqamli maydonda xavflarni kamaytirish, ma’lumotlar xavfsizligi va konfidensiallikni ta’minlash, zamonaviy axborot texnologiyalari orqali shaffoflikni kuchaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etish joizki, ushbu chora-tadbirlar davlat organlarida nazorat muhitini mustahkamlash, xavflarni barvaqt aniqlash va bartaraf etish, byudjet mablag‘laridan oqilona hamda samarali foydalanishni ta’minlashga xizmat qiladi.

In order to ensure the implementation of Presidential Decree No. PF-252 of the Republic of Uzbekistan dated December 18, 2025, “On Additional Measures to Further Improve the Activities of State Audit and Financial Control,” the Accounts Chamber studied the activities of the Situational Centers of 23 government agencies.
The Accounts Chamber reviewed presentations on the work carried out in the Situational Centers, discussing the achieved results as well as future planned tasks.
In addition, views were exchanged on plans aimed at increasing the effectiveness of the remote control system and further digitalizing processes.
Furthermore, recommendations were provided to the leadership and responsible officials of ministries and agencies on establishing a monitoring and control system over the targeted and efficient use of budget funds, as well as on introducing modern control mechanisms.
Based on the results of the review, practical conclusions were presented, and it was noted that it is advisable to organize work with emphasis on the following key areas:
-forming an integrated and sustainable control environment;
-introducing effective risk management mechanisms;
-improving the effectiveness of control processes;
-enhancing information and communication systems and broadly implementing digital solutions.
Issues related to reducing risks in the digital space, ensuring data security and confidentiality, and strengthening transparency through modern information technologies were also discussed.
It was noted that these measures will serve to strengthen the control environment within government agencies, ensure early identification and mitigation of risks, and promote the rational and efficient use of budget funds.