Suv xo‘jaligi vazirligida Davlat Rahbari huzurida 2024 yil 7 noyabr' kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida suv xo‘jaligi yo‘nalishida berilgan topshiriqlar ijrosi o‘rganildi.
Unda topshiriqlar doimiy nazoratga olingan bo‘lib, ijro muddati kelgan topshiriqlar ijrosi to‘liq ta'minlanmaganligi aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 26.12.2024 yildagi PQ–454-sonli qaroriga asosan 2025 yilda kanallarni rekonstruksiya qilish uchun ajratilgan mablag‘lar samaradorligi o‘rganildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari tomonidan pudrat tashkilotlari tanlovi 10-69 kungacha kechiktirilib o‘tkazilganligi aniqlangan.
Shu bilan birga, joriy yil I chorakda kanallarda betonlashtirish ishlari bajarilgan bo‘lsa-da, bironta ob'ekt foydalanishga topshirilmaganligi ham aniqlangan.
Suv tejovchi texnologiyalarni o‘rnatilishi tahlil qilinganda tomchilatib sug‘orish texnologiyalaridan foydalanmaslik holatlar ma'lum bo‘ldi.
Suv xo‘jaligi vazirligi tomonidan 2020-2025 yillarda bir qancha nasos stansiyalari modernizasiya qilish va samarali boshqarish sharti bilan DXSh asosida xususiy sherik boshqaruviga berilgan.
Biroq, Vazirlik tomonidan bu boradagi ishlar tizimli yo‘lga qo‘yilmagan. Jumladan, tuzilgan bitimlar doirasida bajarilgan ishlar yuzasidan har olti oyda monitoring o‘tkazish ishlari muntazam ravishda amalga oshirilmagan;
Vazirlikda xususiy sherik tomonidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma'lumotlar hujjatlar asosida qabul qilinmagan.
DXSh loyihalarini shakllantirish bo‘yicha xususiy sherik tomonidan investisiya kiritilishi va elektr energiyasini iqtisod qilinishi bo‘yicha minimal talablarni belgilovchi tartib mavjud emasligi aniqlandi.
Suv resurslari va elektr energiyasi hamda suv xo‘jaligi ob'ektlarining hisobini yuritishni avtomatlashtirish va raqamlashtirish borasidagi ishlar tahlil qilinganda sohada ishlab chiqilgan axborot tizimlari bugungi kunda to‘laqonli faoliyat yuritmayotganligi aniqlandi.
Yuqorida qayd etilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan Hisob palatasi tomonidan tegishli tashkilotlariga ko‘rsatmalar kiritildi.

The Ministry of Water Resources reviewed the implementation of water management tasks assigned at a videoconference chaired by the Head of State on November 7, 2024.
It was noted that the tasks were carried out under constant supervision, and those whose deadlines had passed were not fully completed.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 26, 2024 (No. DP-454), an audit of the effectiveness of the use of funds allocated for the reconstruction of canals in 2025 was conducted.
It was found that the selection of contractors by the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and regional khokimiyats was delayed by 10-69 days.
It was found that, despite canal concreting work being carried out in the first quarter of this year, not a single facility was commissioned.
An analysis of the implementation of water-saving technologies revealed instances of non-use of drip irrigation technologies. Between 2020 and 2025, the Ministry of Water Resources transferred a number of pumping stations to a private partner under a public-private partnership (PPP) agreement, conditioning that they should be modernized and managed effectively.
However, the Ministry carried out this work inconsistently. Specifically, regular semi-annual monitoring of the work performed under the agreements was not conducted.
The Ministry did not receive documented information on the work performed by the private partner.
A lack of procedures for establishing minimum requirements for the private partner's investment volume and energy conservation in PPP projects was identified.
An analysis of the automation and digitalization of water and electricity metering, as well as water management facilities, revealed that the information systems developed in the industry are currently not fully functional.
The Chamber of Accounts issued recommendations to the relevant organizations to address the aforementioned deficiencies.