Mudofaa vazirligida davlat xaridlari tizimida shaffoflik va raqobat muhitini ta'minlash masalalariga bag‘ishlangan o‘quv seminari o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi, Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi, "Loyihalar va xaridlar samaradorligini oshirish markazi" DM, Mudofaa vazirligi hamda Qurolli Kuchlar tarkibidagi vazirlik va idoralar mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat xaridlari tizimida raqobat muhiti va shaffoflikni ta'minlashga oid Farmoni ijrosi, shuningdek, Qurolli Kuchlar tarkibidagi vazirlik va idoralarda "Davlat xaridlari to‘g‘risida"gi Qonun va sohaga oid boshqa me'yoriy hujjatlar talablariga rioya etish masalalari muhokama qilindi.
Seminarda Hisob palatasi, Mudofaa vazirligi rahbariyati, Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi, "Loyihalar va xaridlar samaradorligini oshirish markazi" DM vakillari o‘quv va amaliy ma'ruzalari bilan ishtirok etdi.
Seminarda respublikamizda ayrim sohalarda budjet ijrosi jarayonlarida amaliyotda budjet buyurtmachilari tomonidan yo‘l qo‘yilayotgan quyidagi holatlar yuzasidan muhokamalar o‘tkazilib, o‘zaro fikr almashildi:
- raqobatli xarid turlaridan foydalanmasdan to‘g‘ridan to‘g‘ri shartnoma tuzish;
- manfaatlar to‘qnashuvi va affillanganlik holatlari;
- soliq va yig‘imlar bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorligi hamda sud qarorlari bo‘yicha majburiyatlarini bajarmagan yetkazib beruvchilar bilan shartnoma tuzish;
- davlat xaridlari hajmini qismlarga bo‘lish;
- tanlov va tenderlarda xarid komissiyalari tomonidan baholash mezonlariga rioya etmaslik.
Mazkur o‘quv seminari yuqoridagi kabi kamchiliklarga Qurolli Kuchlar tarkibidagi vazirlik va idoralar tomonidan davlat xaridlarini amalga oshirishda yo‘l qo‘ymaslik maqsadida tashkil etildi. Seminarning ikkinchi qismi savol-javob shaklida o‘tdi.
Seminardagi muhokamalarda harbiy xizmatchilar va sohadagi hamkor tashkilotlar vakillari ham so‘zga chiqib, davlat xaridlari sohasida raqobat muhitini rivojlantirish bo‘yicha fikr va takliflarini bildirdi.
O‘quv seminari davlat xaridlari tizimida shaffoflikni kuchaytirish, mas'ul xodimlarning huquqiy bilim va amaliy ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan muhim tajriba maydonchasiga aylandi.

В Министерстве обороны состоялся учебный семинар, посвящённый вопросам обеспечения прозрачности и конкурентной среды в системе государственных закупок.
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Счётной палаты Республики Узбекистан, Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам, ГУ «Центр повышения эффективности проектов и закупок», Министерства обороны, а также министерств и ведомств, входящих в состав Вооружённых Сил.
В ходе семинара были рассмотрены вопросы исполнения Указа Президента Республики Узбекистан, направленного на обеспечение конкурентной среды и прозрачности в системе государственных закупок, а также соблюдения министерствами и ведомствами, входящими в состав Вооружённых Сил, требований Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» и других нормативно-правовых актов, регулирующих данную сферу.
С учебными и практическими докладами выступили представители Счётной палаты Республики Узбекистан, руководства Министерства обороны, Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам, а также ГУ «Центр повышения эффективности проектов и закупок».
В ходе семинара состоялось обсуждение и обмен мнениями по вопросам наиболее распространённых нарушений, допускаемых государственными заказчиками при исполнении бюджета в отдельных сферах, в частности:
- заключение прямых договоров без применения конкурентных способов государственных закупок;
- наличие конфликта интересов и аффилированности;
- заключение договоров с поставщиками, имеющими просроченную задолженность по налогам и сборам, а также не исполнившими обязательства по судебным решениям;
- искусственное дробление объёмов государственных закупок;
- несоблюдение закупочными комиссиями критериев оценки при проведении конкурсов и тендеров.
Данный учебный семинар был организован с целью недопущения подобных нарушений при осуществлении государственных закупок министерствами и ведомствами, входящими в состав Вооружённых Сил. Вторая часть семинара прошла в формате вопросов и ответов.
В ходе обсуждений также выступили военнослужащие и представители организаций-партнёров, которые высказали свои мнения и предложения по дальнейшему развитию конкурентной среды в сфере государственных закупок.
Учебный семинар стал важной площадкой для обмена практическим опытом, направленной на укрепление прозрачности системы государственных закупок, а также повышение уровня правовых знаний и практических навыков ответственных сотрудников.