Hisob palatasi va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan ayrim davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimlari faoliyati hamda korrupsiyaviy omillarni aniqlash va bartaraf etish, “korrupsiyasiz soha” loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar holati o‘rganildi.
O‘rganish Qashqadaryo viloyati hokimligi, Farmagentlik, O‘rmon xo‘jaligi va Texnik tartibga solish agentliklari, “Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” va “Tibbiyot va farmasevtika xodimlarining malakasini baholash markazi” va ularning 207 ta tizim tashkilotlarida amalga oshirildi.
2025 yil 1 iyun holatiga Qashqadaryo viloyati hokimligi, O‘rmon xo‘jaligi va Texnik tartibga solish agentliklari va “Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi”da korrupsiyaga qarshi alohida ichki nazorat tarkibiy tuzilmasi tashkil etilgan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini joriy etish bo‘yicha qator hujjatlar ishlab chiqilgan bo‘lishiga qaramay, ularni amalga oshirish mexanizmi yo‘lga qo‘yilmagan.
Jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimlarining holati to‘g‘risida hisobotlar shakllantirilmagan, monitoring va nazorat qilish ishlari yo‘lga qo‘yilmagan. Umumiy va maxsus o‘qitish bo‘yicha dasturlar, xodimlarning manfaatlar to‘qnashuvi haqidagi yillik deklaratsiyalarni tahlil qilish va manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi bo‘yicha reestrni yuritish to‘liq yo‘lga qo‘yilmagan. Nomzodlar tekshiruvi o‘tkazilmasdan xodim ishga qabul qilingan va yuklatilgan funksiyalardan korrupsiyaviy xavf-xatarlar majburiy baholashdan o‘tkazilmaganligi aniqlandi.
Bundan tashqari, Axborot tizimlarini joriy qilish holati bo‘yicha “Kiberxavfsizlik markazi” DUK ekspertizasidan o‘tkazilmagan Davlat xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha axborot tizimlari ishlab chiqilmagan va tegishli axborot tizimi ishga tushirilmagan.
Hisob palatasi tomonidan o‘rganilgan tashkilotlarda amaliy yordam ko‘rsatildi. Ichki tizimlarni joriy etish va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi loyihasi ishlab chiqildi.
Yuqorida qayd etilgan qonunbuzilish holatlari, jumladan, korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan Hisob palatasi tomonidan davlat tashkilotlariga ko‘rsatmalar kiritildi.

Счетная палата и Агентство по противодействию коррупции изучили деятельность систем внутреннего контроля по противодействию коррупции в ряде государственных организаций, а также работу, проводимую в рамках проекта «Сфера без коррупции» по выявлению и устранению коррупционных факторов.
Исследование проводилось в хакимиате Кашкадарьинской области, Агентстве по лекарственному обеспечению, Агентстве лесного хозяйства, Агентстве технического регулирования, Центре безопасности фармацевтической продукции и Центре оценки квалификации медицинских и фармацевтических работников, а также в 207 организациях, входящих в их системы.
С 1 июня 2025 года в хакимиате Кашкадарьинской области, Агентстве лесного хозяйства, Агентстве технического регулирования и Центре безопасности фармацевтической продукции создана отдельная структура внутреннего контроля по противодействию коррупции.
По результатам исследования, несмотря на разработку ряда документов по внедрению системы противодействия коррупции, механизм их внедрения не был установлен. В частности, не сформированы отчеты о состоянии систем противодействия коррупции, не организована работа по мониторингу и контролю. Не в полной мере разработаны программы общего и специального обучения, анализ ежегодных деклараций сотрудников о конфликте интересов и ведение реестра о наличии конфликта интересов.
Установлено, что прием сотрудников на работу осуществлялся без проведения проверки кандидатов, а обязательная оценка коррупционных рисков, связанных с возложенными на них функциями, не проводилась.
Кроме того, ГП «Центр кибербезопасности» не провело экспертизу состояния внедрения информационных систем. Информационные системы для предоставления государственных услуг не разработаны, а соответствующая информационная система не запущена.
Организациям, исследованным Счетной палатой, оказана практическая помощь. Разработан проект программы мероприятий по внедрению внутренних систем и устранению выявленных проблем.
Счетной палатой даны рекомендации государственным организациям по устранению вышеуказанных нарушений законодательства, в том числе причин и условий, способствующих коррупции.