Uzluksiz elektron xizmatlarni joriy qilish bo‘yicha xalqaro virtual seminar
Yevropa Oliy audit organlari tashkiloti (EVROSAI)ning Axborot texnologiyalari bo‘yicha Ishchi guruhi tomonidan “Uzluksiz elektron xizmatlarni joriy qilish: katta muammolar va kichik g‘alabalar” mavzusida xalqaro virtual seminar tashkil qilindi.
Seminarning asosiy tashkilotchilari – Chexiya va Estoniya Oliy audit organlari. Unda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakillari ham ishtirok etdi.
Ushbu seminar doirasida samarali va foydalanuvchilarga qulay raqamli davlat xizmatlarini yaratish yo‘llari muhokama qilindi. Unda elektron xizmatlarining rivojlanishini audit qilish va qo‘llab-quvvatlashda Oliy audit organlarining yetakchi o‘rni va tajribalari muhokama qilindi.
Tadbir avvalida Chexiya Respublikasi Oliy audit organi raisi Miloslav Kala va Estoniya Bosh auditori, Ishchi guruh raisi Yanar Xol'm uzluksiz elektron xizmatlarni joriy qilishda duch keladigan asosiy vazifa va muammolarga urg‘u berdi.
So‘ng Yevropa Komissiyasi vakili, Buyuk Britaniya, Shveysariya, Niderlandiya, Sloveniya, Ruminiya, Bolgariya va Qatar Oliy audit organlari auditorlari tomonidan taqdimotlar berildi.
Samarali elektron xizmatlarini yaratishning zarur shartlariga oid panel muhokamalar bo‘lib o‘tdi. Universitet boshqaruvini takomillashtirish va mavjud ma'lumotlarning shaffoflik darajasini oshirish uchun Integratsiyalashgan ta'lim registridan (REI) foydalanishga oid ham prezentasiya qilindi.
Shu bilan birga, davlat sektorida elektron xizmatlarga o‘tish yo‘lida axborot texnologiyalari auditini o‘tkazishga bag‘ishlangan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu virtual tadbir fikr almashish va muammolarni hal qilish uchun dinamik forum shaklida tashkil qilindi.

Рабочая группа по информационным технологиям Европейской организации высших органов финансового контроля (EUROSAI) организовала международный виртуальный семинар на тему « «Внедрение бесперебойных электронных услуг: большие проблемы и маленькие победы».
Основными организаторами семинара выступили Высшие органы аудита (ВОА) Чешской Республики и Эстонии. В семинаре также приняли участие представители Счетной палаты Республики Узбекистан.
В рамках семинара обсуждались пути создания эффективных и удобных для пользователей цифровых государственных услуг. Обсуждалась ведущая роль и опыт ВОА в аудите и поддержке развития электронных услуг.
В начале мероприятия председатель ВОА Чешской Республики Милослав Кала и Генеральный аудитор Эстонии, председатель Рабочей группы Янар Хольм отметили основные задачи и проблемы, возникающие при бесперебойном внедрении электронных услуг.
Затем с докладами выступили представители Европейской комиссии и аудиторы из ВОА Великобритании, Швейцарии, Нидерландов, Словении, Румынии, Болгарии и Катара.
Состоялась панельная дискуссия, посвященная предпосылкам создания эффективных электронных услуг. Также была представлена презентация об использовании Интегрированного образовательного регистра (ИОР) для улучшения управления университетами и повышения прозрачности имеющихся данных.
Кроме того, состоялось обсуждение проведения ИТ-аудита в государственном секторе в рамках перехода к электронным услугам.
Данное виртуальное мероприятие было организовано в качестве динамичной площадки для обмена идеями и решения проблем.