Davlatimiz Rahbari tomonidan joriy yilning 20 yanvarь kuni “Tejamkorlik va barqarorlikni ta'minlash” tamoyili asosida byudjet mablag‘larini tejash va samaradorligini oshirish bo‘yicha barcha zaruriy choralarni ko‘rish topshirig‘i berilgan edi.
Uning ijrosi doirasida Hisob palatasida byudjetdan ish haqiga, qurilishga, xaridlarga va boshqa maqsadlarga yo‘naltiriladigan mablag‘lardan samarali va maqsadli foydalanishni kuchaytirish yuzasidan hududiy Iqtisodiyot va moliya, G‘aznachilik va Pensiya bo‘limlari uchun o‘quv-amaliy seminar tashkil qilindi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev so‘nggi paytda ushbu idora o‘z faoliyatida “xato va kamchiliklarni aniqlash” emas, balki asosiy yo‘nalish sifatida byudjet mablag‘larining samaradorligini oshirish, nazorat ob'ekti faoliyati bo‘yicha tizimli muammolarni aniqlash va ularning yechimini topish kabi tahlillarga e'tibor qaratayotganini aytib o‘tdi.
Tadbir ishtirokchilari byudjet mablag‘laridan samarali foydalanish va maqsadsiz xarajatlarga yo‘l qo‘ymaslik, byudjet intizomiga amal qilish va qonunbuzilish holatlarini oldini olish bo‘yicha barcha zarur chora-tadbirlarni ko‘rishga chaqirildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan davlat dasturlarida belgilangan tadbirlarni o‘z muddatida moliyalashtirish, byudjet intizomiga rioya etilishini ta'minlash hamda xarajatlarni maqbullashtirish bo‘yicha mulohaza va takliflar bildirildi.
Jalb qilingan idoralar tomonidan byudjet mablag‘laridan samarali va maqsadli foydalanishni kuchaytirish borasida hamkorlik qilishga kelishib olindi.

On January 20, the President of our country instructed to take all necessary measures to save budgetary funds and increase their efficiency based on the principle of "efficiency and sustainability."
As part of implementing this directive, the Accounts Chamber organized a training and practical seminar for regional departments of economy and finance, treasury, and pension funds, focusing on improving the efficiency and targeted use of budget funds allocated for salaries, construction, procurement, and other purposes.
First Deputy Chairman of the Accounts Chamber M. Abdullaev noted that recently the agency has shifted its focus from simply identifying errors and shortcomings to enhancing the efficiency of budget expenditures, identifying systemic issues in the operations of audit objects, and finding appropriate solutions.
Participants of the event were urged to take all necessary measures to ensure the efficient use of budgetary funds, prevent misuse, adhere to budget discipline, and avoid violations of the law.
During the meeting, participants shared their views and suggestions on ensuring timely financing of activities outlined in state programs, compliance with budgetary discipline, and expense optimization.
An agreement was reached with the involved agencies to cooperate in improving the efficiency and targeted use of budgetary funds.
213
172
1109
412
Representative of the Chamber of Accounts of Azerbaijan Highly Praised the International Conference in Tashkent and Bilateral Cooperation Relations