Davlatimiz Rahbari tomonidan joriy yilning 20 yanvarь kuni “Tejamkorlik va barqarorlikni ta'minlash” tamoyili asosida byudjet mablag‘larini tejash va samaradorligini oshirish bo‘yicha barcha zaruriy choralarni ko‘rish topshirig‘i berilgan edi.
Uning ijrosi doirasida Hisob palatasida byudjetdan ish haqiga, qurilishga, xaridlarga va boshqa maqsadlarga yo‘naltiriladigan mablag‘lardan samarali va maqsadli foydalanishni kuchaytirish yuzasidan hududiy Iqtisodiyot va moliya, G‘aznachilik va Pensiya bo‘limlari uchun o‘quv-amaliy seminar tashkil qilindi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev so‘nggi paytda ushbu idora o‘z faoliyatida “xato va kamchiliklarni aniqlash” emas, balki asosiy yo‘nalish sifatida byudjet mablag‘larining samaradorligini oshirish, nazorat ob'ekti faoliyati bo‘yicha tizimli muammolarni aniqlash va ularning yechimini topish kabi tahlillarga e'tibor qaratayotganini aytib o‘tdi.
Tadbir ishtirokchilari byudjet mablag‘laridan samarali foydalanish va maqsadsiz xarajatlarga yo‘l qo‘ymaslik, byudjet intizomiga amal qilish va qonunbuzilish holatlarini oldini olish bo‘yicha barcha zarur chora-tadbirlarni ko‘rishga chaqirildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan davlat dasturlarida belgilangan tadbirlarni o‘z muddatida moliyalashtirish, byudjet intizomiga rioya etilishini ta'minlash hamda xarajatlarni maqbullashtirish bo‘yicha mulohaza va takliflar bildirildi.
Jalb qilingan idoralar tomonidan byudjet mablag‘laridan samarali va maqsadli foydalanishni kuchaytirish borasida hamkorlik qilishga kelishib olindi.

20 января текущего года Президентом нашей страны была дана установка принять все необходимые меры по экономии бюджетных средств и повышению их эффективности на основе принципа «экономичность и устойчивость».
В рамках исполнения данной установки в Счетной палате был организован учебно-практический семинар для региональных отделений экономики и финансов, казначейства и пенсионных фондов, посвященный вопросам повышения эффективности и целевого использования бюджетных средств, направляемых на оплату труда, строительство, закупки и другие цели.
Первый заместитель председателя Счетной палаты М. Абдуллаев отметил, что в последнее время ведомство делает акцент не столько на выявлении ошибок и недостатков, сколько на повышении эффективности бюджетных расходов, выявлении системных проблем в деятельности объектов контроля и поиске их решений.
Участники мероприятия были призваны принять все необходимые меры для эффективного использования бюджетных средств, недопущения нецелевых расходов, соблюдения бюджетной дисциплины и предотвращения нарушений законодательства.
В ходе встречи участники высказали мнения и предложения по вопросам своевременного финансирования мероприятий, предусмотренных государственными программами, обеспечения соблюдения бюджетной дисциплины и оптимизации расходов.
Было достигнуто соглашение о сотрудничестве с привлеченными ведомствами в вопросах повышения эффективности и целевого использования бюджетных средств.