O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 fevraldagi PF–6166-sonli Farmoniga asosan Hisob palatasi tomonidan Adliya vazirligi bilan birgalikda vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlarining ijro intizomiga mas'ul o‘rinbosarlari hamda ijro intizomi bo‘linmasi boshliqlari uchun o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
Seminar O‘zbekston Respublikasi Prezidentining “Davlat organlari va tashkilotlarda ijro intizomini yanada mustahkamlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2025 yil 25 iyuldagi PF-117-son Farmoni mazmun-mohiyatini tushuntirish hamda ijro intizomini mustahkamlash masalalari bag‘ishlandi.
Tadbirda 200 ga yaqin mas'ullar bevosita hamda 800 ga yaqin vakillar video-aloqa orqali ishtirok etdi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev Prezident Farmoniga muvofiq joriy qilingan yangi nazorat mexanizmlari bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Ushbu Farmon O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, Prezident va Hukumat hujjatlarining ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi bo‘yicha aniq hisobdorlikni ta'minlash, shuningdek, barcha bo‘g‘indagi rahbarlar va xodimlarning ijro intizomiga qat'iy rioya etish bo‘yicha shaxsiy mas'uliyati va javobgarligini yanada oshirish maqsadida qabul qilinganligi ta'kidlandi.
Ijro intizomi borasida mas'ul ijrochilarda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hamjihatlikda hal etish choralari belgilandi.
O‘quv-amaliy seminar jonli muloqot formatida o‘tkazildi.
Seminar yakuni bo‘yicha Farmon ijrosini samarali tashkil etish hamda bildirilgan taklif va fikr-mulohazalar asosida Hisob palatasi, Adliya vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligining qo‘shma qarori va chora-tadbirlar dasturi qabul qilinishiga kelishildi.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6166 от 10 февраля 2021 г., Счетная палата совместно с Министерством юстиции провела учебно-практический семинар для заместителей руководителей министерств, ведомств и хозяйственных объединений, ответственных за исполнительскую дисциплину, а также начальников управлений исполнительской дисциплины.
Семинар был посвящен разъяснению сути Указа Президента Республики Узбекистан № УП-117 от 25 июля 2025 года “О дополнительных мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях” и вопросам укрепления дисциплины.
В мероприятии приняли участие около 200 должностных лиц и около 800 сотрудников по видеосвязи.
В ходе семинара участникам были представлены презентации и разъяснения по новым механизмам контроля, введенным в соответствии с Указом Президента.
Были выявлены проблемы, с которыми сталкиваются ответственные исполнители в части исполнительской дисциплины, и меры по их согласованному решению.
Учебно-практический семинар прошёл в формате интерактивной дискуссии.
По итогам семинара было принято решение о принятии совместного постановления и плана мероприятий Счетной палаты, Министерства юстиции и Министерства цифровых технологий по эффективной организации реализации Указа и с учетом высказанных предложений и мнений.