Joriy yilning 10 dekabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasi (Oliy audit organi) Bosh iqtisodchisi Li Vey (Li Wei) boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida amaliy tashrif bilan bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida: Joriy yilning 9–13 aprel kunlari Xitoy Bosh auditiori Xou Kaining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolangan. 4–8 sentyabr kunlari O‘zbekiston Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegatsiyaning Pekin shahriga tashrifi davomida O‘zbekiston va Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasida 3 yilga mo‘ljallangan Amaliy choralar rejasi imzolangan.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad — ikki idora vakillarining navbatdagi uchrashuvini o‘tkazish va davlat auditi sohasida o‘zaro tajriba almashishdir.
Uchrashuv avvalida M. Abdullaev O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada ekanligini, Davlatimiz Rahbari tomonidan Xitoy bilan aloqalarni har tomonlama mustahkamlashga ustuvor e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Hisob palatasida hozirda amalga oshirilayotgan islohot va transformatsiyalar haqida ma’lumot berildi. Hisob palatasi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha O‘zbekiston Prezidenti tomonidan qabul qilingan Farmonlarning mohiyati tushuntirildi.
O‘zbekistonda davlat moliyaviy nazorati sohasini “Xitoy tajribasi” asosida rivojlantirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Shuningdek, Hisob palatasi vakillari tomonidan “Audit jarayonlarida axborot texnologiyalaridan (IT) foydalanish” tizimini rivojlantirish yuzasidan taqdimot qilindi.
Xitoy Milliy audit idorasi delegatsiyasi Hisob palatasining “Masofaviy nazorat markazi” faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tomonlar innovatsion audit texnologiyalari bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish amaliyotini yanada kengaytirish bo‘yicha kelishib oldilar.

Delegation of the National Audit Office of China Visited the Chamber of Accounts
On 10 December of this year, a delegation led by Li Wei, Chief Economist of the National Audit Office of the People’s Republic of China (Supreme Audit Institution), paid a working visit to the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan.
For reference: During the visit of China’s Auditor General Hou Kai to Uzbekistan on 9–13 April of this year, a Memorandum of Cooperation was signed between the Supreme Audit Institutions of the two countries. During the visit of the delegation headed by First Deputy Chairman of the Chamber of Accounts of Uzbekistan M. Abdullaev to Beijing on 4–8 September, a three-year Action Plan was signed between the SAIs of Uzbekistan and China.
The main purpose of the visit was to hold the next meeting between representatives of the two institutions and exchange experience in the field of public auditing.
At the beginning of the meeting, M. Abdullaev emphasized that relations between Uzbekistan and China are at a high level and that the Leader of Uzbekistan attaches great importance to strengthening bilateral cooperation with China.
Information was provided on the reforms and transformations currently underway at the Chamber of Accounts. The essence of the Presidential decrees adopted to improve the Chamber’s activities was also explained.
It was noted that Uzbekistan is working to develop the public financial oversight system based on the “Chinese model.”
Representatives of the Chamber of Accounts also delivered a presentation on the development of the system “Use of Information Technologies (IT) in Audit Processes.”
The delegation of the National Audit Office was introduced to the activities of the Chamber’s “Remote Monitoring Center.”
The parties agreed to further expand practical cooperation and the exchange of experience in innovative audit technologies.
The meeting emphasized that the common goal of both sides is to establish an effective public audit system that serves the interests of the people.