Joriy yilning 10 dekabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasi (Oliy audit organi) Bosh iqtisodchisi Li Vey (Li Wei) boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida amaliy tashrif bilan bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida: Joriy yilning 9–13 aprel kunlari Xitoy Bosh auditiori Xou Kaining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolangan. 4–8 sentyabr kunlari O‘zbekiston Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegatsiyaning Pekin shahriga tashrifi davomida O‘zbekiston va Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasida 3 yilga mo‘ljallangan Amaliy choralar rejasi imzolangan.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad — ikki idora vakillarining navbatdagi uchrashuvini o‘tkazish va davlat auditi sohasida o‘zaro tajriba almashishdir.
Uchrashuv avvalida M. Abdullaev O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada ekanligini, Davlatimiz Rahbari tomonidan Xitoy bilan aloqalarni har tomonlama mustahkamlashga ustuvor e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Hisob palatasida hozirda amalga oshirilayotgan islohot va transformatsiyalar haqida ma’lumot berildi. Hisob palatasi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha O‘zbekiston Prezidenti tomonidan qabul qilingan Farmonlarning mohiyati tushuntirildi.
O‘zbekistonda davlat moliyaviy nazorati sohasini “Xitoy tajribasi” asosida rivojlantirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Shuningdek, Hisob palatasi vakillari tomonidan “Audit jarayonlarida axborot texnologiyalaridan (IT) foydalanish” tizimini rivojlantirish yuzasidan taqdimot qilindi.
Xitoy Milliy audit idorasi delegatsiyasi Hisob palatasining “Masofaviy nazorat markazi” faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tomonlar innovatsion audit texnologiyalari bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish amaliyotini yanada kengaytirish bo‘yicha kelishib oldilar.

Делегация Национального аудиторского офиса Китая посетила Счетную палату
10 декабря текущего года делегация во главе с главным экономистом Национального аудиторского управления Китайской Народной Республики (Высшего органа аудита) Ли Вэем (Li Wei) прибыла с рабочим визитом в Счетную палату Республики Узбекистан.
Для справки: В период визита Главного аудитора Китая Хоу Каи в Узбекистан 9–13 апреля текущего года был подписан Меморандум о сотрудничестве между высшими органами аудита двух стран. В ходе визита делегации под руководством первого заместителя председателя Счетной палаты Узбекистана М. Абдуллаева в Пекин 4–8 сентября был подписан трехлетний План практических мероприятий между высшими органами аудита Узбекистана и Китая.
Основная цель визита — проведение очередной встречи представителей двух ведомств и обмен опытом в сфере государственного аудита.
В начале встречи М. Абдуллаев подчеркнул, что отношения между Узбекистаном и Китаем находятся на высоком уровне, и что Руководитель нашего государства уделяет особое внимание всестороннему укреплению сотрудничества с Китаем.
Была представлена информация о проводимых в Счетной палате реформах и трансформациях. Также разъяснена суть Указов Президента Узбекистана по совершенствованию деятельности Счетной палаты.
Отмечено, что в Узбекистане ведется работа по развитию системы государственного финансового контроля на основе “китайского опыта”.
Представителями Счетной палаты была проведена презентация по развитию системы «Использование IT-технологий в аудиторских процессах».
Делегация Национального аудиторского управления Китая ознакомилась с деятельностью “Центра дистанционного контроля” Счетной палаты.
Стороны договорились о дальнейшем расширении практического взаимодействия и обмена опытом в области инновационных аудиторских технологий.
На встрече было подчеркнуто, что общей целью обеих сторон является формирование эффективной системы государственного аудита, служащей интересам народа.