Avval xabar qilinganidek, Vengriya Davlat audit idorasi raisi Laslo Vindish boshchiligidagi delegasiya O‘zbekistonga tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari Maslahatlashuv kengashining birinchi uchrashuvi Samarqand shahrida bo‘lib o‘tdi. Ikki kun davom etgan uchrashuvda tomonlar o‘zaro audit tajribasini birlashtirish, yangi loyihalarni ishlab chiqish va barqaror rivojlanish yo‘nalishlari bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Tadbirda O‘zbekiston Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev avvalo O‘zbekiston-Vengriya yuqori darajadagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlariga to‘xtalib o‘tdi.
Ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasida tashqi davlat auditi, xalqaro audit standartlari (ISSAI)ni joriy qilish, IT-audit sohalarida o‘zaro tajribani o‘rganish tizimli amalga oshirilishi muhimligi qayd etildi.
Maslahatlashuv kengashining uchrashuvi doirasida davlat byudjeti xarajatlari va daromadlari auditi, davlat xaridlari, raqamlashtirish va axborot texnologiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha Hisob palatasida amalga oshirilayotgan transformasiya jarayonlari to‘g‘risida prezentasiyalar taqdim etildi. O‘zbekistonning ushbu yo‘nalishlardagi tajribasi Vengriya tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi.
Vengriya Davlat audit idorasi vakillari esa markaziy byudjet monitoringi va qisqa muddatli prognozlashtirish, raqamli transformasiya va sun'iy intellekt yechimlari bo‘yicha taqdimotlar qildi.
Kelajakdagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari sifatida audit standartlari va metodologiyalarini takomillashtirish, idoralararo ilmiy-amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish, onlayn maslahatlashuvlar, o‘zaro bilim almashinuvi hamda kadrlar salohiyatini oshirish maqsadida birgalikdagi dasturlar ishlab chiqish ko‘zda tutildi.
Tashrif yakunida O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari o‘rtasida 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi.
Unga ko‘ra, Maslahatlashuv kengashining uchrashuvlarini har yili bir marotaba o‘tkazish, idoralararo professional hujjatlarning o‘zaro almashinuvi, ikki idora tuzilmalari o‘rtasida professional darajada maslahatlashuvlar yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Tomonlar muntazam tarzda raqamlashtirish, masofaviy monitoring va xavflarni baholash, markaziy byudjet monitoringi va Oliy audit organining prognozlashtirish tahlillari, idoraning faoliyatini kengaytirish sohalarida muntazam vebinarlar tashkil qiladi.
Vengriya delegasiyasi, shuningdek, Samarqand viloyati xokimi A. Boboev bilan ikki tomonlama uchrashuvda ishtirok etdi. Unda ikki tomon o‘rtasidagi hududiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama etildi. Samarqand viloyatining tranzit ahamiyati va strategik o‘rnini ta'kidlagan xolda, Vengriya bilan munosabatlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy takliflar ilgari surildi.
Umuman olganda, Vengriya Davlat audit idorasi raisi Laslo Vindishning O‘zbekistonga tashrifi idoralar o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qildi.

Первое заседание Консультативного совета высших органов аудита Узбекистана и Венгрии состоялось в Самарканде
Как сообщалось ранее, делегация во главе с председателем Государственного контрольного ведомства Венгрии Ласло Виндичем находится с визитом в Узбекистане.
В рамках визита в Самарканде состоялось первое заседание Консультативного совета высших органов аудита Узбекистана и Венгрии. В течение двух дней участники встречи достигли договоренностей по вопросам объединения аудиторского опыта, разработки новых проектов и устойчивого развития.
Первый заместитель председателя Счетной палаты Узбекистана М. Абдуллаев в своём выступлении отметил стратегическое партнёрство высокого уровня и многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и Венгрией.
Была подчеркнута важность системного обмена опытом между высшими органами аудита двух стран в таких сферах, как внешний государственный аудит, внедрение международных стандартов аудита (ISSAI) и IT-аудит.
В рамках заседания Консультативного совета были представлены презентации о трансформационных процессах, проводимых Счетной палатой Узбекистана в области аудита государственных расходов и доходов, государственных закупок, цифровизации и информационных технологий. Венгерская сторона проявила большой интерес к опыту Узбекистана в этих направлениях.
Представители Государственного контрольного ведомства Венгрии выступили с презентациями по вопросам мониторинга центрального бюджета, краткосрочного прогнозирования, цифровой трансформации и решений на основе искусственного интеллекта.
В числе ключевых направлений будущего сотрудничества определены совершенствование аудиторских стандартов и методологий, проведение межведомственных научно-практических исследований, организация онлайн-консультаций, обмен знаниями и разработка совместных программ по повышению кадрового потенциала.
По итогам визита был подписан план практических мероприятий по сотрудничеству между высшими органами аудита Узбекистана и Венгрии на 2025–2027 годы. Согласно этому плану, стороны договорились ежегодно проводить заседания Консультативного совета, обмениваться профессиональными документами и организовывать консультации на профессиональном уровне между структурами двух ведомств.
Кроме того, стороны решили регулярно проводить вебинары по вопросам цифровизации, дистанционного мониторинга и оценки рисков, анализа прогнозов центрального бюджета и расширения деятельности высших органов аудита.
Делегация Венгрии также приняла участие в двусторонней встрече с хокимом Самаркандской области А. Бобоевым. В ходе встречи обсуждались вопросы расширения регионального сотрудничества. Были озвучены практические предложения по дальнейшему развитию отношений с Венгрией, с учетом транзитного значения и стратегического положения Самаркандской области.
В целом визит председателя Государственного контрольного ведомства Венгрии Ласло Виндича в Узбекистан послужил переходу отношений между ведомствами на новый этап.