Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti negizida KPMG Аkademiyasining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
KPMG компанияси Ўзбекистонда 7 йилдан бери маҳаллий ва халқаро компанияларга аудиторлик, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институти билан ҳамкорликка қадам қўйди.
Академиянинг очилишида Ҳисоб палатаси раиси ўринбосари Сардор Мирзаев бунинг негизида ушбу идоранинг давлат молиявий назорати ва ташқи аудит соҳасида инновацион фикрлаш ва янги усулларда ишлашга бўлган интилишимиз мужассам этилганини таъкидлади.
Маълумки, жорий йилнинг 20 январь куни Давлатимиз Раҳбари ҳузурида Ҳисоб палатаси томонидан 2024 йилда амалга оширилган ишлар ва 2025 йилги асосий вазифаларга оид тақдимот ўтказилди. Унда Ҳисоб палатасига қатор устувор вазифалар белгиланди.
Халқаро стандартлар асосида аудит тизимини кенг жорий қилиш ва Ҳисоб палатаси ходимларини халқаро стандартлар асосида ўқитиш идоранинг устувор йўналишлардан бири сифатида бўлиши Президентимиз томонидан алоҳида таъқидлаб ўтилган.
Шу мақсадда Ҳисоб палатаси KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институти билан ходимлар учун нуфузли ACCA малака дастури бўйича ўқув курсларини йўлга қўйди.
ACCA дастури доирасида KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институтининг малакали мутахассислари иштирокида молиявий ҳисоботлар халқаро стандартлари, молиявий назорат ва аудит соҳасидаги янги трендлар, халқаро тажриба ва амалиётлар билан танишиш мумкин бўлади. Унда Ҳисоб палатасининг 20 нафар аудиторлари иштирок этади. Дастур 18 ой давом этиб, молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари асосида аудит ўтказиш, молиявий бошқарув ҳамда самарадорликни бошқариш бўйича чуқур назарий ва амалий билимларни эгаллаш имконини беради. Бу саъй-ҳаракатлар, шунингдек, Ҳисоб палатасига босқичма-босқич халқаро ташкилотлар фаолияти аудитида иштирок этиш учун пойдевор яратади.
Очилиш маросими доирасида Ҳисоб палатаси ва Тошкентдаги Сингапур менежментни ривожлантириш институти ўртасида Ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Сингапур менежментни ривожлантириш институти ректори Илҳом Маматқулов ушбу Меморандум халқаро стандартларга ўтиш масалаларида молия ва аудит соҳасида инсон ресурсларини ривожлантириш бўйича идоралар ўртасидаги узоқ муддатли ҳамкорлик учун пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирди.
Қолаверса, ташқи аудит соҳасида кадрлар салоҳиятини ошириш бўйича қўшма таълим дастурларини амалга ошириш, конференция, семинар ва тренинглар ташкил этиш режалаштирилган.
Бундай ўқув дастурлар босқичма-босқич бошқа давлат идораларда хам татбиқ этилиб, Ўзбекистонда молиявий назорат ва ҳисобот бериш жараёнларини янада шаффоф ва самарали тарзда амалга оширишга хизмат қилади.

A solemn opening ceremony of the KPMG Academy was held at the Tashkent campus of the Singapore Institute of Management Development.
KPMG has been providing auditing, tax, and consulting services to local and international companies in Uzbekistan for 7 years.
The Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan has initiated cooperation with KPMG Academy and the Singapore Institute of Management Development.
At the opening of the Academy, Deputy Chairman of the Accounts Chamber Sardor Mirzaev emphasized that this reflects the agency's commitment to innovative thinking and the introduction of new approaches in the field of state financial control and external audit.
It is known that on January 20 of this year, a presentation was given to the President about the work carried out by the Accounts Chamber in 2024 and its key tasks for 2025. Several priority tasks were outlined for the Chamber during the presentation.
The President particularly highlighted the importance of extensively implementing an audit system based on international standards and training the Accounts Chamber's staff in accordance with these standards.
To achieve this, the Accounts Chamber, together with KPMG Academy and the Singapore Institute of Management Development, organized a prestigious ACCA qualification program for its staff.
Under the ACCA program, employees of the Accounts Chamber will gain exposure to international financial reporting standards, emerging trends in financial control and audit, and international best practices, with participation from qualified specialists of KPMG Academy and the Singapore Institute of Management Development. The program will involve 20 auditors from the Accounts Chamber and will last for 18 months, providing extensive theoretical and practical knowledge in auditing according to international financial reporting standards, financial management, and performance management. These steps also lay the groundwork for the Accounts Chamber's gradual participation in audits of international organizations.
During the opening ceremony, a memorandum of understanding was signed between the Accounts Chamber and the Tashkent branch of the Singapore Institute of Management Development.
The Rector of the Singapore Institute of Management Development, Ilhom Mamatkulov, expressed confidence that this memorandum will serve as the foundation for long-term cooperation in human resource development in finance and audit, particularly regarding the transition to international standards.
Additionally, joint educational programs aimed at enhancing human resources in external audit, as well as conferences, seminars, and training sessions, are planned.
Such educational programs will gradually be implemented in other government agencies, contributing to more transparent and efficient financial control and reporting processes in Uzbekistan.