Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti negizida KPMG Аkademiyasining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
KPMG компанияси Ўзбекистонда 7 йилдан бери маҳаллий ва халқаро компанияларга аудиторлик, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институти билан ҳамкорликка қадам қўйди.
Академиянинг очилишида Ҳисоб палатаси раиси ўринбосари Сардор Мирзаев бунинг негизида ушбу идоранинг давлат молиявий назорати ва ташқи аудит соҳасида инновацион фикрлаш ва янги усулларда ишлашга бўлган интилишимиз мужассам этилганини таъкидлади.
Маълумки, жорий йилнинг 20 январь куни Давлатимиз Раҳбари ҳузурида Ҳисоб палатаси томонидан 2024 йилда амалга оширилган ишлар ва 2025 йилги асосий вазифаларга оид тақдимот ўтказилди. Унда Ҳисоб палатасига қатор устувор вазифалар белгиланди.
Халқаро стандартлар асосида аудит тизимини кенг жорий қилиш ва Ҳисоб палатаси ходимларини халқаро стандартлар асосида ўқитиш идоранинг устувор йўналишлардан бири сифатида бўлиши Президентимиз томонидан алоҳида таъқидлаб ўтилган.
Шу мақсадда Ҳисоб палатаси KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институти билан ходимлар учун нуфузли ACCA малака дастури бўйича ўқув курсларини йўлга қўйди.
ACCA дастури доирасида KPMG Академияси ва Сингапур менежментни ривожлантириш институтининг малакали мутахассислари иштирокида молиявий ҳисоботлар халқаро стандартлари, молиявий назорат ва аудит соҳасидаги янги трендлар, халқаро тажриба ва амалиётлар билан танишиш мумкин бўлади. Унда Ҳисоб палатасининг 20 нафар аудиторлари иштирок этади. Дастур 18 ой давом этиб, молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари асосида аудит ўтказиш, молиявий бошқарув ҳамда самарадорликни бошқариш бўйича чуқур назарий ва амалий билимларни эгаллаш имконини беради. Бу саъй-ҳаракатлар, шунингдек, Ҳисоб палатасига босқичма-босқич халқаро ташкилотлар фаолияти аудитида иштирок этиш учун пойдевор яратади.
Очилиш маросими доирасида Ҳисоб палатаси ва Тошкентдаги Сингапур менежментни ривожлантириш институти ўртасида Ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Сингапур менежментни ривожлантириш институти ректори Илҳом Маматқулов ушбу Меморандум халқаро стандартларга ўтиш масалаларида молия ва аудит соҳасида инсон ресурсларини ривожлантириш бўйича идоралар ўртасидаги узоқ муддатли ҳамкорлик учун пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирди.
Қолаверса, ташқи аудит соҳасида кадрлар салоҳиятини ошириш бўйича қўшма таълим дастурларини амалга ошириш, конференция, семинар ва тренинглар ташкил этиш режалаштирилган.
Бундай ўқув дастурлар босқичма-босқич бошқа давлат идораларда хам татбиқ этилиб, Ўзбекистонда молиявий назорат ва ҳисобот бериш жараёнларини янада шаффоф ва самарали тарзда амалга оширишга хизмат қилади.

На базе Ташкентского института развития менеджмента Сингапура состоялась торжественная церемония открытия Академии KPMG.
KPMG уже 7 лет оказывает аудиторские, налоговые и консалтинговые услуги местным и международным компаниям в Узбекистане.
Счетная палата Республики Узбекистан начала сотрудничество с Академией KPMG и Сингапурским институтом развития менеджмента.
На открытии Академии заместитель председателя Счетной палаты Сардор Мирзаев подчеркнул, что это отражает стремление ведомства к инновационному мышлению и внедрению новых подходов в сфере государственного финансового контроля и внешнего аудита.
Известно, что 20 января текущего года Президенту страны была представлена презентация о работе Счетной палаты в 2024 году и основных задачах на 2025 год. В ходе презентации Палате были определены несколько приоритетных задач.
Президент особо подчеркнул важность широкого внедрения системы аудита на основе международных стандартов и обучения сотрудников Счетной палаты согласно международным стандартам.
С этой целью Счетная палата совместно с Академией KPMG и Сингапурским институтом развития менеджмента организовала для сотрудников престижную квалификационную программу ACCA.
В рамках программы ACCA с участием квалифицированных специалистов Академии KPMG и Сингапурского института развития менеджмента сотрудники Счетной палаты смогут ознакомиться с международными стандартами финансовой отчетности, новыми тенденциями в области финансового контроля и аудита, а также с международной практикой. В программе примут участие 20 аудиторов Счетной палаты. Длительность обучения составит 18 месяцев и позволит получить глубокие теоретические и практические знания в области проведения аудита по международным стандартам финансовой отчетности, финансового управления и управления эффективностью. Эти шаги также создают основу для постепенного участия Счетной палаты в аудитах деятельности международных организаций.
В рамках церемонии открытия был подписан Меморандум о взаимопонимании между Счетной палатой и Ташкентским филиалом Сингапурского института развития менеджмента.
Ректор Сингапурского института развития менеджмента Илхом Маматкулов выразил уверенность, что этот меморандум станет основой для долгосрочного сотрудничества в области развития человеческих ресурсов в сфере финансов и аудита, особенно в вопросах перехода на международные стандарты.
Кроме того, запланировано проведение совместных образовательных программ по повышению кадрового потенциала в области внешнего аудита, а также организация конференций, семинаров и тренингов.
Такие образовательные программы постепенно будут внедряться и в других государственных ведомствах, способствуя более прозрачному и эффективному осуществлению финансового контроля и отчетности в Узбекистане.