Ўзбекистон Республикаси Президентининг
Давлат молиявий ресурсларини самарали бошқариш ҳамда бюджет маблағларидан мақсадли ва оқилона фойдаланиш устидан давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштириш, шунингдек, 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили»да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Белгилансинки, 2022 йил 1 январдан бошлаб «Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ Ҳисоб палатаси томонидан амалга ошириладиган назорат шакллари ва турларига қўшимча қуйидагилар амалиётга жорий этилади:
бухгалтерия (бюджет) ҳисоби юритилишини, молиявий ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини, молиявий ресурслардан мақсадли ва қонуний фойдаланилганлигини ҳамда даромадларнинг тўлиқлигини, шунингдек, молиявий операцияларнинг қонунийлигини баҳолашни назарда тутувчи молиявий аудит;
консолидациялашган ва жалб қилинган бюджет маблағларидан фойдаланишда, давлат харидларини амалга оширишда, шунингдек, даромадларнинг тўлиқлигини таъминлаш ва бизнес жараёнларида норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларига риоя қилинганлигини ва уларнинг давлат дастурларига мувофиқлигини текшириш ва баҳолашни назарда тутувчи мувофиқлик аудити;
назорат объектида харажатлар, субсидиялар, имтиёзлар ва преференцияларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини, ажратилган маблағлардан фойдаланишнинг тежамкорлигини, белгиланган мақсадли кўрсаткичларнинг бажарилишини, консолидациялашган бюджет ва жалб қилинган маблағлар ҳисобидан амалга оширилаётган лойиҳаларнинг мақсадга мувофиқлиги ва натижадорлигини, шунингдек, давлат ва ҳудудий дастурларнинг молиялаштириш манбалари билан таъминланганлигини баҳолаш ва таҳлил қилишни назарда тутувчи самарадорлик аудити.
2. Ҳисоб палатасининг мазкур Фармоннинг 1-бандида назарда тутилган молиявий, самарадорлик ва мувофиқлик аудитларини дастлабки босқичда 2022 йилнинг I чорагида 1-иловада кўрсатилган вазирликларда ташқи аудит стандартлари ҳамда қўлланмалари асосида ўтказиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
3. Ҳисоб палатаси:
2022 йил 1 январга қадар Олий аудит органларининг халқаро стандартлари (ISSAI) асосида ташқи аудит тадбирларини режалаштириш ва ўтказишни ташкил этиш, улар доирасида молиявий, самарадорлик ва мувофиқлик аудитларини ўтказиш, шунингдек, давлат молиявий назоратида хавф-таҳлилни амалга ошириш стандартларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
2022 йил 1 октябрга қадар Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда Олий аудит органларининг халқаро стандартларини (ISSAI) жорий этиш, ходимлар малакасини ошириш, тажриба алмашиш ва илғор тажрибаларни амалиётда қўллаш учун Олий аудит органларининг халқаро ташкилоти (INTOSAI)га аъзо бўлишни таъминласин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) Ҳисоб палатаси ва ички аудит хизматлари:
ҳар бир назорат тадбирини ташкилий, асосий ва якуний босқичларни ўз ичига олувчи уч босқичли тизим асосида ҳамда аудит тадбирининг турларини аниқ белгилаган ҳолда амалга оширади;
аудит тадбирлари натижалари тўғрисидаги хулосада, шу жумладан қонунбузарликларга имконият яратувчи шарт-шароит ва омилларни, шунингдек, уларни бартараф этиш бўйича тавсияларни ва тизимли муаммоларни ҳал қилиш бўйича таклифларни акс эттиради;
б) 2021 йил 1 октябрдан бошлаб Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги ва ички аудит хизматлари ҳар чоракда камида бир маротаба оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида ўз фаолиятига оид ҳисоботларни жамоатчиликка эълон қилиб боради;
в) 2022 йил 1 январдан бошлаб молиявий назорат тадбирлари фақатгина назорат ишларининг йиллик дастурига киритилган субъектларда амалга оширилади, камерал назорат ва қонунчиликда кўзда тутилган бошқа ҳолатлар бундан мустасно.
5. Ҳисоб палатаси Молия вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 январга қадар «Давлат аудити» дастурий комплексининг (кейинги ўринларда — «Давлат аудити» дастури) ишга туширилишини таъминласин.
Белгилансинки:
бюджет ташкилотлари, давлат мақсадли жамғармалари ва белгиланган тартибда ташкил этилган бошқа жамғармаларда ўтказилган барча давлат молиявий назорати тадбирлари, шу жумладан ички аудит хизматларининг аудит тадбирлари «Давлат аудити» дастурида рўйхатга олинади;
ҳар бир назорат тадбири учун ўрганиладиган саволлар, тадбирнинг предмети, маълумотларни жамлаш ва таҳлил ўтказиш тартибини ўз ичига олган назорат тадбирини ўтказиш режаси тузилади;
«Давлат аудити» дастурида рўйхатга олинмаган назорат тадбирлари ноқонуний ҳисобланади;
барча давлат молиявий назорати тадбирлари, шу жумладан ички аудит хизматларининг аудит тадбирлари натижаларига доир барча турдаги ҳужжатлар (давлат сири ёки қонун билан қўриқланадиган бошқа сирни ташкил этувчи маълумотлар бундан мустасно) «Давлат аудити» дастурида жамланади;
давлат молиявий назорати тадбирларида аниқланган ҳолатлар бўйича назорат тадбири ўтказилган ташкилотнинг ёзма фикри назорат тадбири тамомлангандан кейин беш кун муддатда «Давлат аудити» дастурига жойлаштирилади.
Бунда, «Давлат аудити» дастурини ишлаб чиқиш, техник қўллаб-қувватлаш, шунингдек, унинг функционал имкониятларини мунтазам такомиллаштириш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан молиялаштирилади.
6. Молия вазирлиги Ҳисоб палатаси билан биргаликда:
2022 йилдан бошлаб Молия вазирлиги ва ҳар бир ички аудит хизмати томонидан ҳар чоракда фуқаролар иштирокидаги аудит тизими орқали аниқланган камида 2 тадан объектда назорат тадбирини ўтказишни назарда тутувчи фуқаролар иштирокидаги аудит тизимини жорий этсин;
икки ой муддатда фуқаролар иштирокидаги аудит ўтказиладиган объектни аниқлаш ва давлат молиявий назорати органлари фаолияти самарадорлигини жамоатчилик томонидан баҳолаб бориш тартибини ишлаб чиқсин.
7. Белгилансинки:
Ҳисоб палатаси Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари лойиҳалари ва уларнинг ижросини ташқи аудитдан ўтказади;
Ҳисоб палатасининг масъул ходимлари Ҳисоб палатасининг раиси томонидан лавозимга тайинланади ҳамда лавозимидан озод қилинади;
Ҳисоб палатаси бошқарув, ёрдамчи ва техник ходимлари мақоми, меҳнатга ҳақ тўлаш, тиббий хизмат ва транспорт таъминоти шароитлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг тегишли ходимларига тенглаштирилади;
Ҳисоб палатаси ёрдамчи ва техник ходимларининг умумий чекланган сони Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари бошқарув, хизмат кўрсатувчи ва техник ходимлари сони нисбатининг нормативларини аниқлаш методикаси асосида Ҳисоб палатасининг раиси томонидан тасдиқланади.
8. Ҳисоб палатаси бошқарув ходимлари чекланган сони 110 та штат бирлиги этиб белгилансин ҳамда Ҳисоб палатасининг янгиланган тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ҳисоб палатаси раисига, зарур ҳолларда Ҳисоб палатасининг тасдиқланган тузилмасига ходимларнинг белгиланган умумий сони доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
9. Ҳисоб палатаси Ҳайъати (кейинги ўринларда — Ҳайъат) ташкил этилсин ҳамда унинг таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
10. Белгилансинки, Ҳайъат йиғилишларига бошқа вазирлик, идора, корхона ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари мансабдор шахслари ҳамда жамоатчилик вакиллари ҳам таклиф этилиши мумкин.
11. Ҳайъатга қуйидаги вазифалар юклатилсин:
давлат молиявий назорати тадбирлари натижалари бўйича бюджет қонунчилигини бузиш ҳолатларининг олдини олиш ва уларнинг профилактикаси юзасидан вазирлик ва идоралар томонидан амалга оширилган ишларни муҳокама қилиш;
давлат молиявий назорати ва ички аудит фаолиятини ташкиллаштириш ҳамда амалга оширишнинг халқаро тан олинган услублари ва воситаларини жорий қилиш бўйича таклифларни кўриб чиқиш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги зиддиятларни бартараф этиш, уларни такомиллаштириш, эскирган ҳамда ўз аҳамиятини йўқотган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартириш киритиш бўйича вазирлик ва идораларга таклифлар бериш;
молиявий ҳуқуқбузарликларнинг профилактикаси ва уларнинг олдини олишни назарда тутадиган истиқболли йўналишларни белгилаш;
ички аудит хизматлари фаолияти натижаларини муҳокама қилиш ҳамда ички аудиторлар масъулияти ва жавобгарлигини ошириш юзасидан таклифларни кўриб чиқиш.
12. Ҳисоб палатаси (Б. Турабов) 2021 йил якунига қадар:
давлат молиявий назорати тизими бўйича маълумотлар базаси ҳамда камерал назоратни амалга оширувчи автоматлаштирилган дастурий таъминот яратилишини таъминласин;
Молия вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда бюджет назорати ва аудитга ихтисослашган таълим йўналишида кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнига олий таълим муассасаларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
13. Ҳисоб палатасига юридик шахс мақоми берилсин ва шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Молия-хўжалик департаменти:
Ҳисоб палатасининг Тошкент шаҳри, Ислом Каримов кўчаси, 43-уй манзилида жойлашган бинога текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилишини;
Ҳисоб палатасига бириктирилган офис жиҳозлари (компьютер, принтер ва алоқа жамламалари, мебель ва бошқа керакли инвентарь ва ускуналар) унинг балансига беғараз ўтказиб берилишини таъминлансин.
14. Ҳисоб палатаси фаолияти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши белгилансин.
15. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ҳисоб палатасининг буюртманомаси бўйича белгиланган тартибда:
Ҳисоб палатаси алоқанинг зарур турлари, шу жумладан Ҳукумат алоқаси билан жиҳозланишини, шунингдек, кенг полосали Интернет тармоғидан фойдаланишини;
Ҳисоб палатасининг фаолиятида фойдаланиладиган дастурий таъминотлар узлуксиз ишлашининг қўллаб-қувватланишини таъминласин.
Молия вазирлиги Ҳисоб палатасини сақлаш, ахборот тизимларини жорий этиш, ходимларнинг малакасини ошириш ҳамда зарур компьютер техникалари, мебель, алоқа воситалари билан жиҳозлаш учун зарур маблағлар ажратилишини таъминласин.
16. 2021-2022 йилларда давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштириш бўйича «Йўл харитаси» 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
17. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 5-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
18. Ҳисоб палатаси Молия вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур Фармон ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Б.Т. Турабов ҳамда молия вазири Т.А. Ишметов белгилансин.
Фармон ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш. Низомиддинов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига 2022 йил 1 январга қадар ахборот берилсин.

О МЕРАХ ПО ДАЛЬНЕЙШЕМУ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЮ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО ФИНАНСОВОГО КОНТРОЛЯ
В целях совершенствования системы государственного финансового контроля за эффективным управлением государственными финансовыми ресурсами, целевым и рациональным использованием бюджетных средств, а также обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»:
1. Установить, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан» к формам и видам контроля, осуществляемым Счетной палатой, начиная с 1 января 2022 года в практику дополнительно внедряются:
финансовый аудит, предусматривающий оценку ведения бухгалтерского (бюджетного) учета, достоверности финансовой отчетности, целевого и законного использования финансовых ресурсов, полноты доходов, а также законности финансовых операций;
аудит соответствия, предусматривающий проверку и оценку использования консолидированных и привлеченных бюджетных средств, осуществления государственных закупок и бизнес-процессов, а также обеспечения полноты доходов, на предмет соблюдения требований нормативно-правовых актов и соответствия государственным программам;
аудит эффективности, предусматривающий оценку и анализ эффективности и результативности расходов, субсидий, льгот и преференций, экономичности использования выделенных средств, выполнения установленных целевых показателей, целесообразности и результативности проектов, реализуемых за счет консолидированного бюджета и привлеченных средств, а также обеспеченности государственных и региональных программ источниками финансирования.
2. Одобрить предложение Счетной палаты о проведении финансового аудита, аудита эффективности и аудита соответствия, предусмотренных пунктом 1 настоящего Указа, на первоначальном этапе в первом квартале 2022 года в министерствах, указанных в приложении № 1, на основе стандартов и пособий о внешнем аудите.
3. Счетной палате:
в срок до 1 января 2022 года разработать и утвердить стандарты организации планирования и проведения мероприятий внешнего аудита на основе Международных стандартов высших органов аудита (ISSAI), в их рамках — проведения финансового аудита, аудита эффективности и аудита соответствия, а также стандарты проведения риск-анализа при осуществлении государственного финансового контроля;
в срок до 1 октября 2022 года совместно с Министерством иностранных дел обеспечить вступление в членство Международной организации высших органов аудита (INTOSAI) в целях внедрения Международных стандартов высших органов аудита (ISSAI), повышения квалификации работников, обмена опытом и применения передового опыта на практике.
4. Установить порядок, в соответствии с которым:
а) Счетная палата и службы внутреннего аудита:
каждое контрольное мероприятие проводят по трехэтапной системе, включающей организационный, основной и заключительный этапы, с конкретным определением видов мероприятий аудита;
в заключении по результатам мероприятий аудита отображают в том числе условия и факторы, способствующие правонарушениям, рекомендации по их устранению, а также предложения о решении системных проблем;
б) начиная с 1 октября 2021 года Счетная палата, Министерство финансов и службы внутреннего аудита минимум один раз в квартал отчитываются о своей деятельности перед общественностью при участии представителей средств массовой информации;
в) начиная с 1 января 2022 года мероприятия финансового контроля проводятся исключительно в субъектах, включенных в годовую программу контрольных работ, за исключением камерального контроля и иных случаев, предусмотренных законодательством.
5. Счетной палате совместно с Министерством финансов и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 января 2022 года обеспечить запуск программного комплекса «Государственный аудит» (далее — программа «Государственный аудит»).
Определить, что:
все мероприятия государственного финансового контроля, проведенные в бюджетных организациях, государственных целевых фондах и созданных в установленном порядке иных фондах, включая мероприятия аудита служб внутреннего аудита, регистрируются в программе «Государственный аудит»;
по каждому контрольному мероприятию составляется план проведения контрольного мероприятия, включающий изучаемые вопросы, предмет мероприятия, порядок аккумулирования и анализа информации;
мероприятия, не зарегистрированные в программе «Государственный аудит», являются незаконными;
все виды документов по результатам всех мероприятий государственного финансового контроля, включая мероприятия аудита служб внутреннего аудита (за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну), аккумулируются в программе «Государственный аудит»;
письменное мнение организации, в которой проведено контрольное мероприятие, о фактах, выявленных при проведении мероприятия государственного финансового контроля, вносится в программу «Государственный аудит» в пятидневный срок после завершения контрольного мероприятия.
При этом расходы на разработку, техническую поддержку и постоянное совершенствование функциональных возможностей программы «Государственный аудит» финансируются из республиканского бюджета Республики Узбекистан.
6. Министерству финансов совместно со Счетной палатой:
начиная с 2022 года внедрить систему аудита с участием граждан, предусматривающую ежеквартальное проведение Министерством финансов и каждой службой внутреннего аудита контрольных мероприятий минимум на двух объектах, определенных системой аудита с участием граждан;
в двухмесячный срок разработать порядок определения объекта проведения аудита с участием граждан и регулярной оценки общественностью эффективности деятельности органов государственного финансового контроля.
7. Установить, что:
Счетная палата проводит внешний аудит проектов и исполнения бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента;
ответственные работники Счетной палаты назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Счетной палаты;
управленческий, вспомогательный и технический персонал Счетной палаты по статусу, условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обслуживания приравнивается к соответствующим работникам Администрации Президента Республики Узбекистан;
общая предельная численность вспомогательного и технического персонала Счетной палаты утверждается председателем Счетной палаты на основе Методики определения нормативов соотношения численности управленческого, обслуживающего и технического персонала органов государственного и хозяйственного управления.
8. Установить предельную численность управленческого персонала Счетной палаты 110 штатных единиц, а также утвердить обновленную структуру Счетной палаты согласно приложению № 2.
Предоставить председателю Счетной палаты право на внесение, при необходимости, изменений в утвержденную структуру Счетной палаты в рамках установленной общей численности работников.
9. Создать и утвердить состав Коллегии Счетной палаты (далее — Коллегия) согласно приложению № 3.
10. Определить, что на заседания Коллегии могут приглашаться также должностные лица других министерств, ведомств, предприятий, органов государственной власти на местах и представители общественности.
11. Возложить на Коллегию задачи по:
проведению обсуждений работы министерств и ведомств по предупреждению фактов нарушений бюджетного законодательства, выявленных в результате мероприятий государственного финансового контроля, а также профилактике данных нарушений;
рассмотрению предложений о внедрении международно признанных методов и инструментов организации и осуществления государственного финансового контроля и деятельности внутреннего аудита;
устранению противоречий и совершенствованию нормативно-правовых актов, внесению предложений в министерства и ведомства о внесении изменений в устаревшие и утратившие свою актуальность нормативно-правовые акты;
определению перспективных направлений, предусматривающих профилактику и предупреждение финансовых правонарушений;
проведению обсуждений результатов деятельности служб внутреннего аудита и рассмотрению предложений о повышении ответственности внутренних аудиторов.
12. Счетной палате (Б. Турабов) в срок до конца 2021 года:
обеспечить создание базы данных системы государственного финансового контроля, а также автоматизированного программного обеспечения проведения камерального контроля;
совместно с Министерством финансов и Министерством высшего и среднего специального образования принять меры по привлечению высших образовательных учреждений к процессу подготовки и повышения квалификации кадров по направлению образования, специализированном на бюджетном контроле и аудите.
13. Присвоить Счетной палате статус юридического лица, в связи с чем Финансово-хозяйственному департаменту Администрации Президента Республики Узбекистан обеспечить:
размещение Счетной палаты по адресу: город Ташкент, улица Ислама Каримова, 43 на основе права безвозмездного пользования;
безвозмездную передачу на баланс Счетной палаты закрепленных за ней офисных принадлежностей (компьютеров, принтеров, средств связи, мебели и иного необходимого инвентаря и оборудования).
14. Определить, что деятельность Счетной палаты финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
15. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в установленном порядке по заявкам Счетной палаты обеспечить:
Счетную палату необходимыми видами связи, включая правительственную, а также широкополосным доступом к сети Интернет;
поддержку бесперебойного функционирования программного обеспечения, используемого в деятельности Счетной палаты.
Министерству финансов обеспечить выделение средств, необходимых для содержания, внедрения информационных систем и повышения квалификации работников Счетной палаты, а также ее обеспечения необходимой компьютерной техникой, мебелью и средствами связи.
16. Утвердить «Дорожную карту» по совершенствованию системы государственного финансового контроля в 2021-2022 годах согласно приложению № 4.
17. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
18. Счетной палате совместно с Министерством финансов, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
19. Возложить на первого заместителя председателя Счетной палаты Б.Т. Турабова и министра финансов Т.А. Ишметова персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Проведение обсуждений хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш. Низомиддинова.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 января 2022 года.