Инклюзив ўсишга қандай эришиш мумкин?
«Инклюзив ўсишга қандай эришиш мумкин?» – Қўшма Вена институти (Joint Vienna Institute) томонидан ташкил қилинган халқаро вебинарнинг асосий мавзуси айнан шундан иборат бўлди.
Асосий маърузачи Халқаро валюта жамғармаси Молиявий масалалар бўйича департамент директори ўринбосари Валери Серра (Valerie Cerra) бўлди.
Вебинарда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг масъул ходимлари ҳам иштирок этдилар.
Маърузачи тобора кучайиб бораётган тенгсизлик ва қашшоқлик, ижтимоий норозилик, гендер ва этник тенгсизлик, иқтисодий беқарорлик, глобаллашув шароитида мувозанатсиз ўсиш ва иқлим ўзгаришлари замонамизнинг энг жиддий долзарб муаммолари эканини таъкидлади.
Бу масалалар, албатта, бир-бири билан ўзаро боғлиқ бўлиб, уларни ўрганиш тизимли ёндашувларни талаб қилади.
Узоқ вақт давомида етакчи иқтисодчи олимлар халқаро ташкилотлар экспертлари билан ҳамкорликда юқорида қайд этилган муаммолар ва уларнинг манбаларини ўрганиш устида иш олиб бордилар.
Уларнинг мақсади турли мамлакатлар тажрибаси бўйича маълумотларни ўрганиб, амалий сиёсий ечимларни шакллантириш, иқтисодий ва ижтимоий тенгсизликка қарши курашиш бўйича комплекс ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш эди.
Вебинар шунингдек, юқорида қайд этилган илмий-амалий тадқиқотлар натижаларини ўзида мужассам этган, Оксфорд университетида яқинда нашр этилган «Инклюзив ўсишга қандай эришиш мумкин» («How to Achieve Inclusive Growth») китобининг муҳокамасига бағишланди.
Тадқиқотнинг асосий тезислари:
- Сўнгги 200 йил ичида глобал ўсиш юқори суръатлар билан содир бўлди.
- Сўнгги икки аср давомида АҚШда аҳоли жон бошига даромад 2 минг доллардан 50 минг долларгача ошди
- Иқтисодий ўсиш ўртача турмуш даражасининг ошишига олиб келди.
- 1990-йилдан буён қашшоқлик 1 миллиарддан ортиқ кишига камайди (асосан, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа Осиё мамлакатларидаги тез ўсиш ҳисобига).
Шу билан бирга:
- Глобал ўсиш нотекис бўлди. Аҳоли жон бошига ЯИМ Люксембургда йилига 100 минг доллар бўлса, Бурундида эса – 800 доллар.
- 2017 йилда 700 миллионга яқин одам ҳали ҳам ўта қашшоқ ҳолатда яшар эди.
- Дунё бойликларида ҳам катта тенгсизлик мавжуд: дунёнинг энг бой 8 кишиси дунёнинг камбағал ярми билан бир хил бойликка эга.
- 2 миллиард одам хавфсиз ва етарли озиқ-овқатга эга эмас.
Оксфорд нашри тадқиқотчилари юқоридаги муаммоларни ҳал этишда инклюзив иқтисодий ўсишни таъминлаш муҳимлигини таъкидладилар.
Яъни, турмуш даражасини ошириш учун шароитлар яратган ҳолда, маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш.
Инклюзив иқтисодий ўсиш бандлик имкониятларини яратиб, одамларни қашшоқликдан халос қилади.
У, шунингдек, асосий давлат хизматларини кўрсатиш учун ҳукуматлар тасарруфидаги мавжуд ресурсларни оширади.
Тадқиқот якунида экспертлар ушбу муаммоларни тизимли равишда ҳал этиш учун бир қатор тавсиялар илгари суриб, қабул қилинган ҳар бир қарорни замон эҳтиёжларига мослаштириш муҳимлигини таъкидладилар.

Как добиться инклюзивного роста?
«Как добиться инклюзивного роста?» стало главной темы международного вебинара, организованного Объединенным венским институтом (Joint Vienna Institute).
Главный докладчик - Валери Серра (Valerie Cerra), помощник директора Департамента по бюджетным вопросам МВФ.
В вебинаре приняли участие ответственные сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистан.
Докладчик отметил, что растущее неравенство и бедность, социальные волнения, гендерное и этническое неравенство, экономическая нестабильность, несбалансированный рост в условиях глобализации, а также изменения климата являются неотложными глобальными проблемами современности.
Эти вопросы, безусловно, взаимосвязаны и требуют системного подхода к их изучению.
В течение продолжительного времени ведущие ученые-экономисты в сотрудничестве с экспертами международных организаций работали над исследованием вышеназванных масштабных проблем и их источников.
Их целью было изучение широкого спектра данных по опыту различных стран, формулирование практических политических решений, разработка всеобъемлющего плана действий по борьбе с экономическим и социальным неравенством.
Состоявшийся вебинар также был посвящен обсуждению недавно изданной в Оксфордском университет книги «How to Achieve Inclusive Growth» («Как добиться инклюзивного роста»), которая вобрала в себя результаты вышеупомянутых научно-практических исследований.
Ключевые тезисы исследований:
- Глобальный рост был необычайно динамичным в последние 200 лет.
- Доход на душу населения вырос с 2 тыс до более чем 50 тыс долларов в США за два столетия.
- Экономический рост привел к повышению среднего уровня жизни.
- С 1990 г. уровень крайней бедности сократился более чем на 1 млрд человек (в основном благодаря быстрому росту в Китае, Индии и других густонаселенных азиатских странах).
Однако при этом:
- Глобальный рост происходил неравномерно. ВВП на душу населения колеблется от более 100 тыс долларов в год в Люксембурге до менее 800 долларов в Бурунди.
- В 2017 г. около 700 миллионов человек все еще жили в условиях крайней нищеты.
- Велико также неравенство в богатстве – самые богатые 8 человек мира владеют таким же состоянием, как и вся беднейшая половина мира.
- 2 млрд человек не имеют доступа к безопасной и достаточной пище.
Ученые-исследователи отметили, что для решения вышеназванных вызовов важно обеспечивать инклюзивный экономический рост.
То есть, увеличивать производство товаров и услуг, обеспечивая средства для повышения уровня жизни.
Инклюзивный экономический рост создаст возможности для трудоустройства, помогая людям выбраться из бедности. Он также увеличит ресурсы в распоряжении правительств для предоставления основных государственных услуг.
В конце исследования эксперты выдвинули ряд рекомендаций для системного решения этих проблем, адаптируя каждый шаг к новым конкретным условиям и потребностям.