МДҲ давлатларида аудит стандартларини ривожлантириш
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатларда 2021-2023-йилларга мўлжалланган давлат молиявий назорати (аудити) стандартларини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Видеоселектор форматида ўтказилган ушбу йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг вакиллари ҳам иштирок этди.
Йиғилишда асосий эътибор олий назорат органларининг назорат ва эксперт-таҳлилий фаолиятини режалаштириш ва ўтказишда хавфларни таҳлил қилиш ёндашувини (risk-oriented approach) қўллаш масаласига қаратилди.
Мутахассислар МДҲ маконида фаолиятни режалаштиришда хавф-таҳлил тизимини тартибга солувчи қонунчилик базаси миллий даражада қандай ташкил этилганлигини ўрганиб чиқди.
Шунингдек, давлат аудити доирасига кирувчи соҳалар (йўналишлар) ҳам муҳокама қилинди.
Сўнг йиғилиш иштирокчилари келгуси ҳисобот йили учун аудит тадбирлари режасини тузиш мақсадида хавфларни баҳолаш учун асосий ахборот манбаларини кўриб чиқдилар.
Йиллик аудиторлик фаолиятини режалаштиришда қўлланиладиган хавфларни баҳолаш ёндашувининг таҳлилий мезонлари батафсил ўрганилди.
Тадбирда иштирок этган мутахассисларнинг хулосасига кўра, МДҲга аъзо давлатларнинг барча аудит органлари хавф-таҳлилни амалга ошириш учун зарур DATA-маълумотларни шакллантириш бўйича тегишли ваколатларга эга.
Йиғилишда тақдим қилинган тавсия ва маслаҳатлар мамлакатимизда ташкил қилинган давлат молиявий назорати тизимини илғор халқаро стандартларга мослаштиришда муҳим аҳамият касб этади.

Развитие стандартов аудита в странах СНГ
Состоялось заседание Рабочей группы по разработке стандартов государственного финансового контроля (аудита) стран-участниц СНГ на 2021-2023 гг.
В работе заседания, прошедшего в формате видеоконференции, приняли также участие представители Счетной палаты Республики Узбекистан.
Основной акцент ставился на вопрос применения риск-ориентированного подхода (risk-oriented approach) при планировании и проведении контрольных и экспертно-аналитических мероприятий высших органов аудита (ВОА).
Эксперты рассмотрели, каким образом организована правовая база на национальном уровне на пространстве СНГ, регулирующая действия ВОА по применению риск-ориентированного подхода при планировании функциональной деятельности.
Были также обсуждены области (направления), подпадающие в сферу государственного аудита.
Затем участниками заседания были рассмотрены основные источники информации, служащие базой для проведения аналитических процедур риск-ориентированного подхода с целью составления Плана мероприятий аудита на следующий отчетный год.
Были детально разобраны критерии аналитических процедур риск-ориентированного подхода, применяемых при ежегодном планировании мероприятий аудита.
Эксперты заключили, что все ВОА стран-участниц СНГ обладают соответствующими полномочиями для формирования необходимых DATA-баз для проведения аналитических процедур риск-ориентированного подхода.
Рекомендации, сформулированные в ходе заседания, представляют важное значение и для приобщения системы государственного финансового контроля нашей страны к ведущим международным стандартам.