ИСЛОҲОТЛАР- ДАВЛАТ МОЛИЯВИЙ НАЗОРАТ ТИЗИМИДА.
2021 йил 27 августда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Давлат молиявий назорати тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Мазкур Фармонда белгиланган вазифалар мамлакатда ижтимоий-иқтисодий соҳаларда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг мантиқий давомидир.
Бунда, Давлат молиявий ресурсларини самарали бошқариш ҳамда давлат маблағларидан мақсадли ва оқилона фойдаланиш борасида ривожланган давлатлар тажрибасидан келиб чиқиб, давлат молиявий назорати тизимини янада такомиллаштириш назарда тутилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги ҳамда вазирлик ва идоралар ички аудит хизматларининг фаолияти халқаро тажрибалар асосида ташкил этилади ва мувофиқлаштирилади.
Шунингдек, Давлат молиявий назорат тадбирлари халқаро стандартлар асосида янгидан ишлаб чиқиладиган миллий стандартларга мувофиқ олиб борилади.
Фармонда, халқаро ташкилотлар ва ривожланган давлатлар билан тажриба алмашиш, илғор тажрибаларни амалиётда қўллаш учун халқаро ташкилотларга аъзо бўлиш, мутахассисларни бугунги кун талаблари асосида қайта тайёрлаш каби аниқ вазифалар белгиланди.
Шу каби, Ҳисоб палатасига Олий аудит органларининг халқаро стандартлари (ISSAI) асосида – “ташқи аудит тадбирларини режалаштириш ва ўтказишни ташкил этиш”, “молиявий”, “самарадорлик” ва “мувофиқлик” аудитларини ўтказиш каби стандартларни ишлаб чиқиш топшириғи берилди.
Жумладан, Ҳисоб палатасига дастлаб 4 та вазирлик тизимида, кейинчалик эса барча назорат тадбирларини халқаро стандартлар талаблари асосида молиявий, самарадорлик ва мувофиқлик аудитларини ўтказиш орқали амалга ошириш белгиланди.
Яна бир муҳим йўналишлардан бири, Давлат молиявий назоратини амалга оширувчи ташкилотлар фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш бўйича ҳам бир қатор янги вазифалар белгиланди.
Амалиётда биринчи марта, 2022 йилдан бошлаб Молия вазирлиги Ҳисоб палатаси билан биргаликда, ҳар чоракда камида 2 тадан объектда фуқаролар иштирокидаги аудит ўтказиш тизими жорий этилади.
2021 йил 1 октябрдан бошлаб Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги ва ички аудит хизматлари ҳар чоракда камида бир маротаба оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида ўз фаолиятига оид ҳисоботларни жамоатчиликка эълон қилиб боради.
Бундан ташқари, давлат молиявий назорати ва ички аудит хизматлари фаолиятини мувофиқлаштириш мақсадида Ҳисоб палатаси Ҳайъати ташкил этилиб, унинг таркиби тасдиқланди.
Ҳайъатга, бюджет қонунчилигини бузиш ҳолатларининг олдини олиш, соҳада халқаро тан олинган услубларни жорий қилиш бўйича таклифларни кўриб чиқиш, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги зиддиятларни бартараф этиш, уларни такомиллаштириш бўйича бир қатор вазифалари белгилаб берилди.
Фармонга мувофиқ, янги ташкил этилаётган тизимда “Давлат аудити” электрон дастурий комплекси ишга туширилади.
Унда барча давлат молиявий назорат тадбирлари рўйхатга олинади, натижаларига доир ҳужжатлар жамланади ва аниқланган ҳолатлар бўйича назорат тадбири олиб борилган ташкилотнинг ёзма фикрлари жойлаштирилади.
Бундан ташқари, тизимда кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнига олий таълим муассасаларини жалб қилиш белгиланди.
Шунингдек, Халқаро аудит ташкилотларининг ўқув семинарларида иштирок этиш ва ўзаро тажриба алмашиш тизимини йўлга қўйиш топширилди.
Ходимларни ишга қабул қилишда аудиторлик соҳасида халқаро сертификатлар мавжудлигига устувор аҳамият бериш борасида қатъий вазифалар белгиланди.
Фармон билан 2021–2022 йилларда давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланди.

РЕФОРМЫ В СИСТЕМЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО ФИНАНСОВОГО КОНТРОЛЯ.
27 августа 2021 года Президентом Республики Узбекистан принят Указ ”О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного финансового контроля”
Обозначенные в данном Указе задачи являются логическим продолжением широкомасштабных реформ, осуществляемых в социально-экономических сферах страны.
При этом, исходя из опыта развитых стран по эффективному управлению государственными финансовыми ресурсами, а также целевому и рациональному использованию государственных средств, предусматривается дальнейшее совершенствование системы государственного финансового контроля.
Деятельность Счетной палаты, Министерства финансов Республики Узбекистан и служб внутреннего аудита министерств и ведомств будет скоординирована и организована на основе международного опыта.
Также, мероприятия государственнго финансового котроля будут проводиться в соответствии с национальными стандартами, разрабатанными на основе международных стандартов.
В Указе обозначены конкретные задачи по вступлению в международные организации для обмена опытом с международными организациями и развитыми странами и внедрения в практику их передового опыта, переподготовке специалистов в соответствии с современными требованиями.
Наряду с этим, Счетной палате поручено разработать на основе Международных стандартов высших органов аудита (ISSAI) стандарты организации планирования и проведения мероприятий внешнего аудита, проведения финансового аудита, аудита эффективности и аудита соответствия.
В частности, определено, что на первоначальном этапе в системе 4-х министерств, а в последующем все контрольные мероприятия Счетной палаты будут осуществляться в соответствии с требованиями международных стандартов путем проведения финансового аудита, аудита эффективности и аудита соответствия.
Еще одно из важных направлений – определены ряд новых задач по обеспечению открытости и прозрачности деятельности организаций, осуществляющих государственный финансовый контроль.
Министерством финансов и Счетной палатой начиная с 2022 года впервые будет внедрена система проведения контрольных мероприятий с участием граждан ежеквартально минимум на двух объектах.
Начиная с 1 октября 2021 года Счетная палата, Министерство финансов и службы внутреннего аудита минимум один раз в квартал будут отчитываться о своей деятельности перед общественностью при участии представителей средств массовой информации;
Кроме того, в целях координации деятельности органов государственного финансового контроля и служб внутреннего аудита образована Коллегия Счетной палаты и утвержден его состав.
На Коллегию возложен ряд задач по предупреждению фактов нарушений бюджетного законодательства, рассмотрению предложений о внедрении международно признанных методов, устранению противоречий и совершенствованию нормативно-правовых актов.
В соответствии с Указом в образуемой системе будет запущен электронный программный комплекс «Государственный аудит».
В нем будут регистрироваться все мероприятия государственного финансового контроля, аккумулироваться документы по их результатам и размещаться письменное мнение организации, в которой проведено контрольное мероприятие, о выявленных фактах.
Кроме того, определена задача по привлечению высших образовательных учреждений к подготовке и повышению квалификации кадров, работающих в системе.
Также поручено внедрить систему участия в учебных семинарах международных организаций аудита и обмена опытом.
Определено, что при принятии на работу важное значение будет придаваться наличию у специалистов международных сертификатов в сфере аудита.
Указом утверждена «Дорожная карта» по совершенствованию системы государственного финансового контроля в 2021–2022 годах.