Hisob palatasi tashabbusi bilan 11 ta vazirlik va idoralarda qonunchilik hujjatlari va topshiriqlar ijrosini muddatida va sifatli tashkil etish, vazirlik va idoralar xodimlarining sohaga oid bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda muntazam rivojlantirib borish maqsadida uslubiy-amaliy yordam ko‘rsatish tadbirlari boshlandi.
Xususan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida vazirlik markaziy apparati, tizim tashkilotlari hamda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari va mas’ul xodimlari ishtirokida “Ijro.gov.uz” idoralararo yagona elektron tizimida ishlash va ijro intizomini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan o‘quv-amaliy seminar tashkil etildi.
Tadbirlarda Hisob palatasi mas’ul xodimlaridan tashqari, Vazirlar Mahkamasi, Adliya vazirligi mutaxassislari, shuningdek, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Seminardan ko‘zlangan asosiy maqsad qonunchilik hujjatlarida belgilangan topshiriqlar ijrosining 2026 yil birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha holatini tahlil qilish, mavjud muammolarni muhokama etish hamda yilning ikkinchi yarim yilligida ijro intizomini yanada mustahkamlash bo‘yicha ustuvor vazifalarni belgilab olishdan iborat bo‘ldi.
Tadbir davomida davlat organlari va tashkilotlarida ijro intizomini ta’minlash sohasidagi amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar, Prezident farmonlari va qarorlarining mazmun-mohiyati yuzasidan atroflicha tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, ishtirokchilarga “Ijro.gov.uz” tizimida topshiriqlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish, ijro natijalarini yetarlicha asoslangan ma’lumotlar bilan rasmiylashtirish, ijroni samarali nazorat qilish hamda amaliyotda uchrayotgan kamchiliklarning oldini olish yuzasidan amaliy tavsiyalar taqdim etildi.
Seminar yakunida 2026 yilning ikkinchi yarim yilligida belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida, sifatli va to‘liq bajarilishini ta’minlash, ijro intizomi ustidan kundalik nazoratni kuchaytirish, rahbarlarni muntazam xabardor qilib borish hamda mas’ul tarkibiy bo‘linmalar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha tegishli vazifalar belgilab berildi.

В государственных органах начались обучающие семинары, посвящённые исполнительской дисциплине
По инициативе Счётной палаты в 11 министерствах и ведомствах начались мероприятия по оказанию методической и практической помощи, направленные на своевременную и качественную организацию исполнения законодательных актов и поручений, повышение профессиональных знаний и навыков сотрудников министерств и ведомств, а также их систематическое развитие.
В частности, в Министерстве экономики и финансов, а также в Министерстве высшего образования, науки и инноваций был организован учебно-практический семинар, посвящённый вопросам работы в межведомственной единой электронной системе «Ijro.gov.uz» и обеспечения исполнительской дисциплины. В семинаре приняли участие руководители и ответственные сотрудники центральных аппаратов министерств, подведомственных организаций и высших образовательных учреждений.
Помимо ответственных сотрудников Счётной палаты, в мероприятиях приняли участие специалисты Кабинета Министров, Министерства юстиции, а также представители общественности.
Основной целью семинара стал анализ состояния исполнения поручений, установленных законодательными актами, по итогам первого полугодия 2026 года, обсуждение существующих проблем и определение приоритетных задач по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины во втором полугодии текущего года.
В ходе мероприятия участникам были подробно разъяснены действующие нормативно-правовые акты в сфере обеспечения исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, а также содержание и значение указов и постановлений Президента.
Кроме того, участникам были представлены практические рекомендации по своевременному и качественному исполнению поручений в системе «Ijro.gov.uz», надлежащему оформлению результатов исполнения на основе достаточных и обоснованных материалов, эффективному контролю за исполнением, а также предупреждению недостатков, возникающих в практической деятельности.
По итогам семинара были определены соответствующие задачи по обеспечению своевременного, качественного и полного выполнения мероприятий, намеченных на второе полугодие 2026 года, усилению ежедневного контроля за исполнительской дисциплиной, регулярному информированию руководства о ходе исполнения, а также дальнейшему укреплению взаимодействия между ответственными структурными подразделениями.