Hisob palatasi Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan hamkorlikda byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan ichki nazoratni kuchaytirish, byudjet intizomini mustahkamlash masalalari, Vazirlik va idoralarda ichki nazorat tuzilmalarini tashkil etish, ularning mustaqilligi va samaradorligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilishda Hisob palatasi Davlat moliyaviy nazorati organlari va ichki audit xizmatlarining idoralararo masofaviy nazorat markazi jamoasi, Raqamli texnologiyalar vazirligi tegishli bo‘linmalari rahbarlari, Vazirlik huzuridagi agentlik, inspeksiya, muassasalar rahbarlari, ularning moliya masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari, ichki audit, korrupsiyaga qarshi komplaens-nazorati va boshqa mas'ul xodimlari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ularni oldini olish yuzasidan chora-tadbir belgilab olindi.
Xususan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi va uning tarmoq departamentlari bilan birgalikda qator yo‘nalishlarda byudjet qonunchiligini buzilishini profilaktikasiga alohida e'tibor qaratish ta'kidlandi. Xususan, byudjet tashkilotlarining ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlarni to‘g‘ri hisoblanishi, ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturiga kiritilgan obektlarda amalga oshirilgan qurilish ishlarini monitoring qilish masalalari shular jumlasidan.
Shuningdek, byudjet tizimi byudjetlardan to‘lanadigan subsidiyalarni manzilliligi va samaradorligini baholash, davlat xaridlari qonunchilikka rioya etilishini nazorat qilish, davlat qarzi va grantlar hisobiga amalga oshirilayotgan loyihalar natijadorligini o‘rganish, byudjet jarayonlari barcha bosqichlarida maqsadli va samarali foydalanishi yuzasidan nazoratni amalga oshirish lozimligiga alohida urg‘u berildi.

Счетная палата совместно с Министерством цифровых технологий провела заседание по вопросам усиления внутреннего контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств, укрепления бюджетной дисциплины, организации структур внутреннего контроля в министерствах и ведомствах, повышения их независимости и эффективности.
В нем приняли участие коллектив Межведомственного центра дистанционного управления органами государственного финансового контроля и службами внутреннего аудита Счетной палаты, руководители профильных подразделений Министерства цифровых технологий, руководители агентств, инспекций, учреждений, подведомственных Министерству, их заместители по финансовым вопросам, внутреннему аудиту, антикоррупционному комплаенс-контролю и другие ответственные сотрудники.
На заседании были определены меры по устранению выявленных недостатков и их раннему предупреждению.
В частности, было подчеркнуто, что особое внимание следует уделить профилактике нарушений бюджетного законодательства по ряду направлений совместно с Министерством экономики и финансов и его отраслевыми департаментами. В частности, к ним относятся вопросы правильности расчета заработной платы и приравненных к ней выплат бюджетным организациям, контроля за строительными работами, осуществляемыми на объектах, включенных в программу развития социальной и производственной инфраструктуры.
Также особое внимание было уделено необходимости оценки адресности и эффективности субсидий, выделяемых из бюджетной системы, контроля за соблюдением законодательства о государственных закупках, изучения эффективности проектов, реализуемых за счет государственного долга и грантов, а также контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных процессов на всех этапах.