Toshkent shahrida o‘tkazilgan “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida ishtirokchilar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan madaniy-ma’rifiy islohotlar va mamlakatimizning boy tarixiy merosi bilan yaqindan tanishish maqsadida Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida xorijiy delegatsiyalar va xalqaro ekspertlarga markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlari, uning ilmiy-ma’rifiy ahamiyati hamda mamlakatimizda islom sivilizatsiyasi boy merosini o‘rganish, saqlash va keng targ‘ib etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Ishtirokchilar markaz ekspozitsiyalari orqali O‘zbekiston hududida shakllangan boy ilmiy va ma’naviy muhit, buyuk allomalarning jahon sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan hissasi hamda tarixiy merosni zamonaviy yondashuvlar asosida namoyon etish ishlari bilan tanishdilar.
Tashrif chog‘ida mehmonlarga mamlakatimiz hududidan yetishib chiqqan buyuk mutafakkirlar va olimlarning ilm-fan taraqqiyotiga qo‘shgan hissasi, qo‘lyozmalar merosi hamda madaniy boyliklarni asrab-avaylash bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar taqdim etildi.
Xalqaro konferensiya ishtirokchilari markazda yaratilgan shart-sharoitlar, zamonaviy muzey va multimedia yechimlari hamda milliy va umuminsoniy qadriyatlarni uyg‘un targ‘ib qilishga qaratilgan yondashuvlarni yuqori baholadilar.
Ta’kidlanganidek, mazkur tashrif xalqaro mehmonlarga O‘zbekistonning nafaqat raqamli transformatsiya va innovatsiyalar sohasidagi yutuqlari, balki uning boy tarixiy-ma’naviy merosi va sivilizatsion qadriyatlari bilan ham yaqindan tanishish imkonini berdi.
Tashrif yakunida ishtirokchilar mamlakatimizda madaniy merosni asrash va uni zamonaviy formatlarda targ‘ib qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ularda katta taassurot qoldirganini, shuningdek, “Largest Museum of Islamic Civilisation” — dunyodagi eng yirik Islom sivilizatsiyasi muzeyi nominatsiyasi bo‘yicha Ginnesning rekordlar kitobi rasmiy rekordi berilgan maskanga tashrif buyurganlari ham ular uchun unutilmas taassurot bo‘lganini ta’kidladilar.

В рамках международной конференции на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с использованием искусственного интеллекта», состоявшейся в городе Ташкенте, участники посетили Центр исламской цивилизации с целью ближе познакомиться с проводимыми в Узбекистане культурно-просветительскими реформами и богатым историческим наследием нашей страны.
В ходе визита зарубежным делегациям и международным экспертам была представлена информация об основных направлениях деятельности центра, его научно-просветительском значении, а также о проводимой в нашей стране работе по изучению, сохранению и широкому продвижению богатого наследия исламской цивилизации.
Через экспозиции центра участники ознакомились с богатой научной и духовной средой, сформировавшейся на территории Узбекистана, вкладом великих мыслителей в развитие мировой цивилизации, а также современными подходами к представлению исторического наследия.
Во время посещения гостям были представлены проекты по сохранению культурных ценностей и рукописного наследия, а также вклад великих мыслителей и учёных, происходящих с территории нашей страны, в развитие науки.
Участники международной конференции высоко оценили созданные в центре условия, современные музейные и мультимедийные решения, а также подходы, направленные на гармоничное продвижение национальных и общечеловеческих ценностей.
Как было отмечено, данный визит позволил международным гостям ближе познакомиться не только с достижениями Узбекистана в сфере цифровой трансформации и инноваций, но и с его богатым историко-духовным наследием и цивилизационными ценностями.
По завершении визита участники подчеркнули, что реализуемая в нашей стране работа по сохранению культурного наследия и его популяризации в современных форматах произвела на них большое впечатление. Кроме того, посещение объекта, удостоенного официального рекорда Книги рекордов Гиннесса в номинации «Largest Museum of Islamic Civilisation» — крупнейший музей исламской цивилизации в мире, стало для них особенно запоминающимся событием.