Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat auditi sohasiga iqtidorli yoshlarni maqsadli yoʻnaltirish, yetuk va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashni yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror avval xabar qilingan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–252-son Farmoni ijrosini taʼminlashga qaratilgan boʻlib, davlat auditi sohasida xalqaro standartlar va ilgʻor xorijiy tajribalar asosida yuqori malakali kadrlar tayyorlashning yangi tizimini joriy etadi.
Qarorga muvofiq, 2026/2027 oʻquv yilidan boshlab Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida huquqiy maqomi fakultetga tenglashtirilgan Davlat auditi oliy maktabiga qabul tartibi belgilandi.
Shuningdek, “Davlat auditi” bakalavriat taʼlim yoʻnalishi uchun oʻquv dasturlari dunyoning nufuzli Quacquarelli Symonds (QS) va Times Higher Education (THE) reytinglarida sohalar boʻyicha birinchi 300 talikka kirgan oliy taʼlim muassasalari tajribasi asosida ishlab chiqiladi.
Qaror bilan davlat auditi sohasiga iqtidorli yoshlarni saralab olish va maqsadli tayyorlash boʻyicha yangi mexanizmlar ham joriy etilmoqda. Xususan, “Davlat auditi” taʼlim yoʻnalishini tanlagan abituriyentlar uchun chet tili boʻyicha kamida B2 hamda matematika fanidan kamida B darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatlarga ega boʻlish talabi belgilandi.
Bunda tegishli sertifikatlarga ega abituriyentlar chet tili va matematika fanlari boʻyicha test sinovlaridan ozod qilinib, faqat ona tili va Oʻzbekiston tarixi fanlaridan imtihon topshiradi.
Qaror davlat auditi tizimi uchun raqobatbardosh, zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega, xalqaro standartlar asosida ishlay oladigan professional kadrlar zaxirasini shakllantirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, davlat auditi sohasida taʼlim, ilmiy-tadqiqot va amaliyot integratsiyasini kuchaytirish, yoshlarning ushbu sohadagi qiziqishi va ishtirokini oshirish boʻyicha keng qamrovli targʻibot ishlari amalga oshiriladi.

Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О целевой ориентации талантливой молодежи в сферу государственного аудита и организации подготовки зрелых и высококвалифицированных специалистов».
Данное постановление направлено на обеспечение исполнения ранее объявленного Указа Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № ПФ–252 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного аудита и финансового контроля» и предусматривает внедрение новой системы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере государственного аудита на основе международных стандартов и передового зарубежного опыта.
В соответствии с постановлением начиная с 2026/2027 учебного года установлен порядок приема в Высшую школу государственного аудита при Ташкентском государственном экономическом университете, правовой статус которой приравнен к факультету.
Также учебные программы по направлению бакалавриата «Государственный аудит» будут разрабатываться на основе опыта высших учебных заведений, входящих в первую трёхсотку мировых рейтингов Quacquarelli Symonds (QS) и Times Higher Education (THE) по соответствующим направлениям.
Постановлением также внедряются новые механизмы отбора талантливой молодежи и её целевой подготовки для сферы государственного аудита. В частности, для абитуриентов, выбравших направление обучения «Государственный аудит», установлено требование наличия национального или международного сертификата по иностранному языку не ниже уровня B2, а также по математике не ниже уровня B.
При этом абитуриенты, имеющие соответствующие сертификаты, освобождаются от тестовых испытаний по иностранному языку и математике и сдают экзамены только по родному языку и истории Узбекистана.
Постановление будет способствовать формированию кадрового резерва для системы государственного аудита из конкурентоспособных специалистов, обладающих современными знаниями и навыками и способных работать в соответствии с международными стандартами.
Вместе с тем будут реализованы широкомасштабные мероприятия по усилению интеграции образования, научных исследований и практики в сфере государственного аудита, а также по повышению интереса и вовлеченности молодежи в данную сферу.