Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat auditi sohasiga iqtidorli yoshlarni maqsadli yoʻnaltirish, yetuk va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashni yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror avval xabar qilingan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–252-son Farmoni ijrosini taʼminlashga qaratilgan boʻlib, davlat auditi sohasida xalqaro standartlar va ilgʻor xorijiy tajribalar asosida yuqori malakali kadrlar tayyorlashning yangi tizimini joriy etadi.
Qarorga muvofiq, 2026/2027 oʻquv yilidan boshlab Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida huquqiy maqomi fakultetga tenglashtirilgan Davlat auditi oliy maktabiga qabul tartibi belgilandi.
Shuningdek, “Davlat auditi” bakalavriat taʼlim yoʻnalishi uchun oʻquv dasturlari dunyoning nufuzli Quacquarelli Symonds (QS) va Times Higher Education (THE) reytinglarida sohalar boʻyicha birinchi 300 talikka kirgan oliy taʼlim muassasalari tajribasi asosida ishlab chiqiladi.
Qaror bilan davlat auditi sohasiga iqtidorli yoshlarni saralab olish va maqsadli tayyorlash boʻyicha yangi mexanizmlar ham joriy etilmoqda. Xususan, “Davlat auditi” taʼlim yoʻnalishini tanlagan abituriyentlar uchun chet tili boʻyicha kamida B2 hamda matematika fanidan kamida B darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatlarga ega boʻlish talabi belgilandi.
Bunda tegishli sertifikatlarga ega abituriyentlar chet tili va matematika fanlari boʻyicha test sinovlaridan ozod qilinib, faqat ona tili va Oʻzbekiston tarixi fanlaridan imtihon topshiradi.
Qaror davlat auditi tizimi uchun raqobatbardosh, zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega, xalqaro standartlar asosida ishlay oladigan professional kadrlar zaxirasini shakllantirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, davlat auditi sohasida taʼlim, ilmiy-tadqiqot va amaliyot integratsiyasini kuchaytirish, yoshlarning ushbu sohadagi qiziqishi va ishtirokini oshirish boʻyicha keng qamrovli targʻibot ishlari amalga oshiriladi.

A New System for Training the Next Generation of Personnel for the Public Audit Sector Will Be Introduced in Uzbekistan
The Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan has adopted a resolution “On the Targeted Orientation of Talented Youth to the Public Audit Sector and the Establishment of Training for Competent and Highly Qualified Specialists.”
This resolution is aimed at ensuring the implementation of the previously announced Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PF–252 dated December 18, 2025, “On Additional Measures to Further Improve Public Audit and Financial Control Activities,” and introduces a new system for training highly qualified professionals in the field of public audit based on international standards and advanced foreign practices.
According to the resolution, starting from the 2026/2027 academic year, admission procedures have been established for the Higher School of Public Audit at the Tashkent State University of Economics, whose legal status is equivalent to that of a faculty.
In addition, the curricula for the bachelor’s degree program in “Public Audit” will be developed based on the experience of higher education institutions ranked among the world’s top 300 in subject rankings by Quacquarelli Symonds (QS) and Times Higher Education (THE).
The resolution also introduces new mechanisms for selecting talented young people and preparing them specifically for the public audit sector. In particular, applicants choosing the “Public Audit” field of study will be required to possess national or international certificates with at least B2 level proficiency in a foreign language and at least Level B in mathematics.
Applicants holding the relevant certificates will be exempt from entrance examinations in foreign language and mathematics and will only take exams in their native language and the History of Uzbekistan.
The resolution will contribute to building a reserve of professional personnel for the public audit system who are competitive, possess modern knowledge and skills, and are capable of working in accordance with international standards.
At the same time, extensive promotional and development activities will be carried out to strengthen the integration of education, research, and practice in the field of public audit, as well as to increase young people’s interest and participation in this area.
827
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_1ca624ef97a77e573f046641.jpg)
20.05.2026
3779
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/b6731ea1-091c-1ea0-a412-dbabadcee942.jpg)
A training program under the ACCA qualification has been launched for employees of the Accounts Chamber.