Hisob palatasining 2025 yil davomida amalga oshirilgan ishlari yuzasidan brifing bo‘lib o‘tdi. Unda Hisob palatasida amalga oshirilgan tizimli ishlar va transformasion jarayonlar haqida ma'lumot berildi.
Ta'kidlanganidek, avvalambor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025 yilning 20 yanvar' kunida berilgan byudjet intizomini mustahkamlash, xarajatlarni optimallashtirish va maqsadli yo‘naltirish hamda samaradorlikni oshirish bo‘yicha topshiriqlar Hisob palatasi faoliyatida yangi bosqichni boshlab berdi.
2025 yilning 23 iyul' kuni Davlatimiz Rahbari Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimoti bilan tanishdi.
Endilikda Hisob palatasi faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi va xulosa beruvchi idoraga aylangani aytildi.
Asosiy e'tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish, buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda. Shu bois, Hisob palatasi xodimlari endi tekshiruvchi emas, balki xalqaro mezonlar va standartlar asosida mustaqil xulosa taqdim eta oladigan auditorlar sifatida qayta tayyorlanmoqda.
O‘tgan yilda xalqaro tajriba va ilg‘or amaliyotlarni o‘rganish kengaytirildi. Xususan, Hisob palatasi Xitoy Oliy audit idorasining amaliy yordami bilan Oliy audit organlar xalqaro tashkiloti (INTOSAI)ning “Big Data” Katta Hajmli ma'lumotlar bo‘yicha Ishchi guruhining to‘laqonli a'zosiga aylandi.
Misr Arab Respublikasida 195 ta davlat ishtirokida bo‘lib o‘tgan INTOSAIning 25-Butunjahon Kongressida O‘zbekiston Hisob palatasi birinchi marta ishtirok etdi.
Vengriya, Turkiya, Yaponiya, Latviya, Ozarbayjon, Germaniya, Saudiya Arabistoni, BAA tajribalari o‘rganildi va amaliyotda qo‘llanish boshlandi.
Audit tadbirlari va ularning natijalari:
2025 yilda Ish rejalar doirasida 93 ta audit tadbirlari, shundan 47 tasi (50 foizdan ortig‘i) masofadan o‘tkazildi.
Har bir audit yakuni bo‘yicha aniq chora-tadbirlar, muammolar yechimi bo‘yicha aniq takliflar va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgarish va qo‘shimchalar kiritilmoqda hamda joyida amaliy yordamlar ko‘rsatildi.
– xarajat yo‘nalishida 8,1 trln so‘m mablag‘lar maqbullashtirildi;
– xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalarda 5,7 trln so‘m mablag‘larni iqtisod qilish imkoniyatlari hisob-kitob qilinib, 4,1 trln so‘m maqbullashtirildi va boshqa sohalarga yo‘naltirildi;
– daromad yo‘nalishida 7,6 trln so‘m, shundan qo‘shimcha soliq 3,5 trln so‘m va majburiy to‘lov 4,1 trln so‘mlik manbalari aniqlandi;
– 25 ta normativ hujjat loyihalari ishlab chiqildi, shundan 15 tasi qabul qilindi.
Shu bilan birga, auditda aniqlangan xato va kamchiliklarni bartaraf etish va kelgusida bunday holatlarning oldini olish maqsadida 20 ta tashkilotlar bilan tizim faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, ularning bajarilishi nazoratga olindi.
Axborot texnologiyalari va raqamlashtirish:
Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimi bugungi kunda davlat moliyaviy nazorati tizimining eng muhim infratuzilmalaridan biriga aylangan.
Tizim 75 ta vazirlik, idora va banklarning 259 ta ma'lumotlar bazasi bilan integratsiya qilingan bo‘lib, soliq va bojxona tushumlari, g‘aznachilik to‘lovlari va boshqa muhim ma'lumotlardan real vaqt rejimida foydalangan holda kompleks tahlillarni amalga oshirish imkonini yaratadi.
Ushbu mexanizmning asosiy ustunligi — inson omilini minimallashtirgan holda tahlil tezligini bir necha baravar oshirishi va risklarni avtomatik ravishda aniqlab berishidir.
Tizim ma'lumotlarni to‘liq, shaffof va birlashtirilgan holda audit jarayoniga xizmat qiladi va moliyaviy kamchiliklar yoki shubhali operatsiyalar avtomatik ravishda aniqlanib, vazirliklarning o‘zlariga tezkor tarzda yuboriladi.
Axborot tizimidan vazirlik va idoralar, davlat ulushi
50 foizdan ortiq korxonalar hamda ularning tizimidagi jami 198 ta tashkilotning 700 nafar mas'ul xodimi foydalanmoqda.
Vazirliklarda byudjet intizomini kuchaytirish
2025 yil davomida Prezident topshirig‘iga asosan, byudjetdan eng ko‘p mablag‘ oluvchi 22 ta vazirliklarda byudjet intizomini kuchaytirish, xarajatlarni samarali ishlatilishi, tizimli muammolarni aniqlash va oldini olish ishlari olib borildi.
Vazirliklarda “Situasion markazlar” tashkil etildi va risklardan 11 trln so‘mlik kamchiliklar bartaraf etildi, 708 mlrd so‘mlik xatoliklarning barvaqt oldi olindi.
Prezidentning Yangi Farmoni
Uning asosida 2025 yilning 18 dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Ushbu Farmon bilan Hisob palatasining faoliyatida yangi yo‘nalishlar belgilab berildi, xususan:
- xalqaro standartlar asosida milliy davlat auditi asoslarini shakllantirish;
- davlat auditining xalqaro standartlari va sifat nazoratini to‘liq joriy qilish;
- mustaqilligi, shaffofligi va samaradorligini oshirish;
- xorijiy davlatlar Oliy audit organlari yoki xalqaro audit tashkilotlar bilan parallel va qo‘shma auditlar o‘tkazish.
Farmonga ko‘ra, Xitoy, Fransiya, Braziliya, Rossiya, Pol'sha kabi davlatlar tajribasi asosida byudjetdan yirik mablag‘ oluvchi 23 ta vazirliklarda va 14 ta mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida Hisob palatasining vakili – Bosh inspektor lavozimi 2026 yil 1 apreldan joriy etiladi.
Uning asosiy ustuvor vazifalari: byudjet qonunchiligi buzilishining barvaqt oldini olish, maqsadli indikatorlar ijrosi bo‘yicha xavflarni baholash, tashqi qarz hisobidagi loyihalar monitoringi, davlat xaridlari qonunchiligiga rioya etilishi ustidan kuzatuv o‘rnatish.
Davlat auditi bo‘yicha malakali milliy kadrlarni tayyorlash
2026 yilda Davlat auditi yo‘nalishida malakali milliy kadrlarni tayyorlashning yangi mexanizmi joriy qilinadi.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida davlat auditi bo‘yicha kadrlar tayyorlash maqsadida Audit oliy maktabi tashkil etilmoqda.
Unda dunyoning Top-300 ta oliy ta'lim muassasalari tajribasi va ACCA xalqaro nufuzli sertifikasiyasi asosida o‘quv reja va dasturi ishlab chiqiladi.
Xitoyning Nankin audit universiteti bilan qo‘shma dastur asosida kadrlar o‘qitiladi. Bu sa'y-harakatlar O‘zbekistonda Milliy audit tizimini yaratish jarayonida kadrlar salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Состоялся брифинг о работе Счетной палаты в 2025 году. На нем была представлена информация о систематической работе и процессах трансформации, проводимых в Счетной палате.
Как отмечалось, прежде всего, новый этап в деятельности Счетной палаты начался с новых поручений Президента Республики Узбекистан от 20 января 2025 года по усилению бюджетной дисциплины, оптимизации и целевому распределению расходов, а также повышению эффективности.
23 июля 2025 года Глава государства ознакомился с презентацией мер по совершенствованию деятельности Счетной палаты и системы их реализации.
Было отмечено, что теперь Счетная палата стала не только контролирующим органом, но и органом, поддерживающим бюджетную дисциплину и выносящим по ней заключения.
Основное внимание уделяется предотвращению нарушений финансовой дисциплины и анализу ее факторов. Поэтому сотрудники Счетной палаты переквалифицируются уже не как аудиторы, а как аудиторы, способные давать независимые заключения на основе международных критериев и стандартов.
За прошедший год расширилось изучение международного опыта и передовых практик. В частности, Счетная палата при практической поддержке Высшего органа аудита (ВОА) Китая стала полноправным членом Рабочей группы по Большим данным Международной организации ВОА (INTOSAI).
Счетная палата Узбекистана впервые приняла участие в 25-м Всемирном конгрессе INTOSAI, который проходил в Арабской Республике Египет с участием 195 стран.
Был изучен и начат практическое применение опыт ВОА Венгрии, Турции, Японии, Латвии, Азербайджана, Германии, Саудовской Аравии и ОАЭ.
Аудиторская деятельность и ее результаты:
В 2025 году в рамках рабочих планов было проведено 93 аудиторских мероприятий, 47 из которых (более 50%) были проведены дистанционно.
На основе результатов каждой проверки разработаны конкретные меры, конкретные предложения по решению проблем, вносятся поправки и дополнения в нормативно-правовые акты для предотвращения недостатков, а также оказывается практическая помощь на месте.
– 8,1 трлн сумов были оптимизированы в направлении расходов;
– рассчитаны возможности экономии 5,7 трлн сумов в проектах с участием международных финансовых институтов, 4,1 трлн сумов были оптимизированы и перенаправлены в другие области;
– 7,6 трлн сумов в направлении доходов, из которых 3,5 трлн сумов – в виде дополнительных налогов и 4,1 трлн сумов – в виде обязательных платежей;
– разработано 25 проектов нормативных документов, 15 из которых приняты.
Одновременно с этим, для устранения ошибок и недостатков, выявленных в ходе аудита, и предотвращения подобных ситуаций в будущем, был разработан план действий с участием 20 ведомств по улучшению функционирования системы, и осуществлялся мониторинг его выполнения.
Информационные технологии и цифровизация:
Информационная система «Дистанционный аудит» Счетной палаты стала сегодня одной из важнейших инфраструктур системы государственного финансового контроля.
Система интегрирована с 259 базами данных 75 министерств, ведомств и банков и позволяет проводить комплексный анализ с использованием налоговых и таможенных поступлений, казначейских платежей и других важных данных в режиме реального времени.
Главное преимущество этого механизма заключается в многократном увеличении скорости анализа и автоматическом выявлении рисков при минимизации человеческого фактора.
Система обеспечивает аудиторский процесс полными, прозрачными и унифицированными данными, а финансовые недостатки или подозрительные операции автоматически выявляются и оперативно передаются непосредственно в министерства.
Информационной системой пользуются министерства и ведомства, предприятия, в которых более 50 процентов акций находится в государственной собственности, а также 700 ответственных сотрудников из 198 организаций, входящих в ее состав.
Укрепление бюджетной дисциплины в министерствах
В течение 2025 года по поручению Президента была проведена работа по укреплению бюджетной дисциплины, обеспечению эффективного использования средств, выявлению и предотвращению системных проблем в 22 министерствах, получающих наибольшее финансирование из бюджета.
В министерствах были созданы «Ситуационные центры», устранены риски на сумму 11 триллионов сумов и предотвращены ошибки на ранней стадии на сумму 708 миллиардов сумов.
Новый Указ Президента
На его основе 18 декабря 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного аудита и финансового контроля».
Этот Указ определил новые направления деятельности Счетной палаты, в частности:
- формирование основ национального государственного аудита на основе международных стандартов;
- полное внедрение международных стандартов и контроль качества государственного аудита;
- повышение его независимости, прозрачности и эффективности;
- проведение параллельных и совместных проверок с высшими органами аудита зарубежных стран или международными аудиторскими организациями.
Согласно указу, на основе опыта таких стран, как Китай, Франция, Бразилия, Россия, Польша, с 1 апреля 2026 года в 23 министерствах и 14 органах местного исполнительного самоуправления, получающих крупные бюджетные средства, будет введена должность Главного инспектора Счетной палаты.
Ее основными приоритетами являются: раннее предотвращение нарушений бюджетного законодательства, оценка рисков при реализации целевых показателей, мониторинг проектов за счет внешнего долга и контроль за соблюдением законодательства о государственных закупках.
Подготовка квалифицированных национальных кадров в области государственного аудита
В 2026 году будет введен новый механизм подготовки квалифицированных национальных кадров по направлению государственного аудита.
Начиная с 2026/2027 учебного года, в Ташкентском государственном экономическом университете создается Высшая школа аудита для подготовки кадров в области государственного аудита.
Будет разработана учебная программа, основанная на опыте 300 ведущих мировых высших учебных заведений и престижной международной сертификации ACCA.
Подготовка персонала будет осуществляться на основе совместной программы с Нанкинским аудиторским университетом Китая. Эти усилия будут способствовать развитию кадрового потенциала в процессе создания национальной системы аудита в Узбекистане.