O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi Oliy audit organlari xalqaro tashkiloti (INTOSAI)ga kirgandan so‘ng uning loyiha va dasturlarida faol ishtirok etmoqda. Jumladan, Hisob palatasi INTOSAI Taraqqiyot tashabbusi (IDI) bilan keng qamrovli hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Joriy yilda Hisob palatasi IDI tomonidan amalga oshiriladigan “Global hisobdorlik tashabbusi”ga (Global SAI Accountability Initiative) qo‘shildi.
Ma'lumot o‘rnida: INTOSAI Taraqqiyot tashabbusi (IDI) Oliy audit organlari xalqaro tashkiloti (INTOSAI) tarkibiga kiruvchi organ hisoblanadi. U asosan rivojlanayotgan mamlakatlarda Oliy audit organlari salohiyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlaydi. IDI 1986 yilda Sidney Kongressi davomida tashkil etilgan. Norvegiya Bosh auditori IDI Kengashi raisi vazifasini bajaradi.
Hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida INTOSAI Taraqqiyot tashabbusi Malaka oshirish bo‘limi boshqaruvchisi N. Albanova O‘zbekistonga amaliy tashrif bilan keldi. Hisob palatasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama etildi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev ushbu idorada hozirda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli transformasiyalar haqida so‘z yuritdi. Asosiy e'tibor xalqaro standartlar asosida audit tadbirlarini tashkil qilishga qaratildi.
N. Albanova, o‘z navbatida, Hisob palatasini institusional qo‘llab-quvvatlash, uning faoliyatiga INTOSAI metodologiyalarini joriy qilish masalalariga to‘xtaldi.
“Global hisobdorlik tashabbusi” (GSAI) doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasiga Gruziya Davlat auditi idorasi (Oliy audit organi) tomonidan texnik va maslahat yordami ko‘rsatilishi aytildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi, Gruziya Davlat auditi idorasi va INTOSAI taraqqiyot tashabbusi o‘rtasida GSAI loyihasi bo‘yicha Hamkorlik memorandumini imzolash bo‘yicha muhokamalar amalga oshirilmoqda.

Счетная палата Республики Узбекистан, вступив в Международную организацию высших органов аудита (ИНТОСАИ), активно участвует в ее проектах и программах. В частности, Счетная палата наладила широкое сотрудничество с Инициативой развития ИНТОСАИ (IDI). В этом году Счетная палата присоединилась к «Глобальной инициативе по подотчетности Высших органов аудита», реализуемой IDI.
Для справки: Инициатива развития ИНТОСАИ (IDI) является структурой в составе Международной организации высших органов аудита (ИНТОСАИ). Она содействует развитию потенциала высших органов аудита (ВОА), преимущественно в развивающихся странах. IDI была создана в 1986 году в ходе Сиднейского конгресса. Председателем Совета IDI является Генеральный аудитор Норвегии.
В целях углубления сотрудничества Менеджер по наращиванию потенциала Инициативы развития ИНТОСАИ г-жа Н. Албанова посетила Узбекистан с рабочим визитом. На встрече в Счетной палате обсуждались текущее состояние и перспективы сотрудничества.
Первый заместитель Председателя Счетной палаты М. Абдуллаев рассказал о масштабных преобразованиях, проводимых в настоящее время в данном учреждении. Основное внимание было уделено организации аудиторской деятельности на основе международных стандартов.
Г-жа Н. Албанова, в свою очередь, затронула вопросы институциональной поддержки Счетной палаты и внедрения методологий ИНТОСАИ в ее деятельность.
Было отмечено, что в рамках «Глобальной инициативы подотчетности ВОА» (GSAI) Счетной палате Республики Узбекистан будет оказана техническая и консультативная помощь со стороны ВОА Грузии.
В то же время ведутся переговоры между Счетной палатой Республики Узбекистан, ВОА Грузии и Инициативой развития ИНТОСАИ о подписании Меморандума о сотрудничестве по проекту GSAI.