Hisob palatasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yilning yanvar'-iyun' oylarida amalga oshirilgan nazorat ishlar yuzasidan hisobot berildi.
Ta'kidlanganidek, Hisob palatasining tashabbusi bilan va tegishli Qo‘shma qaror asosida Vazirlikda “Situasion markaz” tashkil etilgan. Uning ma'lumotlari Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan.
“Situasion markaz” orqali Vazirlikning “E-ijara”, “Geoaxborot”, “Agrosubsidiya”, “Agroplatforma”, “CropAgro” va “my.vetgov.uz” ATda tahlil ishlari yo‘lga qo‘yilgan.
Vazirlikda, shuningdek, kollegial asosda “Xavflarni boshqarish qo‘mitasi” tashkil etildi. Unda moliyaviy faoliyatga bog‘liq xavflar ro‘yxati tuzilib, reestr shakllantirildi.
Uchrashuvda Vazirlikda raqamlashtirish sohasidagi islohotlar bo‘yicha ma'lumot berildi.
Hisobotda Ichki audit xizmati faoliyati sifatini baholash va oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z bordi.
Hisob palatasi tomonidan Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

Заслушан отчет о деятельности Министерства сельского хозяйства
В Счетной палате состоялось совещание с руководством Министерства сельского хозяйства. На совещании был представлен отчет о контрольной работе, проведенной Министерством за январь-июнь 2025 года.
Как отмечалось, по инициативе Счетной палаты и на основании соответствующего совместного постановления в Министерстве создан «Ситуационный центр», данные которого интегрированы в информационную систему «Дистанционный аудит» Счетной палаты.
Через «Ситуационный центр» налажена аналитическая работа по информационным система Министерства “Е-ijara”, “Geoaxborot”, “Agrosubsidiya”, “Agroplatforma”, “CropAgro” и “my.vetgov.uz”.
Также в Министерстве на коллегиальной основе создан «Комитет по управлению рисками», который составляет перечень рисков, связанных с финансовой деятельностью, и формирует реестр.
На совещании была представлена информация о реформах в сфере цифровизации в Министерстве.
На слушании также обсуждалась проделанная работа по оценке и повышению качества деятельности Службы внутреннего аудита.
Счетной палатой даны рекомендации и поручения по мониторингу и контролю целевого и эффективного использования бюджетных средств в Министерства сельского хозяйства.