Hisob palatasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yilning yanvar'-iyun' oylarida amalga oshirilgan nazorat ishlar yuzasidan hisobot berildi.
Ta'kidlanganidek, Hisob palatasining tashabbusi bilan va tegishli Qo‘shma qaror asosida Vazirlikda “Situasion markaz” tashkil etilgan. Uning ma'lumotlari Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan.
“Situasion markaz” orqali Vazirlikning “E-ijara”, “Geoaxborot”, “Agrosubsidiya”, “Agroplatforma”, “CropAgro” va “my.vetgov.uz” ATda tahlil ishlari yo‘lga qo‘yilgan.
Vazirlikda, shuningdek, kollegial asosda “Xavflarni boshqarish qo‘mitasi” tashkil etildi. Unda moliyaviy faoliyatga bog‘liq xavflar ro‘yxati tuzilib, reestr shakllantirildi.
Uchrashuvda Vazirlikda raqamlashtirish sohasidagi islohotlar bo‘yicha ma'lumot berildi.
Hisobotda Ichki audit xizmati faoliyati sifatini baholash va oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z bordi.
Hisob palatasi tomonidan Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

A meeting with the management of the Ministry of Agriculture was held in the Chamber of Accounts (COA). At the meeting, was presented a report on the control work carried out by the Ministry during January-June 2025.
As noted, at the COA’s initiative and based on the joint resolution, a "Situation Centre" was created in the Ministry. Its data are integrated into the COA’s "Remote Audit" information system.
Through the "Situation Centre ", analytical work has been established on the Ministry's information systems "E-ijara", "Geoaxborot", "Agrosubsidiya", "Agroplatforma", "CropAgro" and "my.vetgov.uz".
Also, a "Risk Management Committee" was created on a collegial basis in the Ministry, which compiles a list of risks associated with financial activities and forms a register.
At the meeting, information was presented on reforms in the field of digitalization in the Ministry.
The hearing also discussed the work done to assess and improve the quality of the Internal Audit Service.
The COA gave recommendations and instructions on monitoring and control of the targeted and effective use of budget funds in the Ministry of Agriculture.