Hisob palatasi tomonidan Sport vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Joriy yilning 7 iyul' kuni Hisob palatasida Sport vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv Vazirlikda 2025 yilning I-yarim yilligida byudjet va davlat dasturlarining ijrosi hamda tizimda nazorat ishlarini tashkil etilishi masalalariga bag‘ishlandi.
Hisob palatasi tashabbusi bilan, Vazirlikda “Situasion markaz” tashkil etilgan. Ta'kidlanganidek, bugungi kunda Vazirlik tomonidan 24 ta yirik axborot tizimlarini o‘z ichiga olgan “ERP sport” yagona elektron boshqaruv tizimi ishlab chiqilib, to‘liq joriy etilgan.
Shu bilan birga, “Raqamli hukumat” tizimi idorlararo integratsiyalashuv platformasi orqali 15 ta vazirlik va idorlarning axborot tizimlari integratsiya qilingan.
Uchrashuvda “Ijro.gov.uz” elektron tizimiga kiritilgan topshiriqlar ijro holati ham muhokama qilindi. Topshiriqlar ijrosini muvofiqlashtirish natijasida Vazirlik ichki audit xizmati tomonidan o‘tkazilgan audit tadbirlari yakuni bo‘yicha tahlillar taqdim qilindi.
Vazirlik mas'ullari tomonidan, shuningdek, yo‘lga qo‘yilgan moliyaviy nazorat mexanizmlari, byudjet mablag‘larini samaradorligini ta'minlash va raqamlashtirish yo‘nalishida amalga oshirilishi rejalashtirilgan ishlar yuzasidan ma'lumot berildi.
Hisob palatasi tomonidan Sport vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

The Chamber of Accounts (COA) has launched a system for monitoring and controlling the targeted and effective use of budget funds in the system of the Ministry of Sports.
On July 7, at the COA a meeting was held with the management of the Ministry of Sports, dedicated to the implementation of budget and state programs in the Ministry in the first half of 2025 and the organization of control work in this system.
At the COA’s initiative, a "Situation Centre" was created in the Ministry. As noted, to date, the Ministry has developed and fully implemented a unified electronic management system "ERP sport", which includes 24 main information systems.
At the same time, the information systems of 15 ministries and departments are integrated through the interdepartmental integration platform of the "Digital Government" system.
The meeting also discussed the progress of the tasks included into the electronic system "Ijro.gov.uz".
Based on the assigned tasks, the Internal Audit Service of the Ministry presented an analysis of the results of control activities.
The Ministry's employees also presented information on the financial control mechanisms, the planned work to ensure the efficient use of budget funds and digitalization.
The COA gave recommendations and instructions on monitoring and control over the targeted and efficient use of budget funds in the Ministry of Sports.