O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan vazirlik va idoralarda byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan nazoratni kuchaytirish masalasiga ustuvor e'tibor qaratilmoqda.
Shu bois, byudjet intizomini mustahkamlash maqsadida Hisob palatasi, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi tomonidan qo‘shma qaror qabul qilingan.
Unga muvofiq, Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi va uning tizimiga kiruvchi tashkilotlarning byudjet mablag‘lari doirasidagi xarajatlarini amalga oshirish ustidan qat'iy va ta'sirchan nazoratni o‘rnatish belgilangan.
Hisob palatasining “Masofaviy markaz” AAT tomonidan vazirlik ichki nazorat tuzilmalarida aniqlanayotgan xavflar bo‘yicha taxlillar doimiy tarzda taqdim etib borilmoqda.
Joriy yilning 4 iyul' kuni Hisob palatasi va Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi rahbariyati o‘rtasida muvofiqlashtiruvchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda “Ijro.gov.uz” elektron tizimiga kiritilgan topshiriqlar ijro holati muhokama qilindi.
Hisob palatasining tashabbusi bilan, Vazirlik huzurida tashkil etilgan “Situasion markaz”ning samarali faoliyat yuritishi uchun zarur bo‘lgan ma'lumotlarni to‘plash, ularni tizimli ravishda jamlash va tahlil etish jarayonlari masalalariga urg‘u berildi.
Vazirlikning ichki audit xizmati rivojlantirish dasturlarining samaradorligini sifatli va haqqoniy baholab borish hamda natijalarining Hisob palatasining “Davlat auditi” dasturiga to‘liq kiritilishini ta'minlanishi aytildi.
Uchrashuv yakunida xarajatlarni maqbullashtirish, ularni sohadagi boshqa zarur yo‘nalishlarga yo‘naltirish hamda tender o‘tkazish jarayonlarida qonuniy va shaffof o‘tkazilishini doimiy nazorat qilish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан уделяет первостепенное внимание вопросу усиления контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств в министерствах и ведомствах.
В связи с этим, в целях укрепления бюджетной дисциплины принято совместное постановление Счетной палаты, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, Министерства экономики и финансов и Министерства дошкольного и школьного образования.
В соответствии с ним определено установить строгий и эффективный контроль за расходованием бюджетных средств Министерства дошкольного и школьного образования и организаций, входящих в его систему.
Информационная система «Дистанционный центр» Счетной палаты на постоянной основе проводит анализ рисков, выявленных в структурах внутреннего контроля Министерства.
4 июля состоялось координационное совещание Счетной палаты с руководством Министерства дошкольного и школьного образования.
На совещании обсуждался ход исполнения поручений, внесенных в электронную систему «Ijro.gov.uz».
Было уделено особое внимание вопросам сбора, систематического обобщения и анализа информации, необходимой для эффективного функционирования «Ситуационного центра», созданного при Министерстве по инициативе Счетной палаты.
Отмечено, что служба внутреннего аудита Министерства должна обеспечить качественную оценку эффективности программ развития и полное включение их результатов в программу «Государственный аудит» Счетной палаты.
В завершение встречи особое внимание было уделено вопросам оптимизации расходов, перенаправления их на другие необходимые направления в сфере, а также постоянному контролю законности и прозрачности тендерных процессов.