Tojikistonning Dushanbe shahrida Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT)ga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining navbatdagi 7-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Belarusь, Hindiston, Pokiston, Eron, Qozog‘iston, Rossiya Federasiyasi, Tojikiston, Xitoy Oliy audit organlari rahbarlari va ShHT kotibiyati vakillari ishtirok etdi.
Ma'lumot o‘rnida: ShHTga a'zo davlatlarning Oliy audit organlari rahbarlarining uchrashuvlarini o‘tkazish amaliyoti 2010 yilda tashkil etilgan. Unga hozirda 10 ta davlat kiradi. Uchrashuvlar har ikki yilda bir marotaba bo‘lib o‘tadi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi nomidan Hisob palatasi raisi o‘rinbosari Sardor Mirzaev boshchiligidagi delegasiya qatnashdi.
Bu yilgi yig‘ilishning asosiy mavzusi davlat nazoratini kuchaytirish orqali suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirishdan iborat bo‘ldi. Bu mavzu mintaqadagi barcha davlatlar uchun eng ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Sardor Mirzaev o‘z nutqida hozirgi kunda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli muqaddam mavjud bo‘lgan nizoli masalalar bartaraf etilib, strategik ahamiyatga ega masalalar konstruktiv tarzda hal bo‘layotganini ta'kidladi.
Taqdimotda O‘zbekistonda hozirda suv resurslaridan foydalanish borasida amalga oshirilayotgan sa'y-harakatlar haqida ma'lumot berildi. O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishda resurslarni tejaydigan va ekologik toza modelga o‘tish masalasiga alohida e'tibor qaratildi.
Xususan, iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini oldini olish maqsadida keyingi yillarda O‘zbekiston Hisob palatasi tomonidan suv resurslaridan barqaror foydalanish bo‘yicha o‘tkazilayotgan audit tadbirlari haqida ma'lumot berildi.
ShHTga a'zo davlatlar Oliy audit organlari suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalarida hukumatlar, xalqaro tashkilotlar va biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash tarafdori ekanligini ta'kidladi.
Uchrashuv doirasida Oliy audit organlari va delegasiya rahbarlari o‘z mamlakatlarining milliy tajribasi yuzasidan prezentasiyalar taqdim qildi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma bayonot va Harakatlar rejasi tasdiqlandi. Tashkilotga, shuningdek, Belarus va Eron Oliy audit organlari rasman qabul qilindi.
Ishtirokchilar tomonidan 2027 – 2029 yillar davomida ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining kengashi doirasida raislik qilish vazifasi O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasiga topshirildi. Shu munosabat bilan tuzilmaning keyingi 2027 yildagi uchrashuvini O‘zbekistonda o‘tkazish taklifi ma'qullandi.
Shu bilan birga, tashrif doirasida O‘zbekiston Hisob palatasi delegasiyasining uchrashuvga mezbonlik qilayotgan Tojikiston Hisob palatasi hamda Eron va Pokiston Oliy audit organlari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.
Ma'lumot o‘rnida: Eron va Pokiston Oliy audit organlari bilan INTOSAI, AZOSAI va EKOSAI kabi xalqaro tuzilmalarda hamkorlik qilib kelinmoqda.
Ushbu uchrashuvlarda Tomonlar moliyaviy, samaradorlik va muvofiqlik auditlari standartlarini joriy etish, professional hujjatlar, uslubiy ishlanmalar almashish bo‘yicha o‘zaro maslahatlashuvlarni joriy qilish, kadralar salohiyatini oshirish masalalarini muhokama qildi.
Har bir mamlakat bilan, o‘zaro xodimlar malakasini oshirish maqsadida onlayn va offlayn treninglar tashkil etish, audit standartlarini takomillashtish va boshqa maslalarni o‘z ichiga olgan maqsadli Hamkorlik memorandumini ishlab chiqish va imzolashga alohida e'tibor qaratildi.
ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlarining uchrashuvi muvaffaqiyatli bo‘lib o‘tdi. U o‘ziga xos “Shanxay ruhi”ga mos bo‘lgan o‘zaro hurmat, ishonch va yaqin hamkorlik shiori ostida tashkil qilindi.

The 7th meeting of the heads of the Supreme Audit Institutions (SAIs) of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) member states was held in Dushanbe (Tajikistan). The meeting was attended by the heads of the SAIs of Belarus, India, Pakistan, Iran, Kazakhstan, the Russian Federation, Tajikistan, China, as well as representatives of the SCO Secretariat.
For reference: The practice of holding meetings of the heads of the SAIs of the SCO member states was established in 2010. Currently, 10 countries participate in it. The meetings are held once every two years.
A delegation headed by deputy chairman of the Chamber of Accounts (COA) of Uzbekistan Sardor Mirzayev took part in the event.
The main topic of this year's meeting was increasing the efficiency of water resources use by strengthening state control. This topic is one of the priorities for all countries in the region.
In his speech, Sardor Mirzayev noted that due to the political will of the leaders of the Central Asian countries, previously existing conflict issues were eliminated and issues of strategic importance are being resolved constructively.
The presentation provided information on the efforts currently being undertaken in Uzbekistan to use water resources. Particular attention was paid to the issue of transition to a resource-saving and environmentally friendly model of economic development in Uzbekistan.
In particular, information was provided on the audit activities carried out by the COA of Uzbekistan in recent years on the sustainable use of water resources in order to prevent the negative effects of climate change.
The SAIs of the SCO member states emphasized their support for strengthening cooperation between governments, international organizations and the business community on issues of rational use of water resources.
During the meeting, the SAIs and heads of delegations made reports on the national experiences of their countries.
Following the event, a Joint Statement and Action Plan for 2025-2027 were approved. The SAIs of Belarus and Iran were also officially accepted into the organization.
The meeting participants assigned the COA of Uzbekistan the task of chairing the Council of Heads of SAIs of the SCO Member States for 2027-2029. In this regard, a proposal was approved to hold the next meeting of the structure in 2027 in Uzbekistan.
At the same time, as part of the visit, the COA delegation held bilateral meetings with the heads of the Accounts Chamber of Tajikistan, where the meeting was held, and the SAIs of Iran and Pakistan.
At these meetings, the parties discussed the implementation of financial, effective and compliance audit standards, mutual consultations on the exchange of professional documents, methodological developments, and increasing human resources.
Particular attention was paid to the development and signing of a targeted Memorandum of Cooperation with each country, which includes the organization of online and offline training for mutual training of personnel, improvement of audit standards and other issues.
The meeting of the SAIs of the SCO Member States was a success. It was organized under the motto of mutual respect, trust and close cooperation, which is in line with the unique “Shanghai spirit”.