ЭКОСАИ ташкилотининг Аудит бўйича қўмитаси
Аввал хабар қилинганидек, Нур-Султон шаҳрида (Қозоғистон) бўлиб ўтган ЭКОСАИ IX Ассамблеяси ва ЭКОСАИ Бошқарув кенгашининг XXVI йиғилишлари давомида Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ЭКОСАИ Тафтиш қўмитаси таркибига қабул қилинди.
ЭКОСАИ ташкилоти Аудит бўйича қўмитасининг фаолияти нималардан иборат?
Аудит бўйича қўмита ЭКОСАИнинг таркибий бўлинмаси ҳисобланади. Унинг фаолияти доимий тусга эга.
Аудит бўйича қўмита ЭКОСАИнинг ҳисобдорлигини назорат қилиб, Бошқарув кенгаши орқали кўриб чиқилган ҳужжатлар юзасидан Ассамблеяга ҳисобот беради.
Қўмита таркиби Бошқарув кенгаши аъзоси бўлмаган иштирокчи-давлатлар орасидан уч йил муддатга сайланади.
ЭКОСАИ Котибияти Қўмитага ўз вазифаларини бажариш учун зарур бўлган ҳужжат ва маълумотларни тақдим этиб, унинг фаолиятини амалга оширишда ёрдам беради.
Бугунги кунда ЭКОСАИ бўйича қўмитасининг таркибига Ўзбекистон ва Тожикистон Республикаларининг Ҳисоб палаталари киради.

Комитет ЭКОСАИ по Аудиту
Как сообщалось ранее, в ходе прошедших в г. Нур-Султан (Казахстан) IX Ассамблеи ЭКОСАИ и XXVI заседания Совета правления ЭКОСАИ Счетная палата Республики Узбекистан принята в состав Комитета ЭКОСАИ по аудиту.
Что из себя представляет Комитет ЭКОСАИ по аудиту?
Комитет по Аудиту является структурным подразделением ЭКОСАИ. Он носит постоянный характер.
Комитет по Аудиту проверяет отчетность ЭКОСАИ и отчитывается перед Ассамблеей через Совет управляющих.
Комитет избирается на три года из числа стран-участниц, которые не являются членами Совета управляющих.
Секретариат ЭКОСАИ предоставляет Комитету документы и информацию, необходимые для выполнения его обязанностей, и оказывает ему помощь в выполнении его задач.
Сегодня в состав Комитет ЭКОСАИ по аудиту входят Счетные палаты Республики Узбекистан и Таджикистан.