МДҲ мамлакатларида аудит стандартларини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳининг XVIII йиғилиши
МДҲга аъзо давлатлар Олий аудит органларининг давлат молиявий назорати (аудити) стандартларини ишлаб чиқиш бўйича Ишчи гуруҳининг навбатдаги XVIII йиғилиши бўлиб ўтди.
Онлайн форматда ўтган йиғилиш Қозоғистон Республикаси Республика бюджети ижросини назорат қилиш Ҳисоб қўмитаси томонидан ташкил этилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг масъул ходимлари иштирок этди.
Учрашувда давлат сиёсатининг молиявий назоратга таъсирини баҳолаш бўйича МДҲ га аъзо мамлакатлар тажрибаси муҳокама қилиниб, фикр алмашилди.
Ушбу мамлакатларда консолидациялаштирилган молиявий ҳисоботларни текшириш амалиётининг энг диққатга сазовор жиҳатлари кўриб чиқилди. Услубий ишларнинг устувор йўналишларини аниқлаш мақсадида қатнашчилар орасида сўров ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, Ишчи гуруҳнинг кейинги фаолиятига оид бир қатор бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Маълумот ўрнида:
МДҲга аъзо давлатлар Олий аудит органларининг давлат молиявий назорати (аудити) стандартларини ишлаб чиқиш бўйича Ишчи гуруҳининг йиғилишлари мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда. Ушбу ишчи гуруҳ томонидан 2023 йил оҳирига қадар 50 га яқин чора-тадбирлар кўзда тутилган.

XVIII заседание Рабочей группы по разработке стандартов аудита в странах СНГ
Состоялось XVIII заседание Рабочей группы по разработке стандартов государственного финансового контроля (аудита) Высших органов финансового контроля (ВОА) государств-участников СНГ.
Прошедшая в онлайн режиме встреча была организована Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан. В ней участвовали и сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистан.
В ходе встречи состоялся обмен опытом стран-участниц по рассмотрению вопросов оценки воздействия государственной политики на финансовый контроль.
Обсуждены наиболее примечательные аспекты практики проведения аудита консолидированной финансовой отчетности в ряде стран. Достигнута договоренность о проведении опроса в целях определения приоритетных направлений методологической работы.
Был также рассмотрен ряд других вопросов, касающихся дальнейшей деятельности Рабочей группы.
Заседания Рабочей группы по разработке стандартов государственного финансового контроля ВОА государств-участников СНГ проводятся на регулярной основе. Рабочей группой намечено проведение около 50 мероприятий до конца 2023 г.