Ҳисоб палатасининг 2022 йилдаги устувор вазифалари
“Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси” тўғрисидаги Қонуннинг 38-моддасига мувофиқ Ҳисоб палатасининг 2022 йил учун назорат ишларининг йиллик дастури тасдиқланган.
Унга мувофиқ, Ҳисоб палатаси ваколатларига кирувчи масалалар устидан таъсирчан тизимли назоратни таъминлаш заруриятидан келиб чиққан ҳолда 58 та назорат тадбирлари режалаштирилди.
Жумладан:
- Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг ижроси тўғрисидаги йиллик ҳисоботни ташқи аудитдан ва баҳолашдан ўтказиш юзасидан 1 та;
- Давлат бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳаси, шунингдек Қорақалпоғистон Республикаси бюджетининг, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг лойиҳалари бўйича хулоса бериш юзасидан 1 та;
– давлат бюджети ва мақсадли жамғармалар бюджетлари ҳисобидан ажратилган маблағлар назорати юзасидан 29 та;
– давлат қарзи ҳисобига амалга оширилган лойиҳалар натижадорлиги, харидларнинг қонунийлиги, активларни самарали бошқариш, пул-кредит, валюта сиёсати ҳамда бюджет жараёнларининг очиқлигини таъминланиши борасида 20 та;

Приоритетные задачи Счетной палаты на 2022 год
В соответствии с 38-статьей Закона «О Счетной палате Республики Узбекистан» утверждена годовая программа контрольной деятельности Счетной палаты на 2022 год.
В соответствие с этй программой, запланировано 58 контрольных мероприятий в связи с необходимостью обеспечения эффективного системного контроля по вопросам, входящим в компетенцию Счетной палаты.
В том числе предусмотрено проведение контрольных мероприятий по таким направлениям, как:
- внешний аудит и оценка годового отчета об исполнении государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов (1);
- заключение по проекту Закона о государственном бюджете, а также проекту бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей и г. Ташкента (1);
- контроль над средствами, выделенными из государственного бюджета и бюджетов целевых фондов (29);
- обеспечение эффективности проектов, реализуемых за счет государственного долга, законности закупок, эффективности управления активами, денежно-кредитной и валютной политики, а также прозрачности бюджетных процессов (20);