ТИЖОРАТ БАНКЛАРИДА КРЕДИТЛАРНИНГ МАҚСАДЛИ ВА САМАРАЛИ ИШЛАТИЛИШИ ЎРГАНИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан тижорат банкларида хизматлар соҳасини ривожлантириш учун ажратилган кредитларнинг мақсадли ва самарали ишлатилиши ўрганилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 майдаги “Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5113-сон Қарорига асосан Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 7 та тижорат банкига 1,5 трлн сўм ресурс ажратилган.
Ўрганишлар давомида 257 та ҳолатда кредитларнинг мақсадсиз сарфлангани ёки маҳсулотлар ўз вақтида етказиб берилмагани, 7 та ҳолатда эса кредитлар Қарорда кўзда тутилмаган самарасиз лойиҳаларга ажратилгани аниқланди.
Хусусан, "Қишлоқ қурилиш банк"да 71 та, “Ўзмиллийбанк”да 68 та, “Ипотека-банк”да 36 та, “Ўзсаноатқурилишбанк”да 27 та, “Алоқа банк”да 22 та, “Туронбанк”да 17 та ва “Асакабанк”да 16 та ҳолатда кредитлар мақсадсиз сарфланган, товар ва хизматлар шартномаларда белгиланган муддатда етказиб берилмаган.
Соҳага салмоқли маблағ ажратилаётган бўлсада, кредит маблағларидан самарали фойдаланиш, лойиҳаларнинг ўз вақтида ишга туширилиши, иш ўринлари яратилиши ва бизнес-режа кўрсаткичлари бажарилиши борасида тизимли муаммолар мавжудлиги маълум бўлди.
Лойиҳаларнинг 60 фоизида тушум кўрсаткичлари бажарилмаган, 2 та ҳолатда манфаатлар тўқнашувига йўл қўйилган, 360 та лойиҳани ишга тушиши кечиккан ҳамда янги иш ўринларини яратиш режаси бор-йўғи 34 фоизга бажарилган.
Мақсадсиз сарфланган 49 та кредитлар бўйича ҳуқуқий баҳо бериш ёки қарздорликни ундириш юзасидан суд ва прокуратура органларига мурожаат қилинди, 26 та лойиҳа бўйича мақсадсиз ишлатилган кредит муддатидан аввал ундирилди ҳамда 83 та лойиҳа бўйича 27 млрд сўмлик жиҳозлар олиб келиб ўрнатилди.
Шунингдек, “Асакабанк”, “Ўзмиллийбанк” ва “Ўзсаноатқурилишбанк”да Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017-2022 йиллардаги ҳужжатлари билан берилган 2061 та топшириқнинг ижроси ўрганилди. Ижро муддати келган топшириқдан 4 тасининг ижроси ўз вақтида ва тўлиқ бажарилмаган.
Ўрганиш жараёнида 17 та топшириқнинг ижроси тўлиқ бажарилмаган бўлсада, “ijro.gov.uz” тизимига ушбу топшириқларни тўлиқ ижро қилинганлиги тўғрисида нотўғри ахборот киритилганлиги аниқланиб, қайта назоратга олинди.

ИЗУЧЕНО ЦЕЛЕВОЕ И ЭФФЕКТИВНОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КРЕДИТОВ В КОММЕРЧЕСКИХ БАНКАХ
Счетной палатой Республики Узбекистан проведено изучение целевого и эффективного использования кредитов, выделенных на развитие услуг в коммерческих банках.
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан “О мерах по ускоренному развитию сферы услуг” (№ ПП-5113) от 11 мая 2021 г., из средств Фонда реконструкции и развития 7 коммерческим банкам выделено 1,5 трлн сумов.
В ходе изучения было выявлено, что в 257 случаях имело место нецелевое использование кредитов или несвоевременная поставка продукции, а в 7 случаях кредиты были направлены на неэффективные проекты, не предусмотренные Постановлением.
В частности, в «Кишлок курилиш банк» в 71, в “Ўзмиллийбанк” – 68, в “Ипотека-банк” – 36, в “Узпромстройбанк” – 27, в “Алокабанк” – 22, в “Туронбанк” - 17 и в “Асакабанк” – 16 случаях кредиты были использованы не по назначению, а товары и услуги не были предоставлены в указанный в договорах срок.
Несмотря на то, что в данную отрасль выделяются значительные инвестиции, выявлено наличие системных проблем, связанных с эффективным использованием кредитов, своевременной реализацией проектов, созданием рабочих мест и выполнением бизнес-планов.
В 60% проектов не были выполнены плановые показатели по выручке. В 2 случаях возник конфликт интересов. Задержан запуск 360 проектов, а план по созданию новых рабочих мест выполнен лишь на 34%.
В органы юстиции и прокуратуры было обращено с просьбой о правовой оценке или взыскании задолженности по 49 кредитам, использованных не по целевому назначению. По 26 проектам взыскана просроченная задолженность, а по 83 объектам установлено оборудование на сумму 27 млрд. сумов.
Также в случае “Ўзмиллийбанк”, “Узпромстройбанк” и “Асакабанк” было изучено исполнение 2061 поручения, обозначенных документами Президента Республики Узбекистан в 2017-2022 гг. Обнаружено, что несвоевременно и не в полном объеме выполнено 4 задач.
Также выявлено, что несмотря на то, что не было обеспечено исполнение 17 поручений, в систему "ijro.gov.uz" внесена неверная информация о всецелом исполнении. По этим итогам был проведен повторный контроль.
В соответствующие коммерческие банки направлены указания поручения по устранению выявленных недостатков.