Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг 2021 йил учун назорат ишлари йиллик дастури тасдиқланди.
Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ Ҳисоб палатасининг 2021 йил учун назорат ишлари йиллик дастури тасдиқланди.
Дастурда Ҳисоб палатаси томонидан жорий йил давомида 46 та назорат тадбирлари амалга оширилиши кўзда тутилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва топшириқларини тўлиқ ва ўз вақтида бажарилиши, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлисга ва халқимизга йўллаган мурожаатномасидаги энг долзарб масалаларни ҳал этилиши ҳамда Давлат дастурлари ижроси учун зарур маблағларни ажратилиши, сарфланиши ва натижадорлиги устидан доимий назоратни ўрнатилиши белгиланди.
Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2020 йилдаги ижроси тўғрисидаги йиллик ҳисоботни ташқи аудитдан ва баҳолашдан ўтказиш, 2022 йилги Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари, шунингдек солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари лойиҳаларини кўриб чиқилиши назарда тутилди.
Шунингдек, Ҳисоб палатасига юклатилган вазифалар доирасида 2021 йил давомида 22 та вазирлик, идора ва давлат мақсадли жамғармаларини тасарруф этувчиларда ҳамда 4 та ҳудудда давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларидан ажратилган маблағлардан мақсадли ва оқилона фойдаланилиши, амалга оширилаётган давлат харидларини қонунийлиги, мақсадли дастурларни натижадорлиги, давлат органлари фаолиятининг самарадорлиги, яширин иқтисодиёт улушини қисқартириш борасида олиб борилаётган ишлар ва бошқа муҳим масалалар юзасидан ўрганишлар ўтказиш белгилаб олинди.
Ўзбекистон Республикасининг “Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида”ги Қонуни ижросини таъминлаш мақсадида сиёсий партияларга молиявий ва бошқа маблағларнинг келиб тушиши ҳамда улардан белгиланган мақсадда фойдаланиши устидан назоратни амалга оширилиши бўйича тадбирлар белгиланди.
Давлат ташқи қарзи ҳисобидан молиялаштирилган 11 та лойиҳа ва дастурларнинг натижадорлиги баҳоланади, ушбу лойиҳалар доирасида маблағларнинг мақсадли сарфланганлиги аудитдан ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 августдаги ПҚ-4812-сонли қарори билан тасдиқланган Давлат харидлари субъектларининг харид тизимини аудитдан ўтказиш жадвалига асосан халқаро аудиторлик компаниялар томонидан импорт харидлари аудитини ўтказиш жараёнида ҳамкорликни таъминлаш ва аудит натижалари бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритиш режалаштирилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Бюджет кодексига мувофиқ, 2021 йилдан бошлаб Ҳисоб палатасига бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш тартибига риоя этилиши устидан назоратни амалга ошириш бўйича қўшимча ваколат белгиланди.
Шу мақсадда, Ҳисоб палатасининг 2021 йил учун назорат ишлари йиллик дастурида Ўзбекистон Республикасининг Бюджет кодексини 1661-моддасида белгиланган тартибда бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш билан боғлиқ барча маълумотларни расмий веб-сайтларда мажбурий тартибда жамоатчилик учун эълон қилиб борилиши устидан доимий назоратни ўрнатилиши белгиланмоқда.
Ҳисоб палатаси томонидан аниқланаётган тизимли қоидабузарликлар сабабларини, шунингдек халқаро тажрибани ўрганиш орқали амалдаги қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга доир таклифлар ишлаб чиқилади.
Ҳалқаро ҳамкорликни кенгайтириш, ҳорижий мамлакатларнинг олий молиявий назорат органлари ва уларнинг халқаро ташкилотлари билан алоқаларни йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 10 августдаги ПФ-5147-сон Фармонига тегишли ўзгартиришлар киритилиб, Ҳисоб палатаси таркибида халқаро ҳамкорлик масалалари билан бевосита шуғулланадиган алоҳида шўъба ташкил этилди.
2021 йил давомида ўтказиладиган назорат тадбирлари натижалари тўғрисидаги маълумотлар Ҳисоб палатасининг веб-сайти ва оммавий ахборот воситалари орқали кенг ёритиб борилади.

Утверждена годовая программа контрольных работ Счетной палаты Республики Узбекистан на 2021 год
В соответствии с Законом Республики Узбекистан “О Счетной палате Республики Узбекистан” утверждена годовая программа контрольных работ Счетной палаты на 2021 год.
В программе предусмотрено проведение Счетной палатой в течение текущего года 46 контрольных мероприятий.
В частности, определено установление постоянного контроля за полным и своевременным исполнением решений и поручений Президента Республики Узбекистан, выделением необходимых средств для решения самых актуальных вопросов, обозначенных в послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана 29 декабря 2020 года, выполнения Государственных программ, а также их использованием и результативностью.
Предусмотрено проведение внешнего аудита и оценки годового отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2020 год, рассмотрение проектов Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов, а также основных направлений налоговой и бюджетной полтики на 2022 год.
Также, в рамках возложенных на Счетную палату задач предусмотрено в течение 2021 года проведение в 22 министерствах, ведомствах и органах — распорядителях государственных целевых фондов, а также 4 регионах изучений целевого и рационального использования средств, выделенных из Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов, законности осуществляемых государственных закупок, результативности целевых программ, эффективности деятельности государственных органов, проводимых работ по сокращению уровня теневой экономики и других важных вопросов.
В целях исполнения Закона Республики Узбекистан “О финансировании политических партий” обозначены мероприятия по осуществлению контроля за поступлением и целевым использованием политическими партиями финансовых и иных средств.
Будет проведена оценка результативности 11 проектов и программ, финансированных за счет государственного внешнего долга, осуществлен аудит целевого использования средств в рамках этих проектов.
Согласно графику проведения аудита системы закупок субъектами государственных закупок, утвержденному постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2020 года № ПП-4812, запланировано обеспечение сотрудничества с международными аудиторскими компаниями при проведении ими аудита импортных закупок и внесение по результатам аудита в Кабинет Министров предложений.
Наряду с этим, в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Узбекистан, начиная с 2021 года на Счетную палату возложены дополнительные полномочия по осуществлению контроля за соблюдением порядка обеспечения открытости бюджетного процесса.
В этих целях в годовой программе контрольных работ Счетной палаты на 2021 год предусматривается установление постоянного контроля за обязательным размещением на официальных веб-сайтах всей информации для общественности, связанной с обеспечением открытости бюджетного процесса в порядке, установленном статьей 1661 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан.
Будут разработаны предложения по совершествованию действующих актов законодательства путем изучения причин системных правонарушений, выявляемых Счетной палатой, а также международного опыта.
В целях расширения международного сотрудничества, установления отношений с органами высшего финанового контроля иностранных государств и их международными организациями, внесены соответствующие изменения в Указ Президента Республики узбекистан от 10 августа 2017 года № УП-5147 и в составе Счетной палаты образован отдельный сектор, непосредственно занимающийся вопросами международного сотрудничества.
Информация о результатах контрольных мероприятий, проводимых в течение 2021 года, будет широко освещаться на официальном веб-сайте Счетной палаты и в средствах массовой информации.