Суд органларида давлат божи ва жарималарнинг ҳисоби юритилиши ҳамда ундирилиши ўрганилди
Ҳисоб палатаси ва Олий Мажлис Сенатининг иш-режасига мувофиқ, судларда давлат божи ва жарималарнинг ҳисоби юритилиши, солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблаш учун фойдаланиладиган маълумотлар базасининг ишончлилиги ўрганилди.
Суд органлари ҳамда манфаатдор вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимларини қатор йўналишларда такомиллаштирилиши натижасида бюджетга тушумларнинг тўлиқлиги, давлат божи ва жарималар ҳисобининг тўғри юритилиши таъминланиши ҳамда қўшимча даромад манбаларини жалб қилиш имкониятлари ҳисоб-китоб қилинди.
Натижада, бюджетга 9,6 млрд сўм қўшимча даромадларни жалб қилиш имконияти мавжудлиги маълум бўлди.
Шунингдек, суд органларида давлат божини ҳисоблаш, ҳуқуқбузарликни такроран содир этган шахсларни аниқлаш, суд ҳукмларини расмийлаштиришда солиқ ва мажбурий тўловлар реквизитларининг киритилиши жараёнига ахборот-коммуникация технологияларини жорий қилиш бўйича таклифлар берилди.

Изучено ведение учета и взыскания государственной пошлины и штрафов в судебных органах
Согласно план-графику Счетной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан изучено ведение учета государственной пошлины и штрафов, а также достоверности базы данных, используемого для исчисления налогов и других обязательных платежей в судебных органах.
Проведены расчеты по обеспечению полноты поступлений
в бюджет, правильности ведения учета государственной пошлины и штрафов, а также возможности привлечения дополнительных источников доходов при условии совершенствования информационных систем судебных органов, заинтересованных министерств и ведомств.
В частности, выявлены резервы дополнительных источников доходов в бюджет на 9,6 млрд сум.
Вместе с тем, внесены предложения по внедрению информационно-коммуникационных технологий в процесс исчисления государственной пошлины, выявления лиц, повторно совершивших правонарушения, а также указания реквизитов налогов и обязательных платежей при оформлении судебных приговоров.