So‘nggi yillarda Turkiy tilli davlatlar hamjamiyati jadal rivojlanib borayotgan nufuzli xalqaro tuzilmalar qatoriga kirdi. Davlatlarimiz rahbarlarining siyosiy irodasi bilan mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy muloqotlar faollashib, o‘zaro ishonch mustahkamlanib bormoqda.
Аmaliy sheriklik loyihalari va gumanitar dasturlar hayotga faol tatbiq etilmoqda. Masalan, bugungi kunda Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida 35 dan ziyod yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoev yaqin kelajakda turkiy tilli hamjamiyat doirasida “Yangi iqtisodiy imkoniyatlar makoni”ni shakllantirish g‘oyasini ilgari surdi. Mamlakatimiz tomonidan Turkiy davlatlar tashkilotining 2030-yilga qadar bo‘lgan Rivojlanish strategiyasi va “yoʼl xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etdi.
Bunday yuqori darajadagi amaliy hamkorlik turkiy tilli hamjamiyatga aʼzo mamlakatlar Oliy audit organlari o‘rtasida ham izchil tarzda amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2025-yilning 21-23-noyabr kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida Turkiy davlatlar Oliy audit organlari delegatsiyalarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda Turkiya, Qozog‘iston, Ozarbayjon, Qirg‘iziston va O‘zbekiston Oliy audit organlari delegatsiyalari hamda Turkiy davlatlar tashkiloti Bosh kotibi Q. Omuraliev ishtirok etdi.
Uchrashuvning kun tartibidagi masala – Turkiy davlatlar Oliy audit organlari tashkilotini (TURKSAI) tuzishdan iborat edi. TURKSAI tashkilotiga asos solish tashabbusi barcha ishtirokchilar tomonidan maʼqullandi. Yangi tashkilotning Deklaratsiyasi imzolandi.
Maʼlumot uchun: TURKSAI tashkilotini tuzishdan maqsad Turkiy tilli davlatlar Oliy audit organlari o‘rtasida davlat auditi sohasida tajriba almashish, audit standartlarini rivojlantirish, qo‘shma audit loyihalarini amalga oshirish, kadrlar salohiyatini oshirish.
Plenar yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari А. Аllaberganov nutq so‘zladi. Nutqda Tashkilotning Nizomini tasdiqlash, Maslahatlashuv Kengashini tuzish, xodimlarni o‘qitish va malaka almashinuvini yo‘lga qo‘yish, auditda raqamlashtirish hamda sunʼiy intellektni rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish yuzasidan takliflar ilgari surildi.
TURKSAIning ilk yig‘ilishi yakunlari bilan tegishli Bayonnoma imzolandi. Yangi tashkilot raisligi har 3 yilda bir marotaba aʼzo mamlakatlarning biriga (alfavit ketma ketligida) o‘tishi kelishildi. Ushbu uchrashuvga mezbonlik qilgan Turkiya Hisob sudi (Oliy audit organi)ga ilk raislik taqdim etildi.
Qolaversa, TURKSAI doirasida aʼzo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining har 3 yilda bir marotaba yigʼilishi o‘tkazishga kelishildi. Yangi tashkilotning xalqaro pozitsiyalarini mustahkamlash maqsadida uni Oliy audit organlarining xalqaro tashkiloti (INTOSAI) aʼzoligiga qabul qilish yuzasidan amaliy qadamlar rejalashtirildi.
Istanbuldagi uchrashuv doirasida O‘zbekiston Hisob palatasi delegatsiyasi tomonidan TURKSAIga aʼzo davlatlar Oliy audit organlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlari o‘tkazildi.
Xususan, Ozarbayjon hamda Qirg‘iziston Oliy audit organlari rahbarlari bilan davlat auditini raqamlashtirish, sunʼiy intellekt, katta maʼlumotlar bazalaridan foydalanish, ikki tomonlama kadrlar salohiyatini oshirish va audit metodologiyasi yo‘nalishida tajriba almashish kabi masalalar muhokama qilinib, hamkorlik yo‘nalishlari belgilandi.
Shu bilan birga, ushbu mamlakatlar bilan Hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlarni imzolashga kelishib olindi.

В последние годы сообщество Тюркрязыяных государств превратилось в одну из влиятельных и динамично развивающихся международных структур. Благодаря политической воле лидеров наших государств активизируется политический диалог между нашими странами и укрепляется взаимное доверие.
Активно реализуются партнерские проекты и гуманитарные программы. Например, сегодня в рамках Организации тюркоязычных государств практическое сотрудничество осуществляется более чем по 35 направлениям.
Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев выдвинул идею формирования в ближайшей перспективе «Пространства новых экономических возможностей» в рамках Тюркского сообщества. Нашей стране было предложено разработать Стратегию развития и «Дорожную карту» Организации тюркоязычных государств до 2030 года.
Такое практическое сотрудничество на высоком уровне последовательно осуществляется и между Высшими органами аудита (ВОА) государств-членов Тюркского сообщества.
В частности, 21–23 ноября 2025 года в Стамбуле (Турция) состоялась встреча делегаций ВОА тюркоязычных государств. В ней приняли участие делегации ВОА Турции, Казахстана, Азербайджана, Кыргызстана и Узбекистана, а также Генеральный секретарь Организации тюркоязычных государств К. Омуралиев.
В повестке дня встречи был вопрос о создании Организации Высших органов аудита тюркоязычных государств (TURKSAI). Инициатива создания организации TURKSAI получила одобрение всех участников. Была подписана Декларация новой организации.
Для справки: Целью создания организации TURKSAI является обмен опытом в области государственного аудита между ВОА тюркоязычных стран, разработка стандартов аудита, реализация совместных аудиторских проектов и повышение кадрового потенциала.
На пленарном заседании выступил заместитель председателя Счетной палаты Республики Узбекистан А. Аллаберганов. В докладе были выдвинуты предложения об утверждении Устава Организации, создании Консультативного совета, расширении сотрудничества в таких областях, как обучение и обмен опытом, цифровизация аудита и развитие искусственного интеллекта.
Соответствующий протокол был подписан по итогам первого заседания TURKSAI. Было согласовано, что председательство в новой организации будет передаваться одному из государств-членов каждые 3 года (в алфавитном порядке). Первое председательство было предоставлено Счетному суду (ВОА) Турции, который и принимал данное заседание.
Кроме того, было согласовано проводить в рамках TURKSAI каждые 3 года встречу руководителей ВОА государств-членов. В целях укрепления международных позиций новой организации были намечены практические шаги по ее принятию в качестве члена Международной организации высших органов аудита (ИНТОСАИ).
В рамках заседания в Стамбуле делегация Счетной палаты Узбекистана провела двусторонние встречи с ВОА государств-членов TURKSAI. В частности, с руководителями ВОА Азербайджана и Кыргызстана были обсуждены такие вопросы, как цифровизация государственного аудита, искусственный интеллект, использование больших данных, повышение двустороннего кадрового потенциала и обмен опытом в методологии аудита, а также определены направления сотрудничества.
Также была достигнута договоренность о подписании Меморандумов о взаимопонимании с этими странами.
Встречи в Стамбуле открыли новую страницу в истории отношений между ВОА тюркоязычных стран. Достигнутые договоренности будут способствовать совершенствованию деятельности высших органов аудита государств-членов на основе международных стандартов.