Prezident Shavkat Mirziyoyevning yoshlar bilan muloqoti boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi studiyalar orqali 60 mingdan ziyod yoshlar vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yigʻilganlarni samimiy qutlab, yurtimizdagi 22 milliondan ziyod yoshlarimiz juda katta iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy kuch ekanini taʼkidladi. Barcha darajadagi rahbarlar yoshlarni til va kasb-hunarga oʻrgatish, sportga jalb etish, gʻoya, loyiha hamda startaplariga koʻmak berish, ularni ishli va daromadli qilish boʻyicha yanada faol ishlashi, birorta yigit-qizni eʼtiborsiz qoldirmasligi zarurligi qayd etildi.
Yillar davomida yaratilgan imkoniyatlar natijasida yoshlarimiz jahon fan olimpiadalarida 66 ta oltin, 147 ta kumush, 221 ta bronza medalini qoʻlga kiritdi. Garvard, Yel, Prinston, Kolumbiya, Kornell kabi nufuzli oliygohlarda tahsil olayotgan talaba yoshlarimiz 500 nafardan, TOP-100 talikdagi oliygohlarda oʻqiyotgan yigit-qizlarimiz 3,5 ming nafardan oshdi. Yoshlarimiz yaratgan 63 ta startap loyihasi AQSh, Janubiy Koreya, Buyuk Britaniya va Birlashgan Arab Amirliklari bozorlariga kirib borgan. Yosh sportchilarimiz xalqaro arenalarda 720 ta oltin, 671 ta kumush, 854 ta bronza medalining sohibi boʻldi. Bugun yosh tadbirkorlar yurtimizdagi biznes vakillarining 35 foizini tashkil etmoqda.
Shu maʼnoda, Oʻzbekiston Yoshlar taraqqiyoti global indeksida eng tez surʼatlarda rivojlanayotgan davlat deb eʼtirof etilgani bejiz emas. Joriy yilda Toshkent shahrida Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati bosh qarorgohi tashkil etilishi, Samarqand shahrida Yoshlar parlamenti aʼzolarining 12-global konferensiyasi, “Take Off” xalqaro startap sammiti va 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasi oʻtkazilishi bu maqomni yanada mustahkamlaydi.
Davlatimiz rahbari har yili 600 ming yosh mehnat bozoriga kirib kelayotgani, 2030-yilga borib, bu koʻrsatkich 1 millionga yetishini qayd etib, yoshlarga oʻz imkoniyati va qiziqishiga mos ish topishi uchun sharoit yaratish eng muhim masala ekanini koʻrsatib oʻtdi.
Yoshlar oʻrtasidagi soʻrovnoma natijasiga koʻra, ularning uchdan biri tadbirkor boʻlish istagini bildirgan.
Oʻtgan yili yoshlar bandligini taʼminlash uchun banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar yoʻnaltirilgani, “Yoshlar biznesi” va “Kelajakka qadam” dasturlari hisobidan 15 ming nafar yosh oʻz tadbirkorligini yoʻlga qoʻyib, 50 ming kishini ish bilan taʼminlagani ta’kidlandi.
Bu ishlarning davomi sifatida yoshlar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash uchun qoʻshimcha 200 million dollar ajratilishi eʼlon qilindi.
Bunda moliyalashtirish imkoniyatlari kengaytiriladi: oʻzini oʻzi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdori 100 million soʻmdan 300 million soʻmgacha oshiriladi. Yosh tadbirkorlarning loyihalari uchun 10 milliard soʻmgacha kredit ajratish mumkin boʻladi. Innovatsion startap loyihalariga 100 ming dollargacha investitsiya kiritishga ruxsat beriladi. Servis va umumiy ovqatlanish sohasida 1 mingdan ziyod ish oʻrni yaratgan mahalliy brendlardan franshiza olib, filial ochishga qiziqqan yoshlar uchun qulay moliyalashtirish paketlari joriy qilinadi.
Joriy yildan “Kelajak tadbirkori” dasturi ishga tushirilib, yosh tadbirkorlarga 7 yil muddatgacha 15 foizli kredit ajratish yoʻlga qoʻyiladi. Xususan, oʻzini oʻzi band qilgan yoshlarga garovsiz 20 million soʻmgacha, tadbirkorlik koʻnikmasiga ega boʻlib biznes boshlayotganlarga 300 million soʻmgacha, faoliyatini kengaytirmoqchi boʻlganlarga 2 milliard soʻmgacha, kamida 5 nafar bitiruvchini ishga olgan tadbirkorlarga esa 10 milliard soʻmgacha kredit berilishi belgilandi.
Shuningdek, tadbirkorlikni endi boshlayotgan yoshlarning 30 foizi biznes koʻnikmasi yetishmasligi sabab qiyinchilikka uchrayotgani qayd etildi. Shu bois, har bir hududda tadbirkorlikka oʻqitish, gʻoyani biznesga aylantirish, buxgalteriya, bank, marketing, ichki va tashqi bozorlarga chiqish boʻyicha kompleks xizmat koʻrsatadigan “Yoshlar biznes inkubatori” tashkil etiladi.
Nufuzli xorijiy oliygohlar ilgʻor tajribalar asosida yoshlarni tadbirkorlikka oʻqitishda hamkorlik qilishga tayyor ekani qayd etilib, kamida 40 ming yoshni biznesga oʻrgatadigan “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturini boshlash belgilandi. Dasturni muvaffaqiyatli tugatgan eng yaxshi 1 ming nafar yoshning loyihasiga uch yil muddatga 200 million soʻmgacha 7 foizli ssuda beriladi.
Har yili “Yosh tadbirkorlar” tanlovi oʻtkazilib, eng yaxshi 100 ta loyihani brendga aylantirish uchun “Yoshlar venchurs” jamgʻarmasidan 1 milliard soʻmgacha mablagʻ ajratiladi.
1-martdan yangi ish boshlayotgan yosh tadbirkorlarga infratuzilmaga ulanish bilan bogʻliq davlat xizmatlarining xarajatlari Yoshlar tadbirkorligi jamgʻarmasi hisobidan qoplab beriladi.
Ijtimoiy tashabbuslar boʻyicha “Fikringni ber (Voice Up)” inklyuziv oromgohi tajribasi kengaytirilib, uni har bir hududda oʻtkazish va 1 ming nafar yoshni qamrab olish, eng yaxshi tashabbuslar ishtirokida Samarqand shahrida Xalqaro inklyuziv yoshlar oromgohini tashkil etish vazifasi belgilandi.
“Oʻsish va rivojlanish (Upshift)” loyihasi doirasida bu yil media, dizayn, hunarmandchilik, ishlab chiqarish va innovatsiya yoʻnalishlarida ham tanlov oʻtkaziladi. Eng yaxshi 40 ta startapni moliyalashtirish uchun 2 milliard soʻm ajratiladi.
Texnikumlarda taʼlim dasturlarini ish beruvchilar talabi asosida yangilash, dual taʼlimning qamrovini kengaytirish, moddiy-texnik bazani yaxshilash boʻyicha vazifalar belgilandi.
Texnikumlarga ham oliygohlar kabi “spin-off” ochishga ruxsat berilib, oʻquvchilarning startap loyihalariga 1 milliard soʻmgacha ajratiladi. Joriy yildan texnikum oʻquvchilari uchun ham “Ishla va sayohat qil (Work and travel)” dasturi asosida 6 oy xorijda ishlab, qoʻshimcha daromad topish imkoniyati yaratiladi, ishtirokchilarga yoʻlkira xarajatlari uchun ssuda ajratiladi.
Xorijiy til sertifikatiga ega yoshlarni qoʻllab-quvvatlash mexanizmi samara bergani taʼkidlanib, sertifikat olgan yoshlar 600 mingdan oshgani, xorijiy tillarni mukammal biladigan 72 ming instruktor shakllangani aytildi. Xususiy oʻquv markazlarining soni 3 karra koʻpayib, 38 mingdan oshgan.
Xususiy oʻquv markazlari uyushmasini tashkil etish tashabbusi qoʻllab-quvvatlanib, uyushma aʼzosi boʻlgan markazlarga binosini ijaraga bergan tadbirkorlar ijaradan olinadigan daromad va foyda soligʻini toʻlashdan ozod etiladi. Bunday markazlar oʻqituvchilarini ilgʻor taʼlim markazlariga stajirovkaga yuborish amaliyoti yoʻlga qoʻyiladi.
“Koʻmak” dasturi doirasida olis va chekka hududlarda xorijiy til oʻquv markazlarining faoliyatini kengaytirish uchun 300 million soʻmgacha foizsiz ssuda beriladi. Olis hududlardagi oʻquv markazlari ijtimoiy soliqni 1 foiz, oʻqituvchilar uchun daromad soligʻini 7,5 foiz miqdorida toʻlaydi (hozir 12 foiz).
Joylarda ehtiyojmand oilalardagi yoshlarni bepul oʻqitadigan oʻquv markazlariga qoʻshimcha imtiyozlar berilishi belgilandi: yer va mol-mulk soligʻidan ozod qilinadi, kommunal xarajatlarining yarmi qoplab beriladi, oʻqituvchilarga toʻlangan daromad soligʻi va ijtimoiy soliq “keshbek” tariqasida qaytariladi.
Volontyorlik faoliyatiga alohida eʼtibor qaratildi. Yurtimizda huquqiy asoslar yaratilgani hisobiga volontyor yoshlar 5 karra koʻpayib, ekologiya, tibbiy xizmat, taʼlim, favqulodda vaziyatlarda koʻmaklashish yoʻnalishlaridagi volontyorlar soni 100 mingdan oshgani aytildi.
Volontyorlik harakatini rivojlantirish boʻyicha Vasiylik kengashini tuzish, Yoshlar ishlari agentligida “Volontyorlikni qoʻllab-quvvatlash” jamgʻarmasini tashkil etish rejalashtirildi. Jamgʻarmaga har yili budjetdan 20 milliard soʻm, qoʻshimcha ravishda mahalliy budjetlardan 3 milliard soʻmdan ajratiladi. Shuning hisobidan volontyorlik loyihalariga 100 million soʻmgacha grant beriladi, “ijtimoiy faollik kartasi” orqali ball tizimi joriy etiladi.
Yigʻilishda yosh oilalarni qoʻllab-quvvatlash, kitobxonlikni ommalashtirish masalalari ham koʻtarildi.
Yosh oilalar uchun uy-joy ipoteka dasturi doirasida kredit stavkasining 14 foizdan oshgan qismi budjetdan qoplab berilishi aytildi.
“Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish” jamgʻarmasi orqali eng isteʼdodli yozuvchilarga ijodiy buyurtma berib, bir yil davomida oyiga 20 million soʻmdan haq toʻlash, eng sara xorijiy adabiyotlarni oʻzbek tiliga hamda milliy adabiyotni xorijiy tillarga tarjima qilish va chop etish xarajatining yarmini qoplash belgilandi.
Yangi oʻquv yiliga qadar eng yaxshi 100 ta asardan iborat toʻplamni tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkazish, eng faol kitobxon oʻquvchilarni 10 million soʻmdan mukofotlash vazifasi qoʻyildi.
Kutubxona, “book cafe” va kitob doʻkoni ochib, oyiga 10 ming donadan ortiq kitob sotuvini yoʻlga qoʻygan tadbirkorlarga 3 yilga 1 milliard soʻmgacha 7 foizli ssuda berish mexanizmi nazarda tutildi.
Jazoni ijro etish muassasalaridan qaytgan yoshlarning jamiyatga tez moslashishi uchun “Ikkinchi imkon” loyihasi boshlanishi maʼlum qilindi. Unda 8-12 oylik intensiv kurslarda dasturlash, veb-dizayn, kompyuter muhandisligi, boshqa kasblar va xorijiy tillarga oʻqitish orqali daromadli ishga ega boʻlishiga shart-sharoit yaratiladi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari yoshlar bilan muloqot qilib, ularning turli sohalarga oid taklif va tashabbuslarini tingladi.

Состоялся диалог Президента Шавката Мирзиёева с молодежью. Во встрече через студии в Каракалпакстане, областях и городе Ташкента приняли участие более 60 тысяч представителей молодежи.
Тепло приветствовав собравшихся, глава нашего государства отметил, что более 22 миллионов молодых людей в нашей стране представляют собой огромную экономическую, социальную и политическую силу. Подчеркнуто, что руководители всех уровней должны активно работать над обучением молодежи языкам и профессиям, вовлечением их в спорт, поддержкой их идей, проектов и стартапов, а также созданием условий для того, чтобы они имели работу и достойный доход, не оставляя никого без внимания и поддержки.
Благодаря созданным в последние годы возможностям наша молодежь завоевала 66 золотых, 147 серебряных и 221 бронзовую медаль на международных научных олимпиадах. Количество студентов, обучающихся в таких престижных университетах, как Гарвард, Йель, Принстон, Колумбия, Корнелл, превысило 500 человек, а число наших юношей и девушек, поступивших в топ-100 ведущих вузов мира, достигло более 3,5 тысячи. 63 стартап-проекта, созданные молодыми соотечественниками, уже вышли на рынки США, Южной Кореи, Великобритании и Объединенных Арабских Эмиратов. Наши спортсмены завоевали на международных аренах 720 золотых, 671 серебряную и 854 бронзовые медали. Сегодня 35 процентов представителей бизнеса нашей страны – это молодые предприниматели.
В этом контексте признание Узбекистана одной из наиболее динамично развивающихся стран в Глобальном индексе развития молодежи является закономерным. Предстоящиее открытие в текущем году в Ташкенте штаб-квартиры Всемирного движения молодежи за мир и проведение в Самарканде 12-Глобальной конференции членов Молодежного парламента, международного саммита стартапов «Take Off» и 46-й Всемирной шахматной олимпиады еще более укрепит этот статус.
Отметив, что ежегодно на рынок труда вступают 600 тысяч молодых людей, а к 2030 году эта цифра достигнет 1 миллиона, Президент нашей страны указал, что создание условий, позволяющих молодежи находить работу, соответствующую их интересам и способностям, является задачей первостепенной важности.
Согласно результатам опроса среди молодежи, треть выразила желание стать предпринимателем.
Отмечено, что в прошлом году банкам и Агентству по делам молодежи было выделено 400 миллионов долларов на обеспечение занятости молодежи и за счёт программ «Ёшлар бизнеси» и «Келажакка кадам» собственный бизнес открыли 15 тысяч молодых людей, они трудоустроили 50 тысяч человек.
В продолжение этой работы объявлено о выделении дополнительных 200 миллионов долларов на поддержку молодежного предпринимательства.
При этом будут расширены возможности финансирования: сумма кредита для молодых самозанятых увеличится со 100 миллионов сумов до 300 миллионов сумов. Проекты молодых предпринимателей могут получить до 10 миллиардов сумов кредита. Будет разрешено инвестировать в инновационные стартапы до 100 тысяч долларов. Будут внедрены удобные пакеты финансирования для молодых людей, заинтересованных в открытии филиалов путем получения франшизы от местных брендов, создавших более 1 тысячи рабочих мест в сфере услуг и общественного питания.
Начиная с этого года запускается программа «Келажак тадбиркори», в рамках которой для молодых предпринимателей будет предусмотрено кредитование сроком до 7 лет под 15 процентов годовых.
В частности, будут предоставлять кредиты без залога до 20 миллионов сумов самозанятым молодым людям, до 300 миллионов сумов – молодежи, начинающей собственное дело, до 2 миллиардов сумов – тем, кто намерен расширить свою деятельность, и до 10 миллиардов сумов – предпринимателям, трудоустроившим не менее пяти выпускников.
Также отмечено, что 30 процентов молодежи, начинающей предпринимательскую деятельность, сталкивается с трудностями из-за недостатка деловых навыков. В связи с этим в каждом регионе будут созданы молодежные бизнес-инкубаторы, которые станут оказывать комплексные услуги по обучению предпринимательству, превращению идеи в бизнес, бухгалтерскому и банковскому сопровождению, маркетингу, а также выходу на внутренние и внешние рынки.
Отмечая готовность ряда престижных зарубежных вузов к сотрудничеству в обучении молодежи предпринимательству на основе передового международного опыта, принято решение о запуске программы «Янги авлод тадбиркорлари», в рамках которой планируется обучить бизнес-навыкам не менее 40 тысяч молодых людей. На проекты лучшей 1 тысячи участников, успешно завершивших программу, предоставят 7 процентную ссуду в размере до 200 миллионов сумов сроком на три года.
Ежегодно будет проводиться конкурс «Молодые предприниматели», в рамках которого на формирование и вывод 100 лучших проектов в статус брендов из фонда «Yoshlar Ventures» выделят до 1 миллиарда сумов.
С 1 марта расходы молодых начинающих предпринимателей на государственные услуги, связанные с подключением к инфраструктуре, будут покрываться за счет государственного фонда развития молодежного предпринимательства.
Поставлена задача расширить опыт инклюзивного лагеря по социальным инициативам «Поделись мнением (Voice Up)» – провести подобные мероприятия в каждом регионе и охватить 1 тысячу молодых участников, организовать по итогам Международный инклюзивный молодежный лагерь в Самарканде с участием лучших инициатив.
В рамках проекта «Рост и развитие (Upshift)» в этом году будут проведены конкурсы также в сфере медиа, дизайна, ремесленничества, производства и инновациий. Для финансирования 40 лучших стартапов будет выделено 2 миллиарда сумов.
Определены задачи по обновлению образовательных программ в техникумах с учетом требований работодателей, расширению охвата дуального образования и совершенствованию материально-технической базы.
Техникумам, как и вузам, будет разрешено открывать спин-оффы, на стартап-проекты учащихся будет выделяться до 1 миллиарда сумов. Начиная с этого года учащиеся техникумов также смогут работать за рубежом в течение шести месяцев с целью получения дополнительного дохода по программе «Work and Travel», участникам предоставят ссуды на оплату проезда.
Отмечено, что механизм поддержки молодежи, имеющей сертификаты по иностранным языкам, демонстрирует эффективность: число молодых людей, получивших такие сертификаты, превысило 600 тысяч, сформирован корпус из 72 тысяч инструкторов, свободно владеющих иностранными языками. Количество частных учебных центров увеличилось в три раза и превысило 38 тысяч.
Поддержана инициатива по созданию Ассоциации частных учебных центров. Предприниматели, сдающие в аренду помещения центрам–членам ассоциации, будут освобождены от уплаты налога на доходы от аренды и налога на прибыль. Также будет внедрена практика направления преподавателей таких центров на стажировки в передовые образовательные учреждения.
В рамках программы «Кўмак» для расширения деятельности центров по обучению иностранным языкам в отдаленных и труднодоступных регионах предусмотрено предоставление беспроцентных ссуд до 300 миллионов сумов. Учебные центры в отдалённых районах будут уплачивать социальный налог в размере 1 процента, а подоходный налог для преподавателей составит 7,5 процента (вместо действующих 12 процентов).
Определены дополнительные льготы для учебных центров, бесплатно обучающих молодежь из нуждающихся семей на местах: они освобождаются от земельного и имущественного налогов, им будет компенсироваться 50 процентов коммунальных расходов, а уплаченные подоходный и социальный налоги по преподавателям вернут в форме кешбэка.
Отдельное внимание уделено развитию волонтерской деятельности. Отмечено, что благодаря созданной правовой базе число волонтеров в стране увеличилось в пять раз и превысило 100 тысяч человек, задействованных в сферах экологии, медицины, образования и оказания помощи в чрезвычайных ситуациях.
В целях дальнейшего развития волонтерского движения планируется создать Попечительский совет, а при Агентстве по делам молодежи – Фонд поддержки волонтерства. Ежегодно в фонд будет направляться 20 миллиардов сумов из государственного бюджета, а также дополнительно по 3 миллиарда сумов из местных бюджетов. За счет этих средств волонтерским проектам будут предоставляться гранты до 100 миллионов сумов, а также внедрена балльная система через «карту социальной активности».
На заседании также обсуждены вопросы поддержки молодых семей и популяризации чтения.
Отмечено, что в рамках ипотечной программы для молодых семей часть процентной ставки по кредитам, превышающая 14 процентов, будет компенсироваться за счет бюджета.
Через Фонд развития культуры чтения предусмотрено размещение творческих заказов у наиболее талантливых писателей с выплатой 20 миллионов сумов в месяц в течение одного года, а также компенсация 50 процентов расходов на перевод и издание лучших образцов зарубежной литературы на узбекском языке и национальной литературы – на иностранные языки.
Поставлена задача до начала нового учебного года подготовить сборник из 100 лучших произведений и обеспечить им все школы и техникумы, а также поощрить наиболее активных читающих учащихся премией в размере 10 миллионов сумов.
Для предпринимателей, открывающих библиотеки, книжные кафе и магазины и продающих 10 тысяч книг в месяц, предусмотрен механизм предоставления льготной ссуды до 1 миллиарда сумов сроком на три года под 7 процентов годовых.
Сообщено о запуске проекта «Второй шанс», направленного на ускоренную социальную адаптацию молодежи, вернувшейся из учреждений исполнения наказаний. В рамках проекта будут организованы 8-12-месячные интенсивные курсы по программированию, веб-дизайну, компьютерной инженерии, другим профессиям и иностранным языкам с целью содействия трудоустройству и получению стабильного дохода.
В завершение встречи глава государства пообщался с молодежью, выслушал их предложения и инициативы по различным направлениям. В ходе мероприятия также были заслушаны отчеты ответственных руководителей.