Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати ва Ҳисоб палатаси томонидан Андижон вилоятида ўтказилган ўрганиш якунлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати ва Ҳисоб палатаси томонидан жорий йилнинг март ойида Андижон вилоятида Президент топшириқлари ижроси, Давлат раҳбарининг олий даражадаги ва ҳудудларга ташрифлари ҳамда инвестиция дастурлари доирасидаги лойиҳалар ҳолати, янги иш ўринларини ташкил этиш бўйича давлат буюртмаси ижроси, маҳаллий бюджетларга қўшимча манбаларни жалб қилиш ва улардан фойдаланиш самарадорлиги таҳлил қилинди.
Ўтказилган таҳлиллар якунлари 2020 йил 4 май куни сенаторлар, Андижон вилояти Халқ депутатлари вилоят кенгаши аъзолари, масъул идора ва ташкилотлар раҳбарлари иштирокида аниқланган камчиликлар ва мавжуд муаммоларни эътиборга олган ҳолда муҳокама қилинди.
Мажлис Сенат раҳбарияти, Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси аъзолари, Ҳисоб палатаси ходимлари, Андижон вилояти ҳокимлиги раҳбарлари ва вилоятнинг тегишли соҳалари мутасаддилари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари, шунингдек, Сенатнинг яқинда ташкил этилган – Бюджет бошқармаси вакили иштирокида “онлайн” видеоконференция тарзида ўтказилди.
Мажлисда Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раиси Э. Гадоев, Ҳисоб палатаси раиси ўринбосари Б. Турабовларнинг ўтказилган ўрганиш якунлари бўйича ахбороти, вилоят ҳокимлиги ва тегишли идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг топшириқлари ижросини таъминлашдаги, олий даражадаги ва ҳудудларга ташрифлар, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳамда инвестиция дастурлари доирасидаги лойиҳаларнинг амалга оширилишидаги муаммолар ва масъулларнинг жавобгарлиги муҳокама қилинди.
Шунингдек, ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш кўрсаткичларининг 9 фоизга, янги иш ўринларини ташкил этиш бўйича давлат буюртмаси ижроси бўйича ҳисоботда яратилган янги иш ўринлари 7900 тага қўшиб ёзилганлиги таъкидланди.
Ўтказилган таҳлиллар натижасида маҳалий бюджетга 92 млрд.сўмдан зиёд қўшимча даромадларни жалб этиш имконияти мавжудлиги ҳисоб-китоб қилинганлиги қайд этилди.
Шу билан бирга, маҳаллий бюджетлар қўшимча манбаларининг 40 фоизи бандликни таъминлаш ва янги иш ўринларини яратишга, 10 фоизи жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирларга умуман сарфланмаган бир пайтда, қўшимча манбалар ҳисобидан қарийб 112,4 млрд.сўм манбасиз, асоссиз, мақсадсиз харажатларга йўл қўйилганлиги кўрсатиб ўтилди.
Жумладан, аҳолининг ичимлик сув таъминотини яхшилашга ажратилган 4,9 млрд.сўм маблағлар самарасиз сарфланганлиги ҳисобига 2018 йилда фойдаланишга топширилиши белгиланган Хонобод шаҳар “Тейит”, “Фозилмон” ва “Хидирша” МФЙлар, Андижон тумани “Нўхатак” МФЙ, Хўжаобод тумани “Хидирша” МФЙда сув тармоқларини қуриш ишлари якунига етказилмаганлиги ва аҳоли ичимлик суви билан таъминланмаганлиги кенг муҳокама қилинди.
Шу каби, вилоятдаги 9 та ижтимоий соҳа объектлари қурилиши ва мукаммал таъмирлаш ишлари учун тузилган лойиҳа-смета хужжатларида кўзда тутилган 1,2 млрд.сўмлик жиҳоз ва ускуналар ўрнига бошқа турдаги жиҳоз ва ускуналар ўрнатилганлиги ҳолати жиддий эътирозларга сабаб бўлди.
Мисол тариқасида, Избоскан туманидаги 29-сонли умумтаълим мактаби биносини реконструкция қилиш лойиҳа-смета ҳужжатидаги 2 дона қиймати 342 млн.сўм иситиш печи ўрнига лойиҳа-сметада кўзда тутилмаган, нархи номаълум 2 дона аввал фойдаланишда бўлган иситиш печи ўрнатилганлиги келтириб ўтилди.
Аниқланган ҳолатларга сенаторлар томонидан жиддий эътирозлар билдирилган ҳолда, атрофлича муҳокама қилинди ҳамда қатор мутасаддиларни интизомий жавобгарликка тортиш юзасидан таклифлар киритилди.
Мажлисда маҳаллий бюджетлар қўшимча даромадлари ҳисобидан ажратилган маблағлардан мақсадли ва самарали фойдаланиш йўналишида аниқланган ҳолатларга ҳуқуқий баҳо бериш юзасидан тўпланган материаллар Андижон вилояти прокуратурасига тақдим этилганлиги билдирилди.
Мажлис якунида вилоят раҳбариятига ўрганишда аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва келгусида олдини олиш, қўшимча даромад манбаларини жалб қилиш юзасидан тасдиқланган чора-тадбирлар режасида белгиланган топшириқлар ижросини таъминлаш ҳамда камчиликларга йўл қўйган раҳбар ҳодимларнинг масъулиятини кўриб чиқиш вазифаси юклатилди.
Шу билан бирга, республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам ўрганишлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати ва Ҳисоб палатаси ҳамкорликда ўтказилиши келишиб олинди.
Андижон вилоятида ўтказилган ўрганиш якунларига бағишлаб ўтказилган йиғилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитасининг қарори қабул қилинди.

Обсуждены итоги проведенного изучения Сенатом Олий Мажлиса и Счетной палатой Республики Узбекистан в Андижанской области
Сенатом Олий Мажлиса и Счетной палатой Республики Узбекистан в марте месяце текущего года в Андижанской области проведено изучение исполнения поручений Президента, хода реализации проектов в рамках инвестиционных программ, выполнения государственного заказа по созданию новых рабочих мест, привлечения дополнительных доходов в местные бюджеты и их целевого и эффективного использования.
4 мая 2020 года с участием сенаторов, членов Кенгаша народных депутатов Андижанской области, руководителей ответственных ведомств и организаций проведено обсуждение выявленных по итогам проведенного изучения недостатков и проблем.
Заседание проведено в форме “онлайн” видеоконференции с участием руководства Сената, членов Комитета по вопросам бюджета и экономических реформ, работников Счетной палаты, руководителей хокимията Андижанской области и ответственных работников соотвествующих отраслей области, а также представителей средств массовой информации и вновь образованного в Сенате Управления по Государственному бюджету и анализу вопросов социально-экономического развития территорий.
В ходе заседания Сенатом Олий Мажлиса и Счетной палатой представлены данные об итогах проведенного изучения, заслушаны отчеты руководителей хокимията и соответствующих органов области.
На заседании обсуждены проблемы обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан, реализации проектов в рамках визитов на высшем уровне и в регионы, выделенных средств Фонда реконструкции и развития и инвестиционных проектов, а также ответственность исполнителей.
Также отмечены случаи приписки показателей локализации производства на 9 %, рабочих мест в отчетах о выполнении государственного заказа по созданию новых рабочих мест на 7 900 ед.
В результате проведенного изучения установлено, что имеется возможность привлечения в местный бюджет дополнительных доходов в размере свыше 92 млрд. сумов.
Наряду с этим указано, что не выполнены требования решений Президента и Правительства республики по направлению 40 процентов дополнительных источников на обеспечение занятости и создание новых рабочих мест, 10 процентов - на реализацию сформированных на основе общественного мнения мероприятий. При этом за счет дополнительных источников допущены нецелевые и не имеющие источников расходы почти на 112,4 млрд. сум.
Так, из-за неэффективного расходования средств в размере 4,9 млрд. сумов не завершена работа по строительству водных объектов, подлежащих введению в эксплуатацию в 2018 году,  и население махаллинских сходов граждан «Тейит», «Фозилмон» и «Хидирша» города Ханабада, «Нухатак» Андижанского района, «Хидирша» Ходжаабадского района не обеспечено питьевой водой.
В ходе заседания сенаторы подвергли критике и то, что вместо инвентаря и оборудования на сумму 1,2 млрд. сумов, предусмотренных в проектно-сметных документах, составленных для строительства и капитального ремонта 9 объектов социальной сферы в области, были установлены другие виды инвентаря и оборудования.
Так, в здании общеобразовательной школы № 29 Избасканского района вместо 2 отопительных печей на сумму 342 млн. сумов, указанных в проектно-сметных документах по реконструкции, установлены не предусмотренные в проектно-сметных документах, бывшие в употреблении 2 отопительные печи, цена которых не известна.
Члены Сената высказали серьезные возражения относительно выявленных фактов и после всестороннего обсуждения внесли предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности лиц, допустивших нарушения.
В ходе заседания отмечено, что собранные материалы для дачи правовой оценки выявленным фактам целевого и эффективного использования средств, выделенных за счет дополнительных доходов местных бюджетов, переданы в прокуратуру Андижанской области.
По итогам заседания на руководство области возложены задачи по устранению недостатков, выявленных в ходе изучения, их недопущению впредь, обеспечению исполнения поручений, определенных в утвержденном плане мероприятий по привлечению дополнительных источников доходов, а также рассмотрению ответственности руководящих работников, допустивших ошибки.
Также достигнута договоренность о проведении совместного изучения Сенатом Олий Мажлиса и Счетной палатой Республики Узбекистан и в других регионах республики.
На заседании по итогам изучения в Андижанской области принято решение Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ.