Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан “Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни маъқулланди
2019 йил 21 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирманчи ялпи мажлисида сенаторлар томонидан “Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни маъқулланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирманчи ялпи Мажлисининг кун тартибига ташкилий масалалардан ташқари, мамлакатимиз тараққиётининг сифат жиҳатидан янги босқичида белгиланган мақсадлар ва вазифаларни амалга ошириш, барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижросига қаратилган бир қатор Ўзбекистон Республикаси қонунлари ҳам киритилган.
Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги қонуни Сенаторларнинг муҳокама мавзусида ҳам бўлди.
Қонун билан Ҳисоб палатасининг давлат ташқи аудит ва молиявий назоратининг олий органи сифатида ҳуқуқий мақоми мустаҳкамланди.
Давлат бюджети лойиҳаси параметрларини шакллантиришни тизимли таҳлил қилиш, қабул қилинаётган давлат дастурларининг ва ҳудудий дастурларнинг молиялаштириш манбалари билан таъминланганлиги аудитини амалга ошириш, шунингдек бюджет маблағлари тушумларининг тўлиқлигини ўрганиш ҳамда назорат қилиш, Давлат бюджети даромадларини кўпайтириш захираларини аниқлаш ва сафарбар қилиш, амалга оширилаётган бюджет харажатлари самарадорлиги ҳамда қонунийлигини аудитдан ўтказиш, бу харажатларни камайтириш имкониятларини аниқлаш Ҳисоб палатасининг асосий вазифалари ҳисобланади.
Бундан ташқари, Ҳисоб палатаси бюджет маблағлари ва давлат томонидан маблағ жалб қилиш ҳисобидан амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларини баҳолайди, солиқ, божхона ва бюджет тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга, бюджетни режалаштиришнинг замонавий усулларини жорий этишга доир таклифлар киритади, республика бюджети ҳамда маҳаллий бюджетлар ўртасидаги нисбатнинг мақбуллигини баҳолайди, Президент ҳужжатлари ва топшириқлари ижросини назорат қилади, пул-кредит ва валюта сиёсатини, мамлакат активлари ҳамда мажбуриятлари ҳолатини, олтин-валюта захираларининг бошқарилишини, шунингдек қимматбаҳо металлар ва тошлар билан амалга оширилаётган операцияларни ташқи аудитдан ўтказади.
Йиғилишда ҳукумат аъзолари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Сенат аъзолари қонуннинг долзарблиги, Ҳисоб палатаси фаолиятида назарда тутилаётган янгиликлар, қонун нормалари ва низомларини келгусида амалга ошириш йўналишлари билан боғлиқ масалалар билан қизиқишди.
Закон одобрен сенаторами. Постановлением Сената также был утвержден План-мер по реализации Закона Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан».
Қонун сенаторлар томонидан маъқулланди. Шунингдек, Сенатнинг қарори билан “Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси тасдиқланди.

Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан одобрил Закон Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан»
21 июня 2019 года на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан сенаторами одобрен Закон Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан».
В повестку дня двадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан кроме организационных вопросов были включены ряд законов Республики Узбекистан, направленных на осуществление целей и задач, обозначенных на качественно новом этапе развития нашей страны, укрепление правовых основ реформ, проводимых во всех сферах, выполнение задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
Предметом обсуждения сенаторов также стал и Закон Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан».
Законом закреплен правовой статус Счетной палаты как высшего органа государственного внешнего аудита и финансового контроля.
Среди основных задач Счетной палаты – системный анализ формирования параметров проекта Государственного бюджета страны, аудит обеспеченности принимаемых государственных и территориальных программ источниками финансирования, изучение и контроль полноты поступлений бюджетных средств, выявление и мобилизация резервов увеличения доходов Государственного бюджета, аудит эффективности и законности осуществляемых бюджетных расходов, выявление резервов по их сокращению.
Кроме того, одним из основных задач Счетной палаты Закон определил оценку инвестиционных проектов, реализуемых за счет средств бюджета и государственных заимствований, внесение предложений по совершенствованию налогового, таможенного и бюджетного законодательства, внедрению современных методов бюджетного планирования, осуществление оценки соотношения республиканских и местных бюджетов, контроля за исполнением актов и поручений Президента, внешнего аудита денежно-кредитной и валютной политики, состояния активов и обязательств страны, управления золотовалютными резервами, а также операций с драгоценными металлами и камнями.
На заседании приняли участие члены правительства, руководители министерств и ведомств, представители отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Члены Сената интересовались вопросами касающимся актуальности закона, предусматриваемых нововведений в деятельности Счетной палаты, направлений дальнейшей реализации норм и положений законов.
Закон одобрен сенаторами. Постановлением Сената также был утвержден План-мер по реализации Закона Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан».