Ҳисоб палатасида Жаҳон банки консултантлари билан учрашув бўлиб ўтди
Ҳисоб палатасида Жаҳон банкининг «Институционал салоҳиятни ошириш» лойиҳаси доирасида молиявий бошқарув бўйича етакчи консултант Арман Ватян бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда томонлар Ўзбекистонда давлат молиявий назорат тизмини такомиллаштиришга қаратилган амалий ишлар юзасидан муҳокамалар ўтказди.
Учрашувда Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари М. Абдуллаев ушбу муассасада сўнгги даврда амалга оширилган трансформацион жараёнлар ҳамда истиқболдаги режалар юзасидан маълумот берди.
Хусусан, таъкидланганидек, жорий йилнинг 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-100 сонли Фармонига мувофиқ, Ҳисоб палатасига янги ваколатлар берилиб, унинг олдида янги вазифалар белгиланди. Ҳисоб палатаси ўтказаётган аудит шакллари кенгайди. Янги стратегик ва IT-аудит йўналишлари жорий қилинди. Онлайн ва вертикал назоратни кучайтириш мақсадида масофавий аудит жараёнлари янги мазмун касб этди.
Учрашувда Жаҳон банки ва Ҳисоб палатаси ўртасида ташқи аудит жараёнини рақамлаштириш ҳамда кадрлар салоҳиятини ошириш юзасидан янги келишувларга эришилди.

В Счетной палате прошла встреча с консультантами Всемирного банка
В Счетной палате в рамках проекта Всемирного банка «Наращивание институционального потенциала» состоялась встреча с делегацией Всемирного банка во главе с ведущим специалистом по финансовому управлению Арманом Ватяном.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации практических мер, направленных на совершенствование системы государственного финансового контроля в Узбекистане.
Первый заместитель председателя Счетной палаты М. Абдуллаев представил информацию о трансформационных процессах, реализованных в данном учреждении за прошедший период, а также перспективных направлениях деятельности.
В частности, было отмечено, что 10 июля т. г. в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан (№ УП-100), Счетной палате были предоставлены новые полномочия и возложены новые задачи. Расширились типы аудита, проводимых Счетной палатой. Введены новые направления Стратегического и IT-аудита. В целях усиления онлайн и вертикального контроля процессы дистанционного аудита наполнились новым содеражнием.
На встрече были достигнуты новые договоренности между Всемирным банком и Счетной палатой о сотрудничестве в сфере цифровизации процесса внешнего аудита и повышения потенциала персонала.