Масофавий ва вертикал назорат: Қорақалпоғистон Республикасида бюджет маблағлари асоссиз марказлаштирилган
Ҳисоб палатасининг фаолияти онлайн ва масофавий таҳлиллар орқали давлат молиясининг ижроси устидан вертикал назоратни кучайтириш, қонунбузилишларни олдини олиш ҳамда топшириқларнинг бажарилиши устида қатъий назорат ўрнатган ҳолда олиб борилмоқда.
Назорат тадбирларини риск-таҳлил асосида қонунбузилишлар эҳтимоли юқори бўлган объектларда режалаштириш ҳамда онлайн ва масофавий таҳлилга кўпроқ эътибор қаратилганлиги ижобий натижа бермоқда.
Хусусан, Ҳисоб палатаси томонидан Бюджет кодексининг 26-моддасига асосан маҳаллий бюджетларнинг 2022 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи ташқи аудит ва баҳолашдан ўтказилди.
Ташқи аудит ҳамда масофавий тарзда олиб борилган риск-таҳлилларда кузатилган шубҳали ҳолатлар жойига чиққан ҳолда Қорақалпоғистон Республикасида ўрганилди.
Ўрганишда Қорақалпоғистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан асоссиз равишда маблағларни харажатлар сметасини шакллантириш жараёнида бюджет ташкилотларига ажратиб бермасдан марказлаштирган ҳолда жамлаб, кейинчалик бошқа йўналишларга қайта тақсимланганлиги аниқланди.
Шунингдек, ўтказилган ўрганишда марказлаштирилган маблағлардан танлов асосида 102 млрд сўмнинг сарфланиши текширилганда 14,2 млрд сўмлик молиявий хато ва камчиликлар мавжудлиги аниқланди.
Жумладан, 71,2 млрд сўмлик қурилиш ва таъмирлаш ишларини бажаришда 7,5 млрд сўмлик асоссиз ортиқча маблағлар олинган ҳамда сифатсиз ишлар бажарилган бўлса, 30,8 млрд сўмлик асосий воситалар ва товар-моддий бойликлар 6,7 млрд сўмга қиммат нархларда харид қилинган.
Аниқланган ҳолатлар юзасидан масъулларга қонунчиликда белгиланган чораларни кўриш ва келгусида йўл қўйилмаслиги юзасидан тегишли тадбирларни амалга ошириш бўйича Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига кўрсатма юборилди. Шунингдек ўрганиш юзасидан расмийлаштирилган ҳужжатлар ҳуқуқий баҳо бериш учун Бош прокуратурага тақдим этилди.

Дистанционный и вертикальный контроль: в Республике Каракалпакстан бюджетные средства были необоснованно централизованы
Деятельность Счетной палаты осуществляется посредством вертикального контроля за исполнением государственных финансов на основе онлайн и дистанционного анализа, предотвращения нарушений законодательства, а также установления жесткого контроля за исполнением задач.
Планирование контрольных мероприятий на основе анализа рисков на объектах с высокой вероятностью нарушений посредством онлайн и дистанционному контроля дает положительные результаты.
В частности, согласно 26-статье Бюджетного кодекса Счетной палатой был проведен внешний аудит исполнения местных бюджетов за 2022 год.
Сомнительные случаи, выявленные при внешнем аудите и удаленном анализе рисков, были изучены на местах в Республике Каракалпакстан.
В ходе изучения было установлено, что Министерство экономики и финансов Республики Каракалпакстан необоснованно централизовало бюджетные средства в ходе составления сметы, не выделяя их бюджетным организациям, а затем перераспределяло их по другим направлениям.
Также при проверке расходования 102 млрд сумов из централизованных фондов выявлено наличие финансовых ошибок и недостатков на сумму 14,2 млрд. сумов.
В частности, при проведении строительно-ремонтных работ на сумму 71,2 млрд сумов получены избыточные средства на сумму 7,5 млрд сумов.
При этом, основные средства и товары стоимостью 30,8 млрд. сумов приобретены по завышенным ценам на сумму 6,7 млрд. сумов.
Министерству экономики и финансов Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан направлены указания о принятии мер, предусмотренных в законодательстве, для предотвращения аналогичных случаев в будущем.