Иқтисодий тенгсизликнинг сабаб ва оқибатлари
Қўшма Вена институти томонидан “Иқтисодий тенгсизлик: ўлчов, сабаб ва оқибатлари” мавзусида очиқ маъруза ташкил этилди.
Уни иқтисодий тенгсизлик бўйича дунёда етакчи тадқиқотчи, ҳозирда Лондон иқтисодиёт олийгоҳи профессори Франсиско Феррейра ўқиди.
Маърузада 49 давлатдан 150 га яқин иштирокчи қатнашди. Унда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ходимлари ҳам иштирок этди.
Бразилиялик олим Франсиско Феррейра (1968 й. туғилган) ушбу мамлакатда қашшоқлик ва тенгсизликни сезиларли даражада камайтирган Bolsa Familia шартли нақд пул ўтказмалар дастурини ишлаб чиқувчилардан бири сифатида танилган.
Экспертнинг тақдимоти тенгсизлик ва унинг ўлчовини таҳлил қилишдан бошланди. Таъкидланганидек, иқтисодий тенгсизлик турли соҳаларда бўлиши мумкин, масалан, даромад, бойлик, истеъмол, таълим, умр кўриш давомийлиги, имкониятлар ва бошқалар.
Франсиско Феррейра сўнгги 20 йилда глобал даромад тенгсизлиги пасайганини таъкидлади. Бироқ бунинг сабаби: бир вақтлар қашшоқ бўлган мамлакатлар бой мамлакатларга етиб олганилиги билан боғлиқ.
Бошқа тарафдан, дунёнинг кўп жойларида бойлар ва камбағаллар ўртасидаги тафовут кучайганлиги сабабли, ички тенгсизлик кучайди. Масалан, даромадлар тенгсизлиги 1990-2020 йиллар оралиғида Шарқий Европа ва ривожланган мамлакатларда ўсган бўлса, Лотин Америкаси ва жанубий Африкада камайган.
Эксперт ривожланган мамлакатларда тенгсизлик кучайишининг асосий омилларини санаб ўтди:
1) технологик ўзгаришлар: айрим соҳаларда даромад ошган бўлса (масалан, ахборот технологиялари), бошқа соҳаларда паст малакали ишчиларнинг даромадлари зиён кўрган;
2) меҳнат бозоридаги ўзгаришлар;
3) айрим компаниялар иқтисодий таъсирининг кучайиши.
Ф.Феррейра ўз сўзининг охирида тенгсизликнинг салбий иқтисодий ва ижтимоий оқибатлари ҳақида ҳам тўхталиб ўтди. Иқтисодиёт ва жамиятга зарар етказувчи, ижтимоий-иқтисодий институтлар фаолиятини сусайтирувчи, одамлар имкониятларини пасайтирувчи тенгсизлик оқибатларига қарши курашиш зарурлиги таъкидланди.

Причины и последствия экономического неравенства
Объединенный венский институт (JVI) организовал открытую лекцию на тему «Измерение, причины и последствия экономического неравенства».
Ее читал Франсиско Феррейра (Francisco Ferreira), ведущий исследователь экономического неравенства, который в настоящее время является профессором Лондонской школы экономики.
В лекции участвовало около 150 участников из 49 стран мира. В ней также приняли участие сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистан.
Бразильский ученый Франсиско Феррейра (1968 г.р.) также известен как один из разработчиков Bolsa Familia, бразильской программы условных денежных пособий, которая, по широко распространенному мнению, значительно сократила бедность и неравенство в Бразилии.
Выступление эксперта началась с анализа и измерения неравенства. Было отмечено, что экономическое неравенство может относиться к разным вещам, таким как доход, богатство, потребление, образование, ожидаемая продолжительность жизни, возможности и т. д.
Франсиско Феррейра указал на то, что глобальное неравенство в доходах уменьшилось за последние 2 десятилетия, но это было вызвано снижением неравенства между странами, так как некогда бедные страны догнали богатые страны.
А с другой стороны, неравенство внутри страны, напротив, усилилось, поскольку во многих странах мира увеличились различия между богатыми и бедными. Например, неравенство доходов увеличилось в период с 1990 по 2020 г. в Восточной Европе и развитых странах, но уменьшилось в Латинской Америке и странах Африки к югу от Сахары.
Эксперт обозначил некоторые из основных факторов роста неравенства в развитых странах:
1) технологические изменения, ориентированные на навыки, которые увеличили доходы от определенных навыков, таких как ИТ, и отрицательно повлияли на доходы низкоквалифицированных рабочих из-за автоматизации;
2) изменения в рынке труда с уменьшением трудовых прав, охвата и влияния профсоюзов;
3) растущее рыночное влияние компаний, что привело к увеличению экономической прибыли;
В конце выступления Ф.Феррейра остановился также на неблагоприятных экономических и социальных последствиях неравенства.  Он сделал акцент на необходимости борьбы последствиями неравенства, который приносит вред экономике и обществу, ослабляет функционирование социально-экономических институтов и сокращает возможности людей.