Ҳисоб палатаси INTOSAI ташкилотига қабул қилингалиги муносабати Бош котибдан табрик
Жорий йилнинг 23 ноябр куни Олий аудит органларининг халқаро ташкилоти (INTOSAI) Бошқарув Кенгашининг навбатдаги 75-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасини ушбу тузилмага тўлақонли аъзо сифатида қабул қилинган эди.
Шу муносабат билан ташкилотнинг Бош котиби, Австрия Республикаси Ҳисоб палатасининг раиси Маргит Кракер Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси номига табрик хати йўллади.
Унда мамлакатимизнинг Олий аудит органи бўлган Ҳисоб палатаси INTOSAI тузилмасининг малакавий талабларига мос келганлиги таъкидланган. Маргит Кракер икки томон ўртасида бундан кейин ҳам ўзаро манфаатли ҳамкорлик амалга оширилишига ишонч билдирган.
Эслатиб ўтамиз, Олий аудит органларининг халқаро ташкилоти (INTOSAI) 1953-йилда ташкил этилиб, БМТга аъзо мамлакатлардаги олий аудит институтларини бирлаштирувчи юқори нуфузга эга бўлган автоном халқаро ташкилот ҳисобланади.
INTOSAI га аъзолик Ўзбекистон учун давлат секторидаги аудитнинг нуфузли халқаро стандартларга мослаштириш имкониятини беради.

Поздравление Генерального секретаря INTOSAI в связи с принятием Счетной палаты в эту организацию
Как сообщалось ранее, на очередной 75-сессии Управляющего Совета Международной организации высших органов аудита (INTOSAI), прошедшей 23 ноября 2021 г., было принято единогласное решение о вступлении Счетной палаты Республики Узбекистан в качестве полноправного члена в ее состав
В этой связи Генеральный секретарь этой организации, председатель Счетной палаты Австрийской Республики Маргит Кракер направила поздравительное письмо в адрес Счетной палаты Республики Узбекистан.
В нем отмечалось, что высший орган аудита нашей страны – Счетная палата – полностью соответствует квалификационным требованиям INTOSAI. Маргит Кракер выразила уверенность, что взаимовыгодное сотрудничество между двумя сторонами будет продолжено и в дальнейшем.
Напомним, что Международная организация высших органов аудита (INTOSAI), основанная в 1953 г., является авторитетной автономной международной организацией, объединяющей высшие органы аудита в странах ООН.
Членство в INTOSAI предоставит Узбекистану возможность приобщения к авторитетным международным стандартам аудита в государственном секторе.