“Yoshlar-kelajagimiz” жамғармаси ва унинг ҳудудий филиалларида назорат тадбирлари ўтказилди
Ҳисоб палатасини 2021 йилдаги назорат ишларининг йиллик дастурига мувофиқ, “Yoshlar-kelajagimiz” жамғармаси маблағларининг шаклланиши ва самарали ишлатилиши ҳамда Жамғармага юклатилган вазифаларни ижроси ўрганилди.
Жамғарма ҳисобидан 2018-2020 йилларда жами 1 491,0 млрд сўмлик харажатлар амалга оширилган бўлиб, шундан 5,7 млрд сўмлик асоссиз харажатларга ҳамда 35,1 млрд сўмлик харажатларни амалга оширишда услубий камчиликларга йўл қўйилганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, Жамғарма ҳисобидан 243 та лойиҳаларга ажратилган 43,8 млрд сўмлик кредитлардан мақсадсиз фойдаланилган ва мазкур лойиҳалардан 143 таси бўйича тижорат банклари томонидан 5,6 млрд сўмлик жарималар қўлланилмаган ҳамда Жамғармага ўтказиб берилмаганлиги маълум бўлди.
Ўрганиш натижалари юзасидан тўпланган ҳужжатлар қонуний қарор қабул қилиш учун Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматига юборилди.

Счетной Палатой Республики Узбекистан проводились контрольные мероприятия в фонде “Yoshlar-kelajagimiz” и его региональных отделениях.
В соответствии с годовой программой контрольных работ Счетной палаты Республики Узбекистан на 2021 год изучены вопросы формирования и эффективного использования средств Фонда “Yoshlar-kelajagimiz” и выполнения поставленных задач перед Фондом.
В 2018-2020 годах Фонд израсходовал 1 491,0 млрд. сумов, из которых 5,7 млрд. сумов были необоснованными, а 35,1 млрд сумов методическими нарушениями.
Также было выявлено, что 43,8 млрд. сумов кредитов, выделенных Фондом на 243 проекта, были использованы не по назначению, а 5,6 млрд. сумов штрафов не были наложены коммерческими банками по 143 из этих проектов и не были переданы Фонду.
По результатам изучения собранные документы были отправлены в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан и Службу государственной безопасности Республики Узбекистан для вынесения судебного решения.